Porodní domy v Česku mají novou šanci. V Praze se nebrání diskusi

Autor: sou - 
22. 5. 2016
07:10

V Česku začalo znovu rezonovat téma porodních domů, otevřel ho Světový týden respektu k porodu. V Praze jeden takový dům existuje, ale rodit se v něm nesmí. Probíhají v něm tak předporodní kurzy a těhotné ho vyhledávají kvůli poradenství asistentek, které je doprovázejí buď při porodu v nemocnici, nebo doma. Pražský zastupitel a předseda Výboru pro zdravotnictví Miloš Růžička (Trojkoalice) tento týden řekl, že se rád zasadí o zahájení odborných diskusí právě na toto téma.

O porodních domech byla řeč na Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství, který je jednou z akcí Světového týdne respektu k porodu. „Rád bych se zasadil o zahájení rozhovorů a odborných diskusí na toto téma, které přispějí ke zlepšení zdravotní péče a vůbec  kvality života nás všech,“ říká Miloš Růžička (Trojkoalice), předseda Výboru pro zdravotnictví a bydlení Zastupitelstva hlavního města Prahy, který jejich vznik v České republice jako alternativu k porodům v porodnici považuje za prospěšný krok.

V pražském porodním domě se nesmí rodit

Například v Praze jeden existuje už od roku 2003, jenže kvůli mezeře v zákonu se v něm nesmí rodit. V současné době tak v porodním domě U čápa probíhají předporodní kurzy, těhotné ženy tam mohou využít poradenských služeb porodních asistentek, zajišťují si tam případný doprovod k porodu do nemocnice nebo se připravují na svůj domácí porod. 

Nedávno také vznikla Asociace pro porodní domy a centra APODAC. Iniciativ, které se snaží založit porodní dům, je ale v České republice několik. Aktuálně je připraveno asi deset projektů porodních domů. Jejich otevření brání dvě podmínky - porodní dům musí být vybaven jako porodní sál a neustále musí být přítomen lékař. Unie porodních asistentek (UNIPA) se snaží vyjednat s ministerstvem zdravotnictví zmírnění těchto podmínek. 

Ta také s Ligou lidských práv zveřejnila Dopis zdravotním pojišťovnám - Chci odbornou a respektující péči porodní asistentky. Během prvních dvaceti hodin ho podepsalo přes 400 lidí. „Podle zahraničních výzkumů je péče porodní asistentky pro zdravé těhotné ženy nejen finančně nejefektivnější, ale také má nejlepší zdravotnické výsledky,“ vysvětluje ředitelka Unipy Kateřina Hájková Klíčová.

Nejlepší varianta pro nízkorizikové rodičky?

V zahraničí se podle Unipy osvědčil model kontinuální péče komunitní porodní asistentky, která ženu doprovází celým průběhem těhotenství, porodem i po porodu. „Tato péče má velmi nízkou, srovnatelnou míru novorozenecké mortality a morbidity jako péče v nemocnici, ale je spojena s výrazně nižší mírou intervencí do porodu a s menším rizikem poškození zdraví žen oproti porodům,“ uvádí unie ve svém dopise. 

Například v Rakousku, jehož podmínky jsou srovnatelné s Českem, podle biostatiky Markéty Pavlíkové funguje 13 porodních domů. Velmi rozšířená je tato forma péče v Anglii. Od roku 2014 tam platí národní doporučení, že pro nízkorizikové rodičky je porodní dům ze zdravotnického hlediska nejlepší variantou. Tamní studie z roku 2011 zjistila, že při porodu této skupiny žen v porodnicích je dvojnásobné riziko akutního císařského řezu a mají více poporodních poranění.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zednik ( 13. října 2016 13:43 )

Úsměvné je, že si to moderní blběny zdůvodňují tím, že dřív se taky rodilo doma , že je to přirozené, že se na porodu po staletí nic nezměnilo. (doma je to u nás pořád na hraně, tak aspoň porodní domy). Na druhou stranu chtějí luxusní péči, tu ale babičky nemívali.... Rovněž zhruba ve druhém měsíci těhotenství plácnou neschopenku a "marodí" .To si ale babičky a prababičky dovolit nemohli. Nějak si ty budoucí maminky v mnoha věcech odporují. Kdyby opravdu žily jako babičky a prababičky, což se jim ale nechce, byly by fakt schopné odrodit si doma sami jen se sousedkou

Zobrazit celou diskusi
Další videa