Zarámovaná placenta jako nelegální suvenýr? Ministerstvo zašlo ještě dál

Autor: Daniela Soukalová - 
15. října 2016
05:50

Novinka rakovnické porodnice vzbudila na sociálních sítích pořádný rozruch. Někteří v zarámovaném otisku placenty vidí pokrok českého porodnictví, jiní ho zavrhují jako otisk výkalu. A objevují se také názory, že by nemusel být v souladu s českým právem. Podle exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) by kolem tohoto tématu mohl vzniknout spor. Pražský porodník Alexandr Barták zase uvedl, že kde není žalobce, není ani soudce. Překvapivě se přitom vyjádřilo pro Blesk.cz ministerstvo zdravotnictví.

„S placentou má nemocnice povinnost nakládat dle paragrafu 81 zákona o zdravotních službách. Otisknutí na papír tam jaksi nevidím,“ uvedl pod příspěvkem na sociální síti s nabídkou otisku placenty například Ondřej Z.

Podle zmíněného paragrafu lze placentu uchovat a použít pouze například pro potřeby vědy, výzkum nebo k výukovým účelům ve zdravotnictví, při léčbě příjemce lidských tkání, pro výrobu léčiv podle zákona o léčivech nebo pro potřeby stanovené jiným právním předpisem.

Porodník: Zákon nic neříká o mezičase

Pokud není placenta využita ani k jednomu z těchto účelů, má pak být podle zákona spálena jako biologický odpad ve spalovně poskytovatele nebo krematoriu. Jinak hrozí lékařům pokuta ve výši až půl milionu korun.

„Když si přečtete ten zákon, tak tam se neříká nic, co se má dít s placentou v mezičase. Pouze se v něm uvádí, že věci odňaté z těla mají likvidovat tímto způsobem. Ale jestli se do té doby můžou, nebo nemůžou plácat na nějakou tu fotografickou desku, to nevím, to tam není napsáno,“ uvedl pro Blesk.cz pražský porodník a gynekolog Alexandr Barták. 

Exministr Heger tuší spor

Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) by kolem tohoto tématu mohl být docela spor. „Na jednu stranu se s tím má zacházet jako s biologickým infekčním materiálem, což znamená, že se má spalovat, ale na druhou stranu, když si vezmete, že vám doma teče krev z nosu a zkrvavíte nějaký obvaz, tak tohle nikdo nereguluje,“ myslí si Heger. 

Nicméně podle něj zákon říká, že je to biologický odpad a že se s placentou má i podle toho zacházet. „Ale asi pokud to někdo požaduje, tak to dostane a myslím, že to tak striktní není,“ upřesňuje Heger s tím, že placenty jsou v podstatě sterilní, pokud se nějakým způsobem neznečistí. „Pak v tom může růst kde co, ale to je přesně ten samý problém, jako když vám někde náhodou shnije maso,“ vysvětlil.

Ministerstvo: Likvidace není vůbec nutná

„Kde není žalobce, není soudce, takže dokud to někdo neudá a někdo neudělí pokutu, tak si každý může dělat, co chce,“ myslí si Barták. Při udání podle něj bude záležet na odboru zdravotnictví krajského úřadu, zda porodnici pokutu udělí. A na porodnici, zda ji akceptuje, nebo celá věc skončí u soudu. 

Podle ministerstva zdravotnictví předpisy ale nikde neobsahují zákaz, podle kterého by si žena nemohla svou placentu ponechat. V nakládání s ní je omezena pouze ustanoveními občanského zákoníku, která zakazují nakládání, které by bylo nedůstojné nebo by ohrožovalo veřejné zdraví. 

„V případě placenty jde ale podle všeho o orgán, který není z hlediska rizika pro ostatní osoby problematický, a není tak ani třeba, aby poskytovatel zdravotních služeb přistoupil k její likvidaci dle zákona o zdravotních službách,“ uzavřel překvapivě mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha.

animka ( 15. října 2016 09:21 )

To je nechutné kanibalství - žrát placentu - lidské maso! Fuuuj!!!!

zednik ( 15. října 2016 08:41 )

Takže se pomalu blížíme do bodu, kdy vlastně nic nebude zvrácenost. Leda že by to naprosto přesně a do nejmenších detailů bylo popsáno v zákoně. Psychopaté ovládli tenhle svět!

freecooIin_zika ( 15. října 2016 08:07 )

Tohle by jim šlo lemplům, ale starat se pořádně o pacienty, to ne!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud