Válka paterčat o 600 tisíc: Kam zmizely peníze ze zrušené sbírky

Autor: red - 
21. 11. 2016
09:55

Rodina prvních českých paterčat stane před soudem! Alexandra Kiňová se bude dožadovat více než 600 tisíc korun, které se vybraly v peněžité sbírce, ale Klub dvojčat a vícerčat je rodině nepředal. Po neshodách s rodinou paterčat je ředitelka organizace převedla na účet magistrátu.

Rodina prvních českých paterčat se pře s Klubem dvojčat a vícerčat o 616 440 korun, které se vybraly v peněžité sbírce na pomoc s výdaji. Klub z peněz v minulosti částečně platil třeba terénní pracovnice, rodina s nimi ale ukončila spolupráci, údajně kvůli nedostatečnému právnímu ošetření vztahu těchto pracovnic s Kiňovou. Veřejnou sbírku klub vyhlásil měsíc před narozením paterčat, ukončena pak byla k 17. dubnu loňského roku. 

Ředitelka Klára Vítková Rulíková po neshodách s matkou peníze převedla na účet pražského magistrátu. „Paní Kiňová chtěla sbírku mermomocí ukončit, i když tam dál chodily příspěvky a my jsme z ní platili terénní pracovnice. Vyhověli jsme jí, jenže přes naši veškerou snahu jsme se nedohodli na znění darovací smlouvy, abychom mohli čistý výtěžek veřejné sbírky převést na rodinu paterčat. Ty peníze už mohli dávno mít,“ uvedla Vítková Rulíková pro MF DNES.

Magistrát by měl ze zákona peníze převést rodině, podle mluvčí matka ale dosud nepodepsala darovací smlouvu. Matka paterčat se kvůli sporu o peníze obrátila na Kláru Samkovou. Advokátka pak obratem Klub dvojčat a vícerčat zažalovala. Případ by se měl 30. listopadu řešit před soudem. Podle Samkové organizace podvedla matku i všechny dárce. Pro svou klientku požaduje vydání sbírky, nikoliv darování, protože v druhém případě by matka musela peníze zdanit.

První česká paterčata Tereza, Alex, Martin, Michael a Deniel přišla na svět císařským řezem 2. června 2013 v podolské nemocnici v Praze. Děti se narodily v pořádku, na svět se všechny dostaly za pět minut. Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Na celém světě žije zhruba 800 paterčat, spontánně z nich bylo počato víc než 130.

 

Video Paterčata - Tomáš Koníček, Lukáš Červený

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Další videa