Beran
Autor: CNC

21. březen <<< 22. březen >>> 23. březen

Lidé narození 22. března jsou Berani.  


Svátek slaví Leona

  • Mužský protějšek: Leon, Leoš
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Leonka, Leonečka, Lea, Leny
  • Původ: Jméno Leona je řeckého původu. Vychází ze slova „leon“, tedy „lev“, nebo v případě Leony „lvice“.
  • Povaha: Leony jsou velmi zajímavé osobnosti. Svým vzhledem a celkovým vzezřením přitahují zájem mužů. Prožijí mnoho milostných eskapád, než se dopracují k harmonickému vztahu. Jsou velmi své a nemají rády, když se je ostatní snaží změnit.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Ryb, Kozoroha, Vah a Blíženců

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den vody

Světový den vody vyhlásila Organizace spojených národů v roce 1993. Návrh vznikl rok předtím na její konferenci v brazilském Rio de Janeiru. Důvodem je skutečnost, že více jak miliarda lidí na světě nemá přístup k pitné vodě.

Především lidé v zemích třetího světa trpí chorobami, které vznikají z bakterií ze znečištěné vody. Například průjmová onemocnění si ročně vyžádají 2,2 milionu mrtvých.

Tento den by také měl zvýšit povědomí o významu vody a nakládání s vodními zdroji. 

2020: Na koronavirus zemřel první Čech

22. března v České republice první pacient podlehl koronaviru. K jeho úmrtí došlo v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. Tehdejší šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula o zesnulém prozradil, že to byl pětadevadesátiletý muž, měl kardiostimulátor a trpěl řadou zdravotních problémů.

„Byl dlouhodobě chronicky nemocný. Prodělal v poslední době řadu atak nemoci a bylo tu kardiovaskulární selhání, které souviselo mimo jiné s tím, že byl pozitivně testován na koronavirus,“ uvedl Prymula.

Kromě něj vyjádřil rodině zesnulého upřimnou soustrast i tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a prezident Miloš Zeman, který též poděkoval lékařům za jejich práci. „Velké poděkování vyslovuji lékařům a dalším zdravotníkům, protože jsou doslova v první linii a bojují o záchranu nemocných ohrožených na životě,“ napsal na Facebooku.

První případy vleklé koronavirové epidemie se v Česku objevily již 1. března 2020. V souvislosti s pandemií vláda opakovaně vyhlásila nouzový stav.

Kdo se narodil 22. března

Svět