Stres a nízké platy: Co všechno devastuje české zdravotnictví?

 • Autor: Radka Růžičková - 
  18. 12. 2016
  23:29

  Problémy s nedostatkem personálu má skoro každý špitál v Česku! Lékaře i sestry ničí stres a vysoká zodpovědnost, která nebývá ohodnocená odpovídajícím platem.

 • 1.Průzkum nemocnic

  Blesk získal exkluzivní údaje z celostátního průzkumu Nemocnice ČR 2016 nejen o tom, v jakých nemocnicích se zaměstnanci cítí dobře, ale především o výši odměn zdravotnického personálu i o největších problémech, které zdravotnictví ničí.

  Jak v nemocnicích rostou platy?

 • 2.Jak v nemocnicích rostou platy

  Nad výší nebo spíše »níží« platu, která je neporovnatelná se západní Evropou, naříkají lékaři i sestry napříč nemocnicemi. Podle statistik byla vloni v nemocnicích průměrná mzda 31 017 Kč. V nejlépe platících nemocnicích pak dokonce vyšplhala na částku vyšší než 40 000 korun.

  Statistika má ale k realitě většinou daleko. „Vysoký průměrný plat v té které nemocnici nemusí nutně znamenat, že na výplatních páskách sester a lékařů jsou vyšší částky než v jiných nemocnicích,“ vysvětluje Ing. Jakub Kovář ze společnosti Nexia AP, která zpracovala data v rámci průzkumu Nemocnice ČR 2016.

  „Výše průměrné mzdy je možná více ovlivněna tím, zda nemocnice provádí úklid svými zaměstnanci nebo najme firmu. Pokud uklízí sama, průměr je nižší, protože do něj vstoupí značný počet osob nejnižší příjmové úrovně,“ vysvětluje. Podle něj ale skutečně v některých nemocnicích letí průměry nahoru kvůli výši platů lékařů.

  „Jsou ale také vysoce specializované či fakultní nemocnice vesměs zřízené Ministerstvem zdravotnictví České republiky, kde je vysoká průměrná mzda skutečně z důvodů vysokých mezd lékařů. Ti by na druhou stranu měli reprezentovat špičku ve své odbornosti v ČR,“ dodává Kovář.

  Co ničí české zdravotnictví?

 • 3.Chybí lékaři i sestry

  Ředitelé nemocnic, bez ohledu na to, jestli jsou fakultní, krajské, městské nebo soukromé, shodně tvrdí: Nejvíc nám chybí lékaři a sestry.

  Chybí lékaři i sestry.

 • 4.Dejte nám víc lidí

  Jak ulehčit pacientům pobyt v nemocnici? Podle lékařů i sester je receptem na vyšší pacientskou spokojenost zvýšení počtu personálu a snížení administrativy. Pomohla by i rekonstrukce pokojů a od věci by nebylo ani zlepšení stravy.

  Dejte nám víc lidí.

 • 5.Je to dřina

  Práce zdravotní sestry rozhodně ani po fyzické stránce není procházka růžovým sadem. Kromě psychiky tahle práce drtí i tělo. Na otázku, jestli je jejich povolání fyzicky náročné, odpověděla téměř polovina oslovených sester jasné ANO!

  Je to dřina.

 • 6.Sestry ničí stres

  Obrovské množství stresu a vysoká zodpovědnost ničí sestřičky. V kombinaci s množstvím administrativy, časovou tísní i vysokou fyzickou náročností můžou být příčinou, proč jsou sestřičky stále vzácnějším zbožím na pracovním trhu.

  Sestry ničí stres.

 • 7.Nejlepší pojišťovna

  Pacienti se někdy stávají »rukojmími« zdravotních pojišťoven. Sebelepší léčba navržená lékařem je k ničemu, pokud ji pojišťovna odmítne zaplatit. HealthCare Instute proto v rámci projektu zjišťoval i spokojenost pacientů, lékařů a ředitelů nemocnic s prací zdravotních pojišťoven.

  Absolutním vítězem bitvy pojišťoven se stala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, která si vedla nejlépe i v hodnocení pojištěnců. Nejlepší preventivní programy má pak Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

  Nejlepší pojišťovna

 • 8.V jakých nemocnicích se cítí zaměstnanci dobře

  Slušný plat, klid na práci a kvalitní šéf. To je sen každého zaměstnance. Jejich pohoda se pak může přenášet i na druhé. Kde se lékařům, sestrám i zdravotnímu personálu daří dobře? Podívejte se na mapu.

  V jakých nemocnicích se cítí zaměstnanci dobře?

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud