Česko chce žalovat EU: Budou nás kritizovat, varuje předem ministerstvo

Autor: ČTK - 
15. 12. 2016
14:33

Ministerstvo financí chce zažalovat EU kvůli změnám v denaturaci lihů. Podle úřadu mohou změny vést mimo jiné k daňovým únikům. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. EU chce od srpna 2017 zavést pro země Unie společnou směs pro denaturaci lihu kvůli osvobození od spotřební daně. Směrnice z letošního října byla navíc podle MF přijata v rozporu s procedurami EU. Ministerstvo tak chce, aby soud rozhodl o neplatnosti změn a zároveň odložil jeho platnost do rozhodnutí Soudního dvora EU.

Komise EU v nařízení z října zavedla s platností od srpna 2017 novou společnou denaturační směs pro obecnou denaturaci lihu pro účely osvobození od spotřební daně (tzv. eurodenaturant). Zároveň se tímto krokem ruší národní denaturační směsi jednotlivých členských států.

Směs je ovšem podle ministerstva s odvoláním na expertní stanoviska slabá a snadno odstranitelná, což by mohlo vést k daňovým únikům. Denaturací se líh znehodnotí pro použití k výrobě lihovin, přičemž obecně denaturovaný líh je osvobozen od spotřební daně.

„Při senzorické zkoušce nebyli uživatelé schopni mezi běžnými alkoholickými nápoji detekovat líh s přídavkem eurodenaturantu. Je tedy patrné, že přítomnost eurodenaturantu v nízké koncentraci běžný spotřebitel v běžné lihovině nerozpozná. Z tohoto důvodu nemusí nezbytně docházet k odstraňování všech denaturačních složek, což zjednodušuje možnost zneužití,“ uvádí mimo jiné materiál. Novou složku testovala Celně technická laboratoř Generálního ředitelství cel. Materiál dále upozorňuje, že cena nové složky je proti dnes používané třikrát až čtyřikrát dražší.

Ministerstvo varuje před negativní reakcí ze strany Evropské komise i některých členských států

Materiál dále uvádí, že podle názoru ministerstva bylo prováděcí nařízení přijato v rozporu s procedurálním postupem podle pravidel stanovených ve směrnici EU o harmonizaci struktury spotřebních daní z alkoholu a alkoholických nápojů. Resort přitom svůj názor konzultoval se Stálým zastoupením ČR při EU v Bruselu a Kanceláří vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU.

Ministerstvo v dokumentu zároveň přiznává, že podání žaloby pravděpodobně vyvolá negativní reakce vůči České republice ze strany Evropské komise i některých členských států, které hlasovaly pro změnu. „Prováděcí nařízení bylo již formálně kvalifikovanou většinou schváleno a je možné, že některé země už zahájily praktické kroky nutné pro přechod na eurodenaturant. Tyto reakce lze částečně eliminovat transparentní komunikací postoje ČR směrem k ostatním členským státům i Evropské komisi,“ uvádí materiál.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

e.44 ( 15. prosince 2016 16:32 )

Docel sranda když se střetne blábol byrokratické mašiny EU se zájmy zloděje ve funkci ministra financí Případná kritika ze strany EU už by byla jenom třešničkou na dortu. Oni stejně lidi berou kritiku od EU jako plus pro kritizované, jelikož EU už fanděj jenom cvoci, kterým nevadí, že je EU jen zkostnatělým byrokratickým molochem mimo realitu současnosti.

zdenek43 ( 15. prosince 2016 16:06 )

3. 2016 Evropská komise potvrdila, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) prošetřuje luxusní farmu Čapí hnízdo, spadající pod Babišův koncern Agrofert. Společnost Farma Čapí hnízdo čelí podezření, že neoprávněně čerpala padesátimilionovou dotaci z evropských fondů.......Dotace 50 milionů a akcie na doručitele Společnost Farma Čapí hnízdo, která provozuje farmu na Benešovsku a získala na ni 50milionovou evropskou dotaci, původně patřila do koncernu Agrofert. V roce 2008, krátce před podáním žádosti o evropskou dotaci z programu pro malé a střední podniky ale vydala anonymní akcie na doručitele, které majetkovou strukturu skryly. Samotný Agrofert podmínky pro přidělení dotace nesplňoval. V polovině roku 2014, když nový zákon anonymní akcie zakázal, Agrofert farmu opět převzal. Podezření vzbudila slova ministra financí Babiše v dokumentu České televize Matrix AB, kde říká, že farma je nejlepší projekt, co kdy vymyslel. V minulosti přitom vlastnictví Čapího hnízda popíral....... Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá) ------Andrej Babiš 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí ...soudruhu,neni dobre si EU a EK popuzovat, ze?????????????????

Zobrazit celou diskusi
Další videa