Brusel loví 100 tisíc mladých na pomoc s migrací i katastrofami. Češi se hrnou
Až čtyři z pěti mladých Evropanů si chtějí vyzkoušet práci dobrovolníka a pomáhat v zahraničí, ale nemají k tomu příležitost. Desítky tisíc jich dokonce hledají uplatnění aktivně, ale bez úspěchu. Brusel proto přichází s ambiciózním plánem a chce dobrovolníkům zaplatit cestu, ubytování, jídlo i kapesné. Do nového projektu už se stihly zapojit i desítky Čechů.
Evropská komise minulý týden představila nový projekt, takzvaný Evropský sbor solidarity, v rámci kterého chce do roku 2020 najít až 100 tisíc dobrovolníků z řad mladých Evropanů do 30 let. Pomáhat by měli se vzděláváním, integrací cizinců, při stavbě azylových domů a distribucí potravin nebo třeba při ochraně životního prostředí a přírodních katastrofách. Oblast svého zájmu si mohou zájemci zvolit podle sebe.
Každý, kdo se do programu zaregistruje, může vyrazit jako dobrovolník až na 12 měsíců do kterékoliv země EU i do dalších zemí, jako jsou Norsko, Island, Turecko nebo Lichtenštejnsko. Brusel přitom uhradí jak cestu a ubytování, tak výdaje na jídlo i drobné kapesné (ve výši dvou až pěti euro na den, tedy 55 až 135 korun). Dobrovolník může pracovat buď na plný úvazek, nebo jako stážista. První by „do světa“ mohli vyrazit už příští léto.
Mladí Češi chtějí pomáhat
„Program cílí na mladé a sociálně smýšlející lidi, kteří chtějí nějak smysluplně přispět společnosti a získat pracovní zkušenost v nějaké sociální oblasti,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí Evropské komise v ČR Magdalena Frouzová. Podle ní se zájemci mohou registrovat od minulého týdne přes speciální web, který v této souvislosti vznikl.
A zájem zatím překonává všechna očekávání – během prvních 24 hodin od spuštění programu se přihlásilo přes 3000 dobrovolníků, z toho také celkem 50 Čechů. Čísla zatím neustále rostou. „Celkové číslo všech registrovaných se od té doby více než zdvojnásobilo, nyní je už 8800 zájemců,“ upřesnila Frouzová. Podle ní přibývají čeští zájemci - nyní je jich už 143. Zatím je ale velmi brzo na to zjistit k nim více podrobností.
Kontinent mladých nezaměstnaných
Cílem Bruselu je také to, aby mladí lidé získali v rámci dobrovolnictví zkušenosti a díky tomu i větší vyhlídky na novou práci. V současné době jsou totiž miliony z nich bez práce, v některých zemích, například ve Španělsku marně shání práci více než 40 procent absolventů.
„Nemůžu akceptovat, že je Evropa kontinentem mladých nezaměstnaných ani to, že současná generace by mohla být za uplyných 70 let první, která se bude mít hůře než jejich rodiče,“ rozohnil se nedávno předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a v dalších čtyřech letech chce do pracovních příležitostí pro mladé „nasypat“ celkem 2 miliardy eur (54 miliard korun). Další miliardy putují na program Erasmus a dodatečná vzdělávání.
Do projektu se mohou zapojit také české organizace nebo firmy, které by chtěly nabídnout příležitost dobrovolníkům a stážistům. I jim Brusel uhradí všechny potřebné náklady s tím spojené.
vítaná je ta co umí dobře dělat roznožku a nechá se bít po držce od křupana z jižních krajů
