Nemáte děti? Plaťte víc na důchod, chce ministerstvo. Opozice: Nespravedlivé!

Autor: Tomáš Polák - 
2. října 2016
05:00

Bezdětní si připlatí na důchodovém pojištění. Naopak lidé s dětmi ušetří až několik procent. Počítá s tím návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který chce resort prosadit ještě v tomto volebním období. Cílem má být odlehčení finanční zátěže větších rodin, podle opozice je ale návrh nespravedlivý a negativně se dotkne například handicapovaných.

Návrh již prošel připomínkovým řízením a s jeho účinností se počítá už příští rok. „Cílem nově přijatého zákona je ulehčení finanční zátěže rodin s dětmi v období výchovy nezaopatřených dětí, tedy v době, kdy nejvíce potřebují peníze, protože s rostoucím počtem dětí v rodině dochází k samozřejmému růstu výdajů na děti a zároveň ke značnému poklesu příjmů na člena domácnosti,“ popisují tvůrci v ministerském dokumentu, který má Blesk.cz k dispozici.

Bezdětní si připlatí za důchodové pojištění.Bezdětní si připlatí za důchodové pojištění. | infografika Blesk.cz

Pro bezdětné zaměstnance tak návrh počítá se zvýšením důchodového pojistného o jeden procentní bod na 7,5 %. Zvýšení se bude týkat i pojištěnců, kteří o dítě v minulosti pečovali, ale již nepečují.

Změny se týkají i OSVČ.Změny se týkají i OSVČ. | infografika Blesk.cz

Čím více dětí pak lidé budou mít, tím méně budou platit. Se čtyřmi a více dětmi dokonce rodiče nebudou muset platit vůbec nic. „Pracující rodiče, kteří vychovávají děti, vychovávají budoucí plátce důchodů - a to pro ty, co děti měli, ale i pro bezdětné. Nesou budoucí generace na svých bedrech, vychovávat děti je dost drahá záležitost. Zároveň lidem bez dětí, ať už je to dobrovolně či nikoli, zbývá více peněz. Proto si myslím, že toto opatření je naprosto spravedlivé, narovnává část znevýhodnění pro rodiny s dětmi,“ vysvětlila pro Blesk.cz ministryně Michaela Marksová (ČSSD).

Opozice: Nespravedlivé zvýšení nic neřeší

Se spravedlivostí návrhu ale tvrdě nesouhlasí opoziční TOP 09. Místopředsedkyně strany Markéta Adamová Blesku řekla, že návrh rozhodně není řešení pro dlouhodobý nedostatek peněz na tzv. důchodovém účtu. „Vyšší odvody by platili mladí lidé, kteří se na rodičovství teprve připravují, to je od nich velmi zodpovědné, což bychom měli ocenit jako vhodný přístup, a ne naopak "potrestat" vyššími odvody,“ řekla Adamová. Poslankyně nesouhlasí ani s tím, že by vyšší odvody měli platit i lidé, jejichž děti jsou dospělé. „Tím se popírá argument zásluhovosti, kterou tito lidé přece vychováním dětí splnili, přesto je chtějí koaliční politici zatížit vyššími odvody,“ dodala poslankyně.

Podle dokumentu ministerstva je dalším cílem mimo jiné i „částečné odstranění nezamýšlených protipopulačních prvků, které jsou v současném důchodovém systému obsažené.“ I to ale tvrdě naráží u opozice. „Jestli si někdo myslí, že lidé si děti pořizují, aby měli nějakou daňovou úlevu nebo aby měli nižší odvody, tak se dosti mýlí. Zvýšení porodnosti právě vlivem takového opatření se očekávat opravdu nedá,“ míní Adamová.

Za obzvlášť nespravedlivý považuje poslankyně návrh pro handicapované. „V neposlední řadě by se takové zvýšení dotklo lidí handicapovaných, kteří pracují a pro svůj handicap nemohou bohužel zcela objektivně mít potomky,“ řekla Adamová. Podle opozice je podstatná i strana přehlednosti systému. „Čím diferenciovanější přístup, tím menší přehlednost, tím složitější administrace, pro zaměstnavatele i stát, a tím i větší sklon k chybám,“ doplnila.

Maximálně 26 let snížení

Nárok na snížení budou mít nejenom rodiče zapsaní v rodném listě dítěte, ale i pěstouni, poručníci nebo registrovaní partneři vychovávající dítě. Ministerstvo myslí i na druhy a družky, kteří mají stejné trvalé bydliště jako dítě, o které se starají.

Na sníženou sazbu budou mít nárok pojištěnci s dítětem, které je nezletilé, případně se ještě nedokáže zaopatřit. „Nejdéle však do 26. roku věku, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně nebo jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání, se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat výdělečnou činnost,“ uvádí zpráva ministerstva.  

janieem ( 2. října 2016 19:41 )

Není to spravedlivé. Teda rozhodně mi nepřijde spravedlivé přispívat na důchod i těm, kteří celý život na nic nehrábnou. A to tak funguje, jen si nemyslete, znám spoustu případů... To, že někdo nemůže mít děti z něj nedělá peněženku pro ostatní. Kdyby politici uměli normálně hospodařit a ne jen nás okrádat, nevymýšleli by se takové kraviny. Ano, ať se rodinám s dětmi pomáhá. Ale jde to i jinak, než znevýhodnit ty, kteří děti nemají anebo mít nemůžou. Nebudu přispívat na nemakačenka, co si nasázejí x dětí a pak pobírají jenom proto, že osobně děti mít nemůžu a nikdy nebudu. Já si to nevybrala ani nevymyslela...

zednik ( 2. října 2016 18:34 )

Jsi hlupák. A neumíš počítat a myslet. Nejde o nějaké jedno %.Tohle co navrhuje Marksová je holý nesmysl.

Milann ( 2. října 2016 14:37 )

Jestli může nebo nemůže mít děti je vedlejší,až budete v důchodu tak kdo na Váš důchod bude vydělávat? Proto je spravedlivé aby jste se dnes podíleli mizerným jedním procentem.

oxygene.p ( 2. října 2016 14:21 )

U Marxové neplatí , že ošklivá ženská je chytrá. Ona je nejenže hnusná až tak , že je antierektivní pro každého normálního chlapa , ale ještě je mimořádně hloupá. Jak otevře hubu a něco někde řekne , tak je to horší než žumpa. Když jí fotr zplodil , tak musel mít evidentně zkažený semeno. Ještě že do voleb už je blízko a tento politický zmetek zmizne na hnojiště dějin.

janieem ( 2. října 2016 13:30 )

NO to se zase paní Marksová předvedla. Chybí prachy, tak na ně sáhneme těm, které okrádáme rok od roku víc, proč by ne, oni si to ovčani nechají líbit. Co na tom, že někdo třeba děti ani mít nemůže... Takže budu bita za to, že mi to příroda takhle zařídila? Tak to vám, paní Marksová moc děkuju! K.ávo blbá!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud