Česko mrhá vodou za osm miliard korun. Ztrácí se v popraskaném potrubí

Autor: uni - 
5. prosince 2016
11:15

V Česku během jediného roku proteče vodovodním potrubím téměř šest set milionů kubíků pitné vody. A notná část se jí ztratí kvůli dírám a netěsnostem, podle aktuálních dat ministerstva životního prostředí jde o vodu v přepočtu až za osm miliard korun. Češi tak i proto platí za vodu čím dál víc, přestože s ní šetří, všimla si pondělní MF Dnes.

Podle aktuální zprávy ministerstva životního prostředí (MŽP) jde až o sto milionů kubíků stále cennější vody, která za jeden rok mizí děravým vodovodním potrubím. V průměrných cenách vodáren tak Česko přichází o víc než osm miliard korun. A to se projevuje v celkové ceně vody, která neustále zdražuje.

Ztráty pitné vody způsobené haváriemi a úniky z veřejných vodovodů byly v roce 2015 ještě o trochu vyšší než v roce předchozím. „V roce 2014 činily ztráty 16,6 procenta z celkového objemu vyrobené vody určené k realizaci. Meziročně došlo k navýšení na 16,8 procenta v roce 2015,“ píše se v aktuální Zprávě o životním prostředí.

Ztráty jsou stále značné

Za posledních dvacet let se úniky vody děravým potrubím snížily, ještě v roce 2000 zmizela více než čtvrtina veškeré vody. „Přesto jsou ztráty značné a je třeba nadále věnovat velkou pozornost jejich omezování,“ zmiňuje ministerstvo.

Prastaré potrubí, které čeká na výměnu, se vine pod Prahou ještě v délce sta kilometrů. Průměrné stáří potrubí v hlavním městě je zhruba čtyřicet let. Jen za letošní rok by měla Praha utratit za obnovu gigantické podzemní sítě potrubí dva a čtvrt miliardy korun.

„Co se týká ztrát vody, v loňském roce v pražské vodovodní síti dosáhly 17,6 procenta, letos očekáváme podobné číslo. Ztráty se podařilo snížit, ještě v roce 1998 dosahovaly výše přes čtyřicet procent,“ vypočítává pro MF Dnes mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace Marcela Dvořáková.

Nejlépe je na tom Plzeň, Brno a Ostrava

Nejmenší problémy s haváriemi či proděravělým potrubím mají v Plzni, Brně a Ostravě. „Ztráty vody evidujeme dlouhodobě na poměrně nízké úrovni, v loňském roce se jednalo o méně než deset procent,“ upozorňuje Kateřina Chmelíčková z kanceláře generálního ředitele plzeňské vodárny.

Brněnské vodárny a kanalizace přiznaly ztráty za loňský rok přes 11 procent, přičemž letos je odhadují na necelou desetinu. Ostravským vodárnám a kanalizacím letos odteklo neznámo kam dvanáct procent vyrobené pitné vody. „Za posledních dvacet let došlo k poklesu ztrát o dvě třetiny a dnes se naše společnost řadí mezi vodárenské společnosti s nejnižší ztrátovostí v rámci celé České republiky,“ doplňuje mluvčí společnosti Radka Vanková. 

Jak se města brání ztrátám? 

Vodárenské společnosti utrácejí stovky milionů, aby zpravidla starou vodovodní síť vyměnily. Dopad to má i na konečné spotřebitele, kteří platí rok co rok stále vyšší poplatky, ačkoliv spotřeba pitné vody v Česku ještě do předloňska soustavně klesala.

„K postupnému snižování ztrát vody přispívá celoroční systematický průzkum, pravidelná údržba vodovodní sítě a samozřejmě postupná obnova. V roce 2015 jsme preventivně prověřili 2 742 kilometrů vodovodní sítě a nalezli 327 skrytých úniků vody. Na opravy se letos vynaložilo 830 milionů korun,“ popisuje mluvčí společnosti Pražské vodovody a kanalizace Marcela Dvořáková.

Brno utrácí za obnovu zdejšího vodovodu a kanalizace zhruba osm set milionů korun za rok.

V Plzni je preventivně prověřeno více než sto kilometrů sítě. Společnost Moravská vodárenská z Olomouce ještě předloni vykázala bezmála dvacetiprocentní ztrátovost v potrubní síti, o rok později to bylo o dvě procenta méně. 

zednik ( 5. prosince 2016 18:41 )

Voda je česká, trubky jsou taky naše. Akorát peníze proudí do Francie. Někde udělali soudruzi chybu.

panda82 ( 5. prosince 2016 14:36 )

O náklady za opravu, výměnu potubí snižte proradným "majitelům", kteří za českou vodu berou zisky no a těm co jim to prodali, tučné pokuty a hned budou peníze na opravy

abyss ( 5. prosince 2016 14:28 )

Žiješ v přesvědčení, že se téhle "tyvole" vykopávce dokázalo svého času mnoho lidí vyhnout? Asi jen pár, stejně jako jen pár lidí chápe, že vinu za privatizaci státních vodárenských společností, respektive za způsob jakým byly privatizovány a potažmo tedy za současný stav, nesou konkrétní zastupitelé měst a obcí, které si obyvatelé sami zvolili.

tomik007 ( 5. prosince 2016 14:17 )

FRANCOUZUM se asi nechce opravovat - jenom dojit ovce

1912 ( 5. prosince 2016 13:17 )

Všechny ty politiky pověsit co se podíleli na rozkrádaní majetku a největší důležité suroviny a to vody !!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud