Přišli Evropané na recept na nesmrtelnost? Dožívají se stále více let

Autor: tmp - 
16. 10. 2016
17:38

Evropská populace stárne. Za 10 let se v Evropské unii zvýšil počet osob starších 80 let o 7 milionů. Jejich počet vzrostl nejenom v absolutním počtu, ale také v podíle na celkovém počtu obyvatel. Uvádí to aktuální data Eurostatu. Za stárnutím Evropanů stojí vyšší „předpoklad dožití,“ který se u 80letých zvýšil na téměř 10 let. Nejvyšší naději na dožití mají Francouzi.

V roce 2015 žilo v Evropské unii skoro 27 milionů obyvatel starších 80 let. To je celkem o 7 milionů více než deset let předtím. Zvýšení počtu starších obyvatel je jak v absolutním počtu, tak v podílu vůči celé populaci skoro ve všech státech EU. „Stárnutí populační struktury je důsledkem zvýšení naděje na dožití, která se pro 80leté zvýšila z 8,4 let v roce 2004 na 9,5 v roce 2005,“ uvádí statistici.

Mezi staršími obyvateli pořád dominují ženy. „Přestože se jejich podíl mírně snížil, stále představovaly přibližně dvě třetiny všech postarších obyvatel,“ konstatují statistici. Tento jev je sledovaný ve všech zemích Evropské unie.

Nejlepší vyhlídky mají Francouzi

Co se týče statistické doby dožití – tedy předpokládané délky života u 80letých občanů, tu mají vůbec nejvyšší Francouzi. Ti mají velkou šanci žít průměrně dalších 11 let. Česká republika je pod průměrem EU, 80letí mohou očekávat ještě 8 let života. Ženy jsou na tom průměrně o tři roky lépe než muži. 

Zajímavým zjištěním evropského statistického úřadu je větší proporce žen především v baltských zemích. Tam představují ženy průměrně tři čtvrtiny ze všech obyvatel starších 80 let. Vůbec nejvíc žen je v Litvě, Estonsku nebo Lotyšsku. Naopak nejméně žen je na Kypru (58,9 %) anebo v Řecku (59,2 %).

V příštích několika desetiletích bude podle odborníků podíl starších lidí v EU rapidně stoupat. Podíl osob v produktivním věku naopak významně klesne. V současnosti se lidé dožívají nejvyššího věku v lidské historii. Stárnutí populace s sebou ale nese také výrazné problémy, které mají dopad na ekonomiky jednotlivých států i jejich systémy sociálního zabezpečení. Probíhající demografická změna je považována za jednu z největších výzev, kterým Evropská unie čelí.Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud