Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

„Česko vymírá,“ straší Jurečka. Marksová: Nízká porodnost je problém

Autor: Jaroslav Šimáček - 
4. října 2016
06:10

Sám je tátou pěti synů. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) podporuje vícečetné rodiny, nyní ale vyjádřil své obavy nad tím, že „populace v ČR vymírá“ a na vině je nízká porodnost. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) souhlasí, že s porodností to není nejlepší a vypočítává opatření, která česká vláda dělá či plánuje. Porodnost tváří v tvář migraci však řeší i Evropská unie.

„Populace v ČR vymírá, máme porodnost 1,4 dítěte na jednu ženu, porodnost alespoň pro udržení populace musí být 2,1,“ projevil své obavy na sociální síti ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jeho paní je vysoce nad průměrem, neboť mu porodila už pět synů.

Jurečka: Ohrožení naší budoucnosti

Sám ministr čas od času připomene, že vícečetné rodiny to nemají na druhou stranu úplně snadné. Třeba když lobboval za změnu rodinných vstupných z 2+2 na 2 rodiče plus děti (nepočítaně). Že Česko ohrožuje dlouhodobě nízká porodnost, před tím varuje i Jurečkův stranický šéf, vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Jurečka nyní pochválil svou vládní kolegyni Michaelu Marksovou (ČSSD), která vede ministerstvo práce a sociálních věcí –, a to za návrh, aby se výše odvodů na sociální pojištění snižovala právě dle počtu dětí.

„Málokdy si uvědomujeme, že rodina s dvěma dětmi má v ČR nižší průměrný příjem na hlavu, než je průměrný důchod v České republice. Jestli myslíme budoucnost s naší vlastí vážně, tak bez podpory rodin, které jsou ochotny mít děti, není naše budoucnost možná,“ varoval Jurečka. 

Marksová: Mít děti nesmí znamenat velký finanční propad

Nízkou porodnost vnímá problematicky i ministryně Marksová. A snaží se najít řešení. „Určitě to problém je. Když se rozhlédnu po Evropě, vidím jeden recept: vytvořit podmínky pro dobré slaďování rodinného a pracovního života a zároveň poskytnout zejména pracujícím rodičům dostatečné zabezpečení, aby mít děti neznamenalo velký finanční propad,“ uvedla Marksová pro Blesk.cz.

Podporu k tomu mít vůbec děti podle ní Sobotkův kabinet razí dlouhodobě a s konkrétními výsledky. „Tato vláda prosadila zákon o dětských skupinách, rozšířila počet míst v mateřských školkách, rozšířili jsme daňovou slevu na dítě a zavedli porodné na druhé dítě,“ vypočítává Marksová, která se v pondělí zúčastnila konference Příprava společnosti na demografické změny v Brně. Vystoupil na ní i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Další kroky jsou podle ministryně v plánu. „Ještě v tomto období plánujeme zvýšení přídavku na dítě a rozšíření okruhu rodin, co na něj mají nárok. Také navrhujeme flexibilnější čerpání rodičovského příspěvku, náhradní výživné či zákon o sociálním bydlení, který velmi pomůže mladým rodinám či samoživitelkám,“ dodala ministryně. 

Marksová v rámci opatření, která mají podpořit porodnost, také navrhuje, aby měla žena možnost umělého oplodnění bez souhlasu muže. „Každou ženu, která se rozhodne mít dítě, bychom měli podpořit,“ argumentuje pro návrh Marksová v době, kdy se také zvyšuje věk žen, které mají první dítě. Toho se obává i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který pro změnu varuje před vyšším rizikem možných komplikací.

Porodnost v EU nejspíš ovlivní i migrace

O tom, že postupné vymírání Česka může být problémem, se mluví delší dobu. A podporují to i statistiky. Počet dětí, narozených loni v Česku (110 800), byl nižší než počet lidí, kteří zemřeli. Naopak alespoň lehce optimistické zprávy přišly nedávno, když podle údajů Českého statistického úřadu počet obyvatel celého Česka v pololetí letošního roku stoupl na 10 564 900. O 11 tisíc oproti předchozím odhadům. Avšak nikoli kvůli vyšší porodnosti, ale především kvůli zahraniční migraci.

Nízká porodnost netrápí jen Česko, ale i celou Evropskou unii. „Míra porodnosti zůstává na relativně nízké úrovni, negativní změny v přirozeném úbytku obyvatelstva (více úmrtí než narození) by tak klidně mohly pokračovat. V tomto případě je celkový pokles nebo růst obyvatel EU do značné míry závislý na přínosu migrace,“ uvádí k aktuálním statistikám z konce července Eurostat.

Zatímco celkově počet obyvatel v EU stoupl, mluví se také o tzv. „přirozeném úbytku“ hned v 11 zemích. A Česko je mezi nimi. V EU je dnes přes 510 milionů obyvatel (v roce 1960 jich bylo 406,7 milionu).

Počet narozených dětí v EU klesá, jak ukazují údaje z let 1961 až 2014. Počet narozených dětí v EU klesá, jak ukazují údaje z let 1961 až 2014. | Eurostat

Míra populačního růstu však v posledních desetiletích klesá a loni vůbec poprvé počet úmrtí překonal v celé EU počet narozených. Naopak i v souvislosti s probíhající migrační krizí není překvapivé, že roste počet migrantů v Evropě.

To přináší i obavy ze srovnání nízké porodnosti a počtu migrantů, kteří míří do Evropy. Zneklidnilo to i italského publicistu Giulia Meottiho, který nízkou porodnost napříč státy v EU komentoval slovy: „Evropa, jak stárne, tak už neobnovuje své generace a místo toho vítá obrovské počty přistěhovalců ze Středního východu, Afriky a Asie, kteří mají v úmyslu nahradit nativní Evropany a kteří přinášejí kulturu s výrazně odlišnými hodnotami v oblasti sexu, vědy, politické moci, kultury, ekonomiky a vztahu mezi Bohem a člověkem.“ I on vychází z údajů Eurostatu.

Populační růst je navíc napříč EU nerovnoměrný, varuje Eurostat. Nejvyšší tempo růstu zaznamenaly Německo, Rakousko, Švédsko, Malta a Lucembursko, kde populace expandovala vůbec nejvíc. Největší pokles v populaci hlásí Litva, Lotyšsko a Chorvatsko. „Růst populace v Německu, České republice a Estonsku byl způsoben výhradně pozitivní čistou migrací, neboť jejich přirozený přírůstek populace byl negativní,“ upozorňuje Eurostat.

vera51 ( 4. října 2016 10:36 )

Tak nizka porodnost je problem.A co jste VLADO pro to udelala by nebyla nizka porodnost??????????????????????????????????????????????????????????????????????Drive lidi meli 3-5 deti a ted max. jedno decko.Kdybych byla dneska mlada tak nemam mozna zadne dite protoze prace nejista,malo penez,politicka situace taky nic moc.Vykaslete se na uprchliky a davejte ceskym (ne romskym) rodinam takove pridavky na deti aby i vice deti uzivila kterakoliv matka.

kosmonaut ( 4. října 2016 09:16 )

Povolit umělé oplodnění bez souhlasu muže je holý nesmysl.Jak se bude řešit případ,když muž na protest opustí rodinu,která už má dvě nezaopatřené děti.Kdo bude platit výživné na to uměle oplozené?Marksova nebo stát z našich daní?To nemluvím o tom,že muž bude muset platit alimenty na ty svoje vlastní,protože opustil jinak fungující rodinu kvůli takové kravině!Nebo to zacáluje Marksova nebo stát,protože to bude jejich výmysl?A propó,paní Marksová kolik máte vlastně dětí?

aranka.erbova ( 4. října 2016 08:44 )

 Do tohoto bordelu plneho dementnich xakonu zakazu a zkorumpovanych polituku,kde muslimaci dostavaji vic penez a prispevku nez cesi a kde stat ozebracuje lidi muze privest dite jen naprosty demagog

joudajoudovy ( 4. října 2016 08:34 )

kdyby v 70.letech nebyla husakova rozsahla vystavba panelaku, dnes vetsina naroda bydli v bytech II. az IV. kategorie se tremi generacemi. a o narustu porodnosti ani nehovorim. jedinou vyhodu gustavova pripadneho nekonani vidim v neprilivu naplavenin do prahy.

joudajoudovy ( 4. října 2016 08:23 )

„Česko vymírá“......, ale v parlamentu, v senatu ci politickych i mocenskych bunkach se tato anomalie nevyskytuje. cim to asi bude?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa