Dětské „kukačky“: V Česku budou dál, i kvůli obřím dluhům na alimentech

Autor: mib - 
3. září 2016
07:35

Nevěrné Češky na rozdíl od Němek nebudou muset s pravdou ven. Podle zákona, který schválila německá vláda, budou muset ženy partnerovi říct, kdo je otcem dítěte nebo s kým v době početí měly sex. Návrh má chránit „podvedené“ otce, aby mohli po těch „skutečných“ vymáhat peníze. České ministerstvo spravedlnosti zatím podobný návrh nechystá. I proto, že se alimenty špatně vymáhají.

V České republice žije v neúplné rodině, tedy jen s jedním rodičem, téměř každé čtvrté dítě. Vymáhání nezaplaceného výživného navíc vázne, i proto se v poslední době vede debata o tzv. zálohovném výživném, kdy by stát rodinám pomohl až 3 tisíci korunami.

Na alimentech totiž nezodpovědní rodiče dluží svým dětem astronomických 7 miliard korun. I proto zřejmě české ministerstvo spravedlnosti o podobném kroku, ke kterému se bude vyjadřovat v nejbližších týdnech německý parlament, neuvažuje.

Podle právničky Kateřiny Štěpánkové ale německý zákon nejspíš zelenou nedostane. Jen ztěží si lze totiž jeho fungování představit v praxi. „Bude to zajímavé, ale podle mě zákon neprojde. Umíte si představit, jak budete muset hned na začátku říkat, kdo ze dvou můžu je otcem dítěte, a když to nebude pravda, tak co? Může se stát leccos, ale nezdá se mi to pravděpodobné,“ myslí si Štěpánková a kalkuluje, že jde možná jen o politickou snahu se zalíbit.

„Říká se, že každé čtvrté až páté narozené dítě je ,kukačka’. Sami vidíme, jak je u nás těžké vymáhání výživného, s jakými problémy se potýkají ženy i za použití všech našich zákonných prostředků a stejně ho nezískají,“ dodala Štěpánková.

V Česku se proti otcovství lze ohradit do 6 let věku dítěte

Podle zákona je v Česku otcem vždy manžel matky nebo muž, který přijde na matriku podat souhlasné prohlášení rodičů s těhotnou ženou a tím se k dítěti dozná. „Pokud se dítě narodí a muži připadá, že mu dítě není podobné, má půl roku od doby, kdy nabude pochybností, aby věc podal k soudu. Může tak ale udělat jen do šesti let věku dítěte. V případě souhlasného prohlášení pouze do půl roku,“ upozornila právnička Kateřina Štěpánková.

Soud se ale může rozhodnout, že otcovství nezruší, i když je přesvědčen, že muž otcem dítěte není. A to kvůli zájmu dítěte. „Někdy je to proto, aby mělo dítě peníze. Kdyby k popření došlo a ten druhý otec v záloze by nefungoval, tak by pak dítě živořilo,“ řekla Štěpánková a dodává, že jsou případy, kdy je naopak žádoucí, aby bylo rozhodnuto o jiném otcovství.

„Když dítě dávno žije se svým biologickým otcem a je mu už třeba dvanáct let, a protože jsou rodiny, kdy se to neřeší, kdy se rodina „rozpustí“, žena žije už s jiným mužem, ale dítě má stále za otce jejího bývalého partnera, je v zájmu všech i morálky, aby ty vztahy byly narovnány a aby dítě mělo uvedeno skutečného otce,“ vysvětlila také právnička.

Ideální je přiznání ženy, vztah se ale většinou rozpadne

A jak se s nevlastním dítětem vyrovnat? To řeší mimo jiné i Společnost pro zdravé rodičovství (APERIO). „Setkali jsme se případem, kdy měl otec podezření, že dítě není jeho. V této situaci zjišťujeme, proč má podezření, případně nabídneme osobní psychologické poradenství, aby se problém vyřešil bez konfliktu a komplikací vztahů v rodině,“ uvedla pro Blesk.cz jeho ředitelka Eliška Kodyšová.

O děti se starají muži ve své rodině automaticky. Jak řešit podezření, že dítě není jejich?O děti se starají muži ve své rodině automaticky. Jak řešit podezření, že dítě není jejich? | Shutterstock.com

Podle ní by situaci bylo ideální řešit přiznáním ženy, vztahy se poté ale většinou rozpadají. „Je důležité vzít v potaz, co je v zájmu celé rodiny a dítěte tak, aby dítě vyrůstalo v úplné rodině a vychovávali ho rodiče, kteří se mají rádi. Bylo by dobré říct ,dítě není tvoje, ale i tak bych s tebou ráda zůstala’. Je ale jen málo partnerství, které to ustojí. Některé klientky se rozhodly nechat věcem volný průběh i za cenu, že nebudou upřímné,“ vysvětlila Kodyšová.

Myslí si, že jsou situace v rodinách individuální a s každým se pracuje jinak. „Je otázka, nakolik je váha genetického „materiálu“ silnější než citová vazba, která může vzniknout k „cizímu“ partnerovi, který se ale o dítě po celou dobu staral,“ řekla dál s tím, že někteří muži po rozpadu rodiny vyhledají psychologickou pomoc, ale jejich oproti ženám jen mezi pěti a deseti procenty.

„Chodí za námi také muži, kteří mají děti ve střídavé péči. Ptají se na to, jak zlepšit vztah s bývalou partnerkou, aby vztah matky a dítěte probíhal co nejlíp. Pokud už otec vyhledá pomoc, tak se často jedná o osvícené muže. Jedna z velkých obav je, že ztratí kontakt s dětmi, ale o to se zajímají i ženy, které nemají dítě v péči, ve chvíli, když si jejich bývalý partner najde novou ženu. Role ,třetího’ rodiče může do složité rodinné konstelace vnést řadu nejistot,“ upřesnila Kodyšová.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rumovapalice ( 3. září 2016 12:51 )

důležitý je že pak vypr.dnou malýho s.ráče, který bude makat na jejich důchod

igamenir ( 3. září 2016 09:31 )

Tradiční rodina Jak pak může někdo napsat, že toto tady ohrožují gay adopce

ejvm1712 ( 3. září 2016 09:27 )

Holky prcají,mají několik partnerů,antikoncepce žádná. Pak otěhotní a nevědí s kým.

zednik ( 3. září 2016 08:46 )

Soud se ale může rozhodnout, že otcovství nezruší, i když je přesvědčen, že muž otcem dítěte není. A to kvůli zájmu dítěte.... To je hodně dobré. A alimenty pak zanášejícím maminkám budeme platit my všichni.Nakonec proč ne, ony mají co dítě, to jiný otec, mají v tom při vyplňování žádosti o dávky chaos,úřednice než to spočítá tak se zapotí, takhle se to velmi zjednodušší. Dámy budou už jen rodit a my budeme platit

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud