Zarámovaná placenta na památku i další dítě u porodu: Za co si můžete připlatit?

Autor: Daniela Soukalová - 
13. října 2016
07:36

Porod do vody, přítomnost sestry či kamarádky u porodu nebo dokonce otisk placenty. Za to všechno si už mohou ženy v českých porodnicích připlatit. Podle přednosty jihlavské porodnice Aleše Roztočila je dokonce stále častější, že matky chtějí mít u porodu i malé dítě, které má sledovat příchod jejich mladšího sourozence na svět. Navíc placentu si řada z nich chce odnést domů, aby si ji mohla sníst.

Je moderní si při porodu připlácet za nadstandardní služby, které vlastně s jeho průběhem nesouvisí. Lepší pokoj, výhodné parkování nebo občerstvení. „Bohužel ale musí rodiny platit za služby, které jsou v zahraničí považovány za běžné a jsou pro ženy důležitější než hezky vymalovaný pokoj. Jedná se třeba o platbu za přítomnost otce u porodu nebo služby komunitní porodní asistentky nebo laktační poradkyně,“ uvedla pro Blesk.cz výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová. 

K porodu chtěla rodička i psa

Podle přednosty jihlavské porodnice jsou přání žen ale různá. Každá rodička si prý teď dělá porod více méně podle sebe. Nejčastější osobou u porodu je otec dítěte, výjimkou ale nejsou ani duly, kamarádky, sestry nebo matka rodičky.

„My se setkáváme teď i s tím, že chtějí u porodu malé dítě. Přemýšleli jsme o tom, jestli je to vhodné, nebo nevhodné z dětské psychologie. Já jsem to viděl například ve Švédsku. Nakonec jsme si ale řekli, že jestli u porodu má být malý sourozenec toho rodícího se človíčka, tak s tím taky nemáme problém. Setkal jsem se dokonce i s tím, že by chtěla psa u porodu,“ vzpomíná přednosta porodnice v Jihlavě a člen Sdružení nemocničních gynekologů a porodníků Aleš Roztočil.

Otisk placenty jako rakovnická novinka  

V České republice je přes devět desítek porodnic a většina z nich nabízí i porod do vody. Podle Unie porodních asistentek ho ale mnoho žen nevyužívá. „Ze začátku to byl určitý boom, ale z toho boomu je už spíše prasklá bublina. Například u nás se odehraje zhruba jeden porod do vody za den. Nemyslím si tak, že by se porod do vody stal nějakým masivním dějem,“ upřesnil Roztočil. 

Nabízenou novinkou je teď i otisk placenty, který nabízejí v rakovnické porodnici. „Připravili jsme pro vás možnost otisku placenty vašeho miminka v tomto uměleckém provedení. Pokud byste měly zájem o takový obraz včetně euroklipu, pak stačí říct porodním asistentkám při přijmu na porodním sále,“ uvádí na svém profilu na sociální síti. Mnoho maminek tuto možnost vítá, někteří ji ale také kritizují a přirovnávají takový otisk k otisku výkalu. 

Ravioly a koktejly z placenty

„Pokud si i u nás v Jihlavě budou chtít otisknout placentu na papír, tak s tím nemám problém. Měl jsem i několik pacientek, co si ji chtěly sníst, tak ať si ji vezmou domů. Dokonce existují i firmy, které jim z nich udělají ravioly nebo koktejly,“ okomentoval novinku Roztočil.

Takové jednání je ale na hraně nebo spíš za hranou české legislativy, která považuje placentu za biologický odpad, u kterého jsou jasně daná pravidla, jak s ním může porodnice nakládat. A o distribuci na koktejly tam zmínky nejsou.

Výsledky podle přednosty jihlavské porodnice ukazují, že v České republice je jedno z nejlepších porodnictví na světě. Vývoj ale půjde dál. „Může se stát postupem času, že si porodní báby prosadí porodní domy. Toto je také možnost a já osobně bych se nebránil tomu, že když máme velké porodnice, jako jsou v Praze, že by mohla být jedna pro klasické porodnictví a druhá například pro porodní dům. To vše se dá zrealizovat a byl by to krok dopředu,“ myslí si Roztočil.

Porodními domy proti domácím porodům

Podle Roztočila by tato možnost velkou měrou odradila rodičky od domácích porodů, kterých se podle Unie porodních asistentek každoročně odehraje až 700. Inspirací jsou pro ně anglická takzvaná centra porodních asistentek přímo v porodnicích, kde rodí zdravé ženy, a po porodu o ně pečují komunitní porodní asistentky v jejich domácím prostředí.

„Unie porodních asistentek se tématu porodních domů a center porodních asistentek věnuje. V říjnu pořádáme kulatý stůl na toto téma a příští rok pozveme kolegyně z Francie, kterým se podařilo přesvědčit ministerstvo zdravotnictví k otevření devíti pilotních porodních domů. Věřím, že i u nás půjde vývoj tímto směrem. Ženy o tento typ péče zájem mají,“ upřesňuje Klíčová. 

Před dalším přiblížením anglickému porodnictví ale Roztočil varuje: „Byl jsem tam několikrát v několika porodnicích a každá anglická žena by mohla závidět tomu, jak se rodí v České republice. Je jasné, že některé ženy v Anglii rodí doma, ale to rodí kvůli tomu, že třeba když jsem viděl, jak vypadá ve Skotsku univerzitní klinika, tak se té ženě vůbec nedivím, že chtěla rodit doma.“

Bystrozraky ( 13. října 2016 12:31 )

Spania, tak tak, prasečismus na postupu. Všechno zpeněžit. Za peníze v Praze dům. Jednou budou prodávat, když se bude třeba někomu řezat noha, budou se moct na to dívat děti, babička, maminka i třebas slepci, aby někdo na tom vydělal. Nevím komu to poslouží takové zvrhlé choutky. Holt, lidstvo se zbavilo cudnosti. Není to moderní. Moderní je obchod. Za každou cenu. Za jakou? Za Havlovu!

spania ( 13. října 2016 12:07 )

Tak tohle mě aspoň pobavilo

spania ( 13. října 2016 12:05 )

Jsou to všechno kraviny.Nechápu,co je to za módu,já bych muže u porodu nechtěla ani za nic!Ty ženy si neuvědomují,že ten jejich muž už se na ně celý život bude dívat úplně jinak.Ne jako na atraktivní ženu,lásku svého života,skvělou milenku,apod.,ale jenom jako na matku svých dětí.A dítě u porodu?To už je úplná blbost.To dítě z toho může mít doživotní trauma a nikdy třeba nebude chtít mít děti.No a o tom psovi ani nemluvím,to už je úplná úchylárna,včetně pojídání placenty,apod.Divím se,že to vůbec někde dovolí.

zednik ( 13. října 2016 11:16 )

Ano. Doktoři sami přistupují na dehonestaci své profese. Hlavně prachy! Že rodičky rodí vlastně septickém bordelu dovršeným psem je tak nějak vedlejší.

zednik ( 13. října 2016 11:12 )

Píši o video z plození. Ne z porodu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud