Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Vánoční výzdoba už v listopadu je „zlo“. Expert: Může zvyšovat stres

Autor: tmp - 
26. listopadu 2016
05:01

Ještě ani neskončil listopad a v obchodech i ve městech už se setkáváme s vánoční výzdobou. Podle psychologa Jana Kulhánka něco takového zesiluje u lidí jejich vztah ke svátkům, ať už je jakýkoliv. Může tak přijít stres, úzkost i obavy v mnohem větším měřítku, než je obvyklé. Odborník pro Blesk.cz poradil, jak se předvánočnímu stresu úspěšně vyhnout.

„Zesiluje to vztah, který lidé mají k Vánocům jako takovým. Někdo se na Vánoce těší a je to pro něj příjemný čas, který se blíží a pro ně ta předvánoční výzdoba koncem listopadu už patří k tomu těšení, mají to rádi a vyhovuje jim to,“ popsal Kulhánek z Psychoterapie Anděl pozitivní skupinu osob. Pak ale samozřejmě existuje i část společnosti, pro kterou jsou Vánoce hlavně o povinnostech – nakupování dárků, pečení cukroví, uklízení. Všechen stres umocňuje právě i listopadová výzdoba.

Lidé se bojí samoty

„Lidé, kteří se těžce rozhodují s nakupováním dárků a bojí se, aby všechno stihli, tak pro ně naopak ta výzdoba může být stresující, zesiluje u nich jejich negativní vztah k Vánocům,“ uvedl odborník. Ne všichni mají ale vánoční svátky spojené s dárky a stromečkem. „Pak jsou lidé, kteří to mají spojené spíše s koncem roku než se samotných Štědrým dnem a tam zase záleží na tom, zda to mají rádi či nikoliv,“ řekl Kulhánek. Například děti se tak typicky těší na vánoční prázdniny.

„Na druhou stranu lidé, kteří třeba nejsou se svým životem natolik spokojeni, tak se bojí samoty, mají strach z té rekapitulace, že se budou ohlížet za rokem, který pro ně nebyl dobrý a v nich to může posilovat úzkost,“ upozornil psycholog.

Ať už tak k vánočním svátkům cítíme cokoliv, všudypřítomná vánoční výzdoba a melodie tyto pocity zesiluje. Jak se ale vyhnout těm negativním?

„Člověk by měl brát ohled na svoji povahu. Pokud má rád všechny věci dopředu připravené, tak se může vyhnout stresu tím, že si nachystá to, co si myslí, že má mít nachystané, a potom je dobré nezapomínat se věnovat i jiným aktivitám, které odvedou pozornost někam jinam,“ poradil Kulhánek. Podle něj v dnešní době není už takovým problémem nedostatek času.

Nerozhodnost přitahuje stres

„To není věc času v dnešní době internetových obchodů. Už to není dnes tak náročné v tom, že musíte několik dní chodit po městě nebo jezdit někam a tam obcházet obchody. Kdo chce, tak si čas na to si sednout na internet najde,“ míní psycholog. Základ ovšem je, aby lidé nákup nenechávali na poslední chvíli. „Pak mají stres z toho, že to z těch e-shopů nepřijde včas,“ doplnil.

Naopak větším problémem a lapačem stresu je podle psychologa nerozhodnost. „Tady si myslím, že dospělí lidé se mohou také navzájem zeptat. Nemusí to být vždy překvapení, lepší je dát něco, co úplně nepřekvapí, místo toho, aby to bylo nechtěné či hloupé,“ doporučil Kulhánek.

„Teď je dobrý čas pro lidi, kteří rádi nakupují přes internet, si udělat klidný večer, dát si třeba skleničku, a v klidu si sednout a zamyslet se, co by ten druhý chtěl. A pokud to opravdu nevím, a jsem bezradný, tak se ho zeptám. Můžu to udělat i nějakou vtipnou formou – i dospělí můžou psát Ježíškovi. Jde o to strávit tím nějaký čas, ale netrápit se tím,“ uzavřel.

fouk.si ( 26. listopadu 2016 10:56 )

Přesně tak, máte naprostou pravdu

1912 ( 26. listopadu 2016 05:35 )

zločinecká Us nic dobrého nepřinese ani nepřinesla už nás tu oblbují i s tradicema které jsou opravdu stresující jak všichni co žijí v us jen depresiva berou nic neznají tak jdete do háje plno anglických zvyků tu nepotřebujeme a ani ty anglická slovíčka v češtině co se objevují !!! !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud