Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Zvířat je v útulích na osm tisíc. Na vině jsou hlavně nelegální množírny

Autor: mib - 
9. října 2016
07:00

V Česku je okolo osmi tisíc zvířat v útulcích. Číslo je tak až o 30 procent vyšší, než před pěti lety. Pomoci s jejich péčí by měla sbírka krmiva Modrý puntík, na kterém spolupracuje pražská veterinární klinika, ale také dalších osm center a útulků po celé ČR. Eva Hodek z Nadace na ochranu zvířat varuje před množírnami, kde lidé pořídí lacině psy, které pak následně odloží. Podle veterinárního doktora Marka Galbince by také jedním z řešení byla osvěta v kastraci psů a koček.

Nadace na ochranu zvířat dlouhodobě varuje před neregulovaným množením psů. Stává se, že majitelé pořídí rádoby čistokrevného psa, ale nakonec je bez průkazu původu. Eva Hodek pro Blesk.cz upozornila, že by měli lidé raději psy a kočky adoptovat z útulků, kde se plemenná zvířata nachází. 

„Lidé si pořídí na internetovém portálu zvíře za maximálně pět tisíc, a to bez průkazu původu. To je ale uvedeno jen malým písmem. Za čistokrevnou rasu jack russel by zaplatili ale okolo dvaceti tisíc, když pochází z řádné chovné stanice. Nečistokrevná zvířata mnohdy trpí nemocemi, takže lidé zaplatí o to víc na léčbě, nebo je kvůli špatnému sociálnímu přizpůsobení odloží do útulků, ale není pravidlem, že by tam byla jen taková zvířata,“ řekla Hodek a vyzvala k adoptování odložených zvířat.

Útulky vyžijí jen díky soukromým darům

Ve spolupráci s veterinárními klinikami se právě Nadace na ochranu zvířat snaží nejen takovým zvířatům pomáhat. Útulky nejsou v ČR právně definované, financují je mnohdy většinově ze soukromých sbírek. Celý říjen mohou lidé na devět sběrných míst nosit nehmotné dary, a to granule a konzervy pro kočky i psy. Sbírka Modrý puntík si klade za cíl vybrat tisíc kilogramů krmiva.

„V minulém roce jsme organizovali sbírku poprvé a vybrali jsme 402 kilogramů. Tento rok jsme se rozhodli ji zvětšit, protože podporovatelé nosili krmení ve velkém. Přizvali jsme sponzory a pojali jsme to letos jako první ročník,“ uvedl veterinární lékař Marek Galbinec pro Blesk.cz.

Podle údajů Nadace na ochranu zvířat počty opuštěných zvířat v útulcích stále narůstají a v současnosti je okolo osmi tisíc psů a koček, které hledají domov, což je až o 30 procent víc než před pěti lety. Čísla má nadace z dotazníkového šetření na reprezentativním vzorku. Podle Hodek ale není nárůst zvlášť rapidní.

Podle údajů francouzského ministerstva zemědělství je ČR třetím největším distributorem nečistokrevných zvířat do zahraničí. „Jen ve Francie zachytila v roce 2014 celní správa téměř 17 tisíc štěňat z ČR přivezených ilegálně,“ řekla Hodek. 

Podle veterinárního lékaře Martina Galbince by možnou prevencí byla také kastrace. „Preventivní kastrace psů a koček je věc, která tu nemá osvětu. Uvažovali jsme o této osvětě v příštím roce, pokud bude Modrý puntík úspěšný. Je to možnost, jak mohou třeba veterináři pomoci, aby nenarůstaly počty zvířat v útulcích, a jak situaci regulovat,“ uvedl Galbinec.

Polovinu útulku Státní veterinární správa neeviduje

Státní veterinární správa eviduje na 160 útulků, podle jejich informací jich ale bude ve skutečnosti mnohem víc. „Hovoří se o více než 350 zařízeních označených také jako depozita, záchytný kotec, azyl a podobně, přičemž zařízení pro jiná zvířata, než jsou psi, představují jen velmi malou část z tohoto počtu,“ uvedl pro Blesk.cz Petr Majer ze Státní veterinární správy.

Navíc jim na provoz nestačí příspěvky obcí a jsou často závislé na soukromých darech. Za tímto účelem vzniká řada sbírek, které mohou zvířatům posloužit. Jednu z veřejných sbírek pořádá také Nadace na ochranu zvířat. Ta dosavadní běžela tři roky a posloužila pro útulky, záchranné stanice nebo pro handicapované volně žijící živočichy.

„Bohužel však nenaplnila očekávání, pokud jde o celkový počet přijatých dárcovských SMS (DMS). Z výtěžku veřejné sbírky nadace bohužel nemohla uspokojit všechny subjekty žádající o podporu formou nadačního příspěvku,“ uvádí se ve výroční zprávě nadace. Po skončení v loňském roce opět navázali další sbírkou, která je aktuální teď.

Aby se dostalo na všechny

Kromě Prahy lze donést nehmotné dary do útulků nebo center na ochranu zvířat v Českých Budějovicích, Liberci, Olomouci nebo například v Tachově. Místa vybírala Nadace na ochranu zvířat, aby bylo zaručené, že se dostanou vybrané produkty do správných rukou.

Galbinec připustil, že některá místa nebyla ochotná na sbírce spolupracovat. „Například v Brně jsme nenašli žádné sběrné místo. Míst je devět, ale pokud toho bude dost, tak bychom to rádi rozdělili do dalších potřebných útulků,“ uzavřel lékař z veterinární kliniky Vethope, která Modrý puntík organizuje.

Podívejte se na fotky zvířat z oslav jejich dne a z útulků: 

petrusaa ( 9. října 2016 08:17 )

Množírna nepřizpůsobivých nicméně jak se mylně domnívá ČSSD voličů ČSSD,nade mnou v bytu nasekala šest dětiček aby nemusela do práce.Bůh jí potrestal a poslední dítě porodila postižené,trpaslíka,tady holčičku.Tu škrtila a jen díky náhodě se jí podařilo zachránit.Hrozí jí deset let za týrání dětí a ohrožování mravní výchovy.Sociálka u které brala podpory ani nevěděla kolik má dětí,je to děs běs.

marti33 ( 9. října 2016 08:07 )

Česko funguje jako množírna romů: ...Foldyna toto téma uzavřel prohlášením, že by se velmi rád inspiroval na Slovensku v zákoně o sociální potřebnosti, kde se např. píše, že příspěvky na děti budou vypláceny maximálně na čtyři potomky, na větší počet dětí už ne. Nejen toto ustanovení slovenského zákona vede k tomu, že se řada slovenských Romů stěhuje do Česka.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud