Zatímco si kluci hrají, holky uklízejí: Děvčata tráví domácími pracemi o 40 % více času než chlapci

Zatímco si kluci hrají, holky uklízejí: Děvčata tráví domácími pracemi o 40 % více času než chlapci.  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
7. října 2016
06:44

Děvčata tráví neplacenými domácími pracemi o 40 procent více času než chlapci. Ve světovém měřítku představuje tento rozdíl 160 milionů „extra“ hodin denně. Uvádí se to ve zprávě Dětského fondu OSN (UNICEF), o níž dnes informovala stanice BBC na svém webu.

Dvě ze tří dívek vaří a uklízejí, každá druhá obstarává v domácnosti vodu a dříví na topení. Vykonávají také méně viditelné domácí práce, například se starají o mladší děti anebo naopak o nejstarší členy rodiny.

Podle zprávy toto dodatečné pracovní zatížení se s věkem zvyšuje: pěti- až devítiletá děvčata stráví domácími pracemi o 30 procent více času než jejich vrstevníci, zatímco v případě čtrnáctiletých dívek jde už o 50 procent.

Nejvíce času domácími pracemi stráví dívky ve věku mezi deseti až 14 lety v Somálsku, a to 26 hodin týdně. Výrazný rozdíl mezi pracovním nasazením chlapců a děvčat v domácnosti panuje také v Burkině Faso a Jemenu.

Úkoly jako donášení vody a dříví mohou dívky vystavit většímu nebezpečí sexuálního násilí, upozornila zpráva UNICEF.

„Děvčata přicházejí o významné možnosti vzdělávat se, růst či prostě si užít dětství,“ uvedla hlavní poradkyně UNICEF pro genderové záležitosti Anju Malhotraová. „Tato nespravedlivá dělba práce mezi dětmi rovněž po generace zachovává stereotypy a dvojí zátěž žen a dívek (v práci a domácnosti),“ dodala.

Zpráva zahrnuje také údaje o násilí, dětských svatbách či ženské obřízce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

janieem ( 13. října 2016 20:10 )

No jo, to funguje u baráčků, ale když je byt...? tam se toho moc nenadělá. Nehledě na to, že pokud domácnost sdílí víc lidí, mají se taky o ten úklid podělit. Ženská chodí do práce stejně jako chlap, taky je unavená, když přijde, a doma ji čeká další šichta? To platilo, když byly ženy doma celou dobu. Dneska už je to jinak. Pánové jsou ale rozmazlení od maminek, vidím to u spousty známých... Ve 27 stále v mama hotelu. To je spíš k pláči

bre-burda ( 7. října 2016 10:27 )

Ano. To je tak když se stavba domu, opravy jeho vnitřních zařízení, opravy auta, práce na záhumenku mezi domácí práce nepočítají. Pak, halt, chlapci domácí práce nemohou vykonávat.

Samo ( 7. října 2016 10:09 )

Zase kecy o ničem. Odjakživa i za našich dědů tomu tak bylo. Ženská, která se nenaučí jako holka vařit a uklízet, je k ničemu. Kluci mají zase pomáhat při práci venku- na zahradě, v dílně, při chystání dříví na zimu a podobně. Neříkám, že by chlap neměl umět i domácí práce, ale starat se o domov a to aby byl uklizený a útulný, bylo vždy výsadou ženy.

dumik ( 7. října 2016 08:28 )

vidímě to i našich rodinách... dívky pracvují a kluci lenoší

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud