Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Vnitro „vyhrálo“ anticenu za reformu policie. Kvůli tajnostem před veřejností

Autor: ČTK - 
29. září 2016
15:52

Ministerstvo vnitra a policejní prezidium získaly hlavní anticenu v soutěži o ochotě úřadů poskytovat informace. Dostaly ji za „chaotické informování o policejní reformě“. Výsledky ve čtvrtek zveřejnila pořádající Otevřená společnost. Nejvyšší pozitivní ocenění získalo město Děčín za umožnění účasti veřejnosti na rozhodování, mimo jiné při plánování dálničního přivaděče.

Oldřich Kužílek za organizátory k udělení anticeny uvedl, že policejní prezidium k reorganizaci policie včetně slučování jejích elitních útvarů nejprve odmítalo uvést jakékoli podrobnosti. Posléze poskytovalo jen minimum informací o reformě, kterou kritizovalo i vládní hnutí ANO. Podle Kužílka byl postup policie i ministerstva v rozporu s povinností „informovat veřejnost přiměřeným způsobem“, kterou ukládá kompetenční zákon.

Cenu za neposkytování informací dostala od hodnotící poroty společnost ČEZ za to, že i navzdory rozhodnutí Nejvyššího správního soudu odmítlo vyhovět žádosti o údaje podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Za útok na svobodu projevu dostala cenu obec Vestec u Prahy za zastrašování občana, s nímž je ve sporu.

Náhubkový zákon i informace o porodech

Anticenu veřejnosti obdržel Parlament ČR za náhubkový zákon, tedy za uzákonění možnosti odsoudit firmy včetně mediálních za pomluvu se sankcí až 20 let zákazu činnosti či jejich zrušení. Jen těsně podle pořadatelů unikla Parlamentu kladná cena, tentokrát za přijetí zákona o zveřejňování smluv v registru.

Negativní ocenění dostal od veřejnosti také Ústav zdravotnických informací a statistiky za odepírání informací o porodech. Kladně byl naopak veřejností oceněn Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových za zveřejnění údajů o nemovitostech v držení státu a jejich využití nebo národní koordinátor otevřených dat Michal Kubáň. U poroty uspěli pražský zastupitelský klub pirátů, město Lanškroun a Lukáš Svoboda za web MapaSamospravy.cz, který umožňuje jednoduše dohledat dokumenty z 1200 radnic podle adresy.

Mezi nominované, kteří porotu zaujali, ale nakonec cenu nedostali, patřil Český hydrometeorologický ústav za odpírání žádosti o historická data o měření teplot. Zdůvodnil to podle pořadatelů tím, „že se nejedná o informace, ale o údaje“.

ČTĚTE VŠE O REFORMĚ POLICIE

barracuda.sro ( 29. září 2016 19:39 )

Chovanec je obyčejná prachku.nda a celá Č-SS-D ať jde do rektu.A Sobotka je stejný přizdisr.áč jako býval alkoholik a ku.revník Havel!!!!!

agfor ( 29. září 2016 19:22 )

Tajné je tady skoro všechno, hlavně, že to poplatník velmi dobře zaplatí.

misha46 ( 29. září 2016 18:33 )

ČSSD pod vládou Bohůša poletí ve volbách strmě dolů. Ministři vnitra byli vždy spodina: Gross, Langer, John, Chovanec. Snad tento trend Babiš zarazí, až si bude sestavovat vládu.

slusny_rom ( 29. září 2016 18:01 )

Turbostudenti jsou ve vsech stranach.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud