Češi jezdí víc na aktivní dovolené a pojišťovny pláčou. Hradí úrazy za miliony

Autor: ula - 
2. října 2016
05:03

Sezona dovolených je u konce a pojišťovny začínají sčítat, kolik musely zaplatit Čechům, které v zahraničí postihly zdravotní komplikace nebo úrazy. U některých náklady stouply, jinde klesly, nicméně všechny pojišťovny se shodují na tom, že Češi výrazně změnili cíle svých dovolených a místo povalování na pláži raději volili aktivnější dovolené.

„Zatímco v předchozích letech jsme pomáhali zejména turistům v Chorvatsku, Egyptě a Turecku, letos nás kontaktovali nejvíce z Řecka, Bulharska, ale také Itálie a Španělska.“ řekla Blesk.cz Kateřina Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Chorvatsko je stále pro Čechy volbou číslo jedna, ale podle Jana Vlčka ze Slavia pojišťovny lidé raději cestovali i na Slovensko. Česká pojišťovna pomáhala klientům i v Chadu, Gabonu, Kamerunu či Angole.

Šlápnutí na ježka a kousnutí hmyzem

Většina českých turistů si stěžovala na zažívací obtíže a zdravotní problémy při pobytu na slunci. Výjimkou nebyly záněty uší a očí, kožní problémy, alergie  nebo reakce na kousnutí hmyzem.

„Dále to byly tradiční problémy související s koupáním, jako šlápnutí na ježka, poranění způsobená o ostré skály či korály,“ uvedla Běla Jašková z ERGO pojišťovny. Podle Jaškové měli Češi v zahraničí i stomatologické problémy, které se také dokážou pěkně prodražit.

Češi jsou aktivnější

Podle pojišťoven už nejspíš Čechy nebaví povalování na pláži. „Předpis pojistného je ovšem letos o zhruba 3 miliony Kč vyšší. Klienti si totiž sjednávali smlouvy, kde bylo vyšší pojistné krytí, zaznamenali jsme zejména značně zvýšený zájem o připojištění aktivních sportů. Pravděpodobně tedy klienti volili aktivnější dovolené než jen pobyt u moře,“ potvrzuje Milan Káňa, mluvčí Kooperativa pojišťovny. Klienti Slavia pojišťovny volili často připojištění odpovědnosti, které lidé volí hlavně při sportu, kdy narůstá riziko, že sportovec zaviní zranění dalších osob, případně způsobí škody na majetku.

Srážka s traktorem a horečka dengue

Ostatně k největším problémům docházelo právě při provozování aktivit na dovolené, zejména při jízdě na kole, ale i skútrech a motorkách. „Zaznamenali jsme i případ, kdy turista na exotické dovolené onemocněl nebezpečnou horečkou dengue a následná léčba byla velmi nákladná,“ řekl Vlček.

Klient České pojišťovny si zase ve Skandinávii vyrazil na motorce a narazil do traktoru. „Měl komplikovanou zlomeninu stehenní kostí a k jeho převozu musel být použit letecký speciál,“ uvedla Buriánková a dodala: „Celkové náklady se tak vyšplhaly na půl milionu korun. “

„Letos vzrostl počet škod nad 100 tisíc korun,“ přiznává Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny. Nejvážnější případ řešila pojišťovna ve Španělsku, kdy u klienta došlo k celkovému selhání tělesných orgánů. „Finální léčba se vyšplhala na 3,5 milionu korun,“ dodal Divoký.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

vseznaleksenior ( 3. října 2016 18:12 )

Vy si tady pleteteb zdravotni pojistovny, jako vseob. vnitrackou atd... a Ceskou pojistovnu, ktera kryje vyhorely dum, vYkradeni bytu atde

agfor ( 2. října 2016 17:25 )

Tak pojišťovny pláčou. A co lidi, když je každý měsích bezostyšně okradou o 13% platu. Tomu se říká "lékařská péče zdarma".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud