Nízkým úrokům u hypoték už odzvonilo: Může za to nový zákon, hájí se banky

25. 11. 2016
06:31

Letos trhaly úrokové sazby u hypoték rekordy a Češi si brali hypotéky jako na běžícím pásu. To ale končí a rekordní minimální sazba 1, 8 procenta z října zůstane prozatím nepřekonána. Příští týden vstoupí v platnost nový zákon o hypotékách a některé banky poženou úrokové sazby nahoru, další už to udělaly. Pokud váháte, zda si máte hypotéku vzít, máte nejvyšší čas. Úroky budou zřejmě dál stoupat.

Odborníci se správně domnívali, že úrokové sazby u hypoték porostou, ale mysleli si, že k tomu nedojde hned od prosince, kdy vstoupí v platnost nový zákon o úvěrech. Opak je pravdou. První banky oznámily, že budou od 1. prosince úroky zvyšovat, některé už úrokové sazby zvedly.

„Úrokové sazby hypotečních úvěrů jsme zvýšili od 21. listopadu,“ řekl Blesk.cz Michal Teubner z Komerční banky a pokračuje: „Ke zvýšení nás vedly dva silné důvody. Prvním jsou dodatečné náklady, které bance vzniknou v souvislosti s novým zákonem o spotřebitelském úvěru, který umožní klientům u nových hypoték každý rok předčasně splatit 25 % úvěru. Současně s tím se v posledních dvou měsících zvýšily sazby na mezibankovním trhu u nejčastější pětileté fixace téměř o 0, 3 %.“

Komerční banka zvedla úrokové sazby při fixaci na pět let ze sazby 1, 79 na 2, 29 %. To se týká i fixací na 4, 5, 6 a 7 let.

Banky: Zvýšení sazeb bude

Další banky budou následovat.Ano, úrokové sazby navýšíme od 1. prosince, zatím nemůžeme upřesnit přesnou výši,“ uvedl Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Důvody jsou stejné, kromě zákona zdražují zdroje.

Od prosince bude zvyšovat sazby v průměru o 0, 3 % i ČSOB a Hypoteční banka.

„Raiffeisenbank zvyšuje úrokové sazby u hypotečních úvěrů následovně: u pětileté fixace o 0,1 p.b., u sedmileté fixace o 0,2 p.b., u delších fixací o 0,3 p.b.,“ řekla tisková mluvčí banky Petra Kopecká.

Zvýšení úrokových sazeb od prosince neplánuje Moneta Money Bank. „Nicméně od začátku přístího roku může dojít k mírnému zvýšení sazeb,“ upozornila tisková mluvčí Lucie Leixnerová. Podobný postup potvrzuje i Kristýna Havligerová z České spořitelny: „Nemůžeme v tuto chvíli přesně říci, kdy a o kolik, teprve o tom jednáme. Nepůjde však o zdražení v řádu jednotek procent.“

U AirBank si hypotéku vzít nemůžete, ale můžete k nim stávající hypotéku refinancovat. „Sazby u našeho refinancování hypotéky jsme nezvyšovali a ani to v souvislosti se změnami v zákoně neplánujeme,“ řekl Blesk.cz mluvčí Vladimír Komjati.

Vysoké ceny nemovitostí

Před nebývale dostupnými hypotékami varovala Česká národní banka (ČNB). Vysoký zájem Čechů o hypotéky s nízkými úroky byl důvodem zvýšení cen nemovitostí, i když to poptávku po nich nijak nesnížilo.

Zároveň ČNB varovala před stoprocentními hypotékami, se kterými vždy šly ruku v ruce vysoké poplatky a dostávaly klienty do finančních potíží. V říjnu proto ČNB stanovila maximální výši hypotečních úvěrů na 95 % hodnoty nemovitosti, od následujícího roku by to pak mělo být pouze 90 %. Toto opatření by mělo zmírnit masivní zadlužování českých domácností.

Více práv pro spotřebitele, ale přísnější podmínky

Nový zákon o úvěrech přinese více práv pro spotřebitele, výhod i možnost snadnějšího předčasného splacení půjček a hypotečních úvěrů. Zákon zároveň snižuje celou řadu sankčních poplatků, kterým spotřebitelé dosud museli čelit. „Tím pro banky vzniká hrozba, že o klienty přijdou dříve, než očekávaly, a tak si případné ztráty chtějí vykompenzovat právě zvýšením úroků,“ uvádí důvody zdražování úrokových sazeb odborníci z portálu Ušetřeno.cz a dodávají: „Poskytovatelé úvěrů také budou dle nového zákona povinni mnohem důkladněji prověřovat, zda jsou žadatelé o půjčku či hypotéku schopni závazek řádně splácet. Úvěr dostane pouze ten, kdo touto zpřísněnou kontrolou projde. Postup má zabránit tomu, aby se čeští spotřebitelé dostávali do finančních těžkostí.“

Chcete hypotéku? Neotálejte

Pokud se nemůžete rozhodnout, zda si hypotéku máte vzít teď, nebo později, tak neváhejte, protože sazby poletí nahoru. Odborníci navíc upozorňují na fakt, že se nová pravidla, která s sebou spotřebitelský zákon přinese, v průběhu času promítnou i do smluv uzavřených před 1. prosincem 2016, neboť hypotéka zpravidla představuje závazek nikoliv na jednotky, ale spíše na desítky let.

ivoadler ( 25. listopadu 2016 10:45 )

 Kdy se zvýší úroky z vkladů. Mít dneska prachy v bance je vyloženě ztrátová záležitost.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa