Brusel chce kvůli teroristům zkrotit Facebook a Skype. Dejte pozor, co píšete

Autor: bud - 
10. 9. 2016
05:00

Oblíbeným komunikačním aplikacím na mobilu i PC chce přitáhnout uzdu Evropská komise. Skype, Facebook Messenger, Viber nebo WhatsApp budou muset dodržovat stejná pravidla jako mobilní operátoři. Například to, že bezpečnostním složkám v případě žádosti poskytnou i vaši konverzaci, kterou po Skypu nebo Facebooku vedete. Brusel tím chce bojovat s terorismem.

Evropští mobilní operátoři už delší dobu žalují do Bruselu, že aplikace jako Skype nebo WhatsApp vydělávají díky mobilům, ale na rozvoj sítí nedávají ani korunu. Také nemusí splňovat některé přísná pravidla platná pro operátory, přestože si přes ně mohou uživatelé volat i posílat fotky nebo videa.

Evropské komise proto chystá regule, které mají „anarchii“ ukončit. Konkrétní plány bruselští úřednicí představit během září. První informace o podobě legislativy už však unikly na veřejnost.

Účinnější boj s teroristy

Jednou z možností je, že na tyto služby bude pohlíženo stejně jako na klasické mobilní operátory, což jim přineslo nové povinnosti, třeba v oblasti ochrany soukromí. Nařízení by také mohlo zahrnovat povinnost mít datová úložiště pro komunikaci evropských uživatelů umístěna v Evropě.

A v neposlední řadě se hovoří o tom, že by provozovatelé komunikátorů měli povinnost na vyžádání poskytovat kompletní záznamy bezpečnostním složkám. Cílem je hlavně zefektivnit boj proti teroristům, kteří v současné době běžně tyto aplikace ke komunikaci využívají.

Expert: Vše může zhatit šifrování

Bezpečnostní experti snahu EU získat přístup ke zprávám teroristů vítají, nicméně účinnost nemusí být tak velká, jak si možná úředníci představují. Problémem je hlavně komplikované šifrování, které již některé aplikace, jako třeba WhatsApp, nabízejí.

„V kontextu zhoršující se bezpečnostní situace se snaha EK podřídit komunikační aplikace stejným pravidlům, jako platí pro telefonní operátory, jeví jako opodstatněná. Nicméně si nemyslím, že by takové opatření mělo v tomto smyslu nějaký skutečný dlouhodobě pozitivní účinek,“ řekl Blesk.cz Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti Eset.

Podle Dvořáka lze opatření snadno obejít tím, že bude využívat takzvané šifrování E2EE, které šikovně chrání komunikaci na obou stranách aplikace. „Uživatelé požadující integritu své komunikace pouze přejdou na jiné aplikace, které E2EE nabízí,“ dodal.

Jestli EU postaví šifrování úplně mimo zákon a nařídí těmto aplikacím, aby policie a další bezpečnostní služby měly ke komunikaci volný přístup, zatím není jasné. Vše ukážou už následující týdny, kdy bude návrh nové směrnice přestaven.

Doporučujeme
hejhej ( 10. září 2016 17:14 )

"Demokratická" cenzura z Bruselu. Kde je svoboda vyjadřování ??? Žádný zákaz nepomůže, o muslimy lidé nestojí a nenávist k nim přes zákaz bude ještě větší.

zdenek43 ( 10. září 2016 12:25 )

a proc to tak je????.... protoze urednici EU muzouuuuuuu strasit sve obcany a jeste muzou ty same obcany poradne dojit ....... samo, za ta opatreni??? budou stat MEBA PRACHY.......... ++++Víme, kolik stojí Česko jeden uprchlík! Vypadá to na největší tunel v dějinách Evropy! „Snaha mnohých těchto organizací je výsostně zištná! Uprchlíci jsou úžasný byznys. A proto jsem vždy v rámci transparentnosti žádal, ať každý, kdo k tématu mluví, řekne, kolik peněz bere daňovým poplatníkům! Kolik finančních prostředků dostává z veřejných zdrojů například Člověk v tísni a na co?“ Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) 46 786 527,56 Kč Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) 30 079 876,64 Kč Poradna pro integraci (PPI) 22 973 418,46 Kč InBáze 10 565 144,46 Kč Multikulturní centrum Praha (MKC Praha) 23 611 803,41 Kč Člověk v tísni, o. p. s. 249 628 650,43 Kč Sdružení občanů zabývajících se emigranty (SOZE) 7 016 246,80 Kč META, o.p.s. - Sdružení pro příležitosti mladých migrantů 21 042 731,16 Kč Centrum pro integraci cizinců, z.s. (CIC) 25 969 612,26 Kč Evropská kontaktní skupina o.s. (EKS) 31 227 714,76 Kč MOST PRO, o.p.s. 6 004 237,30 Kč Charita Česká republika (pozorovatel) (nepřehledné, v řádech desítek až stovek milionů) Lačhe Čhave (LČ) (pozorovatel) nedohledáno NESEHNUTÍ 3 779 695,17 Kč Kč Slovo 21, z.s. 25 148 073,65 Kč AMIGA, z.s. (pozorovatel) nedohledáno La Strada CR, o.p.s. (pozorovatel) 1 169 596,29 Kč Poradna pro občanství, občanská a lidská práva 50 547 441,22 Kč Nevládní sdružení obdržely celkem 555 550 769,57 Kč Neměl bych však zapomenout ani na Vládní Agentura pro sociální začleňování, i ta se velmi aktivně zapojuje do prosazení přílivu imigrantů a i když by se mohlo zdát, že je financována naší vládou, tak skutečnost je jiná. Z dohledatelných příjmů je možné uvést například částku 91 754 762,15 Kč z prostředků EU a 32 913 000 Kč z Norských fondů. Kdy částka z Norských fondů má být použita například na kampaň Hatefree, pomocí které mají ob

zdenek43 ( 10. září 2016 12:08 )

ano, to je jak na luzu v EU........ zakazovat obcanum EU ................ ale aby se konecne starali o ZAKLADY EU - na to i v roce 2016 zvysoka kaleji........ CO TAKHLE VNEJSI HRANICE EU ......... kolik miliard se vyhodilo od vzniku EU a stejne i v roce 2016 jsou hranice DERAVE jeste vic nez slavny jako jsou ementál a Appenzeller??? PAMATUJETE, KDYZ JSME CHTELI PRISTOUPIT K EU - tak nas eurokomisari OBLBOVALI, ze nas neprijmou, protoze se jim nezdala HRANICE MEZI SLOVENSKEM A UKRAJINOU:::????????????? a to je tedy BYLA a je HRANICE........ Devět z deseti nových členských zemí Evropské unie, které do Unie vstoupily v roce 2004, se stane 31. prosince součástí tzv. schengenské zóny. Tento krok pro ně znamená završení jejich snah o zajištění základních práv, které členským státům garantují ustavující smlouvy EU. A právě svoboda pohybu občanů uvnitř Unie bez potřeby prokázat se pasem je jednou z nich. +++++ Jejich cestu však narušilo několik překážek. Především Slovensko a Polsko měly problémy s dodržením lhůty pro přísná bezpečnostních opatření požadovaná Evropskou unií. Své pochyby o tom, jak moc účinná tato opatření budou, neváhalo vyslovit třeba Rakousko. Paradoxem je, že to, co nyní roste na východní hranici EU, je svým způsobem novou "hi-techovou" verzí železné opony........"Střežení této hranice (mezi Slovenskem a Ukrajinou) je klíčové," říká náměstek slovenského ministra vnitra Jozef Buček, který má na starosti přípravy země pro vstup do Schengenu. "EU se bojí, že to bude právě zde, kudy se budou chtít všichni přistěhovalci a teroristé dostat přes hranice. +++++Posílení bezpečnosti na slovensko-ukrajinských hranicích stojí 48 milionů dolarů (987 milionů korun), které společně hradí EU a Slovensko.+++Kamery s termovizí, pohraniční stráž v džípech a policisté, kteří při honu na ilegální přistěhovalce projíždějí snímacím zařízením vlaková kupé. Toto je obrázek současné atmosféry na asi stokilometrové slovensko-ukrajinské hranici, která se kvůli "Schengenu"

hanka666 ( 10. září 2016 10:33 )

 Brusel by měl především zkrotit štědré příspěvky mafiánům, kteří tady černý mor z moře tahají a dostávají za to z EU miliardy. Pak se nebudou muset ani starat, co si lidé píšou na FB. Do 50 let bude totálně po Evropě.

st.rec ( 10. září 2016 07:42 )

J-elity samozřejmě opět zcela scestně a mimo mísu řeší komunikaci když mají řešit bezpečnost celé EU,deportovat,zavírat a nedovolovat vstup na území.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa