Česko bruselštější než Brusel. Klacky pod nohy si hodilo s památkami i odpadem

Autor: Zuzana Štíchová - 
3. září 2016
05:33

Co si to v Bruselu zase vymysleli?! Oblíbená výmluva českých úředníků a politiků zní v Česku velmi často a většinou neoprávněně. Češi si totiž evropské směrnice sami dokážou ještě zpřísnit. Kromě balených koblih nebo křivých banánů si Česko zavařilo také s památkami nebo nebezpečným odpadem.

„Politici rádi prosazují své lobbistické zájmy nebo nepopulární opatření skrze tzv. pozlacování směrnic EU. V praxi to znamená, že pokud je potřeba zavést do domácího zákonodárství nějakou unijní směrnici, místní politik k ní přidá ještě nějaké opatření – přílepek navíc – a tvrdí, že se o něm nemůže vést diskuse, protože to přikázal Brusel,“ kritizuje své kolegy předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Jako nejmarkantnější zpřísnění evropského nařízení vidí Svoboda nutnost balit pečivo nebo používat bezdotykové vodovodní kohoutky v restauracích. O těch jsme podrobněji informovali v jednom z posledních dílů seriálu EU 100x jinak.

„Zákaz volného nebaleného pečiva rozhodně nebylo nařízení z Bruselu. EU šlo jen o dodržování hygienických předpisů, které sice vyžadují opatření proti šíření bakterií při prodeji potravin, ale nikdo po nikom nepožadoval, aby se koblihy nebo chléb prodávaly balené. ‚Koblihová vyhláška‘ vznikla u nás doma na ministerstvu zdravotnictví v roce 2002. V evropských předpisech o nějakém balení do sáčků nebyla ani zmínka,“ vysvětluje Svoboda s tím, že stejně tak tomu bylo s bateriemi.

„Bezdotykové vodovodní baterie v gastronomických zařízeních Brusel také nepožadoval. Tento humbuk způsobilo rovněž naše ministerstvo zdravotnictví v roce 2001. Údajně se legislativa měla přizpůsobit té z EU, ta ale bezdotykové baterie vůbec nezmiňovala. V požadavcích na restaurace byla jen tekoucí teplá a studená voda a prostředek na mytí rukou,“ dodal.

Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) šéfuje právnímu výboru Evropského parlamentu.Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) šéfuje právnímu výboru Evropského parlamentu. | Archiv Pavla Svobody

Energetické štítky pro historické památky

V roce 2010 schválil Evropský parlament směrnici, která se týkala energetické náročnosti budov, tedy povinnosti mít „slavné“ energetické štítky. Podle nařízení měly členské státy možnost ze zákona vyjmout z povinnosti některé kategorie budov, například historické památky. Česko to ale v zákoně o hospodaření energií udělalo jen napůl.

Budovy sice nemusely vysoké požadavky plnit, ale čekala je povinnost získat potvrzení od státní památkové péče a také mít průkaz zpracovaný i při prodeji či pronájmu budovy. Z toho totiž památky vyjmuty nebyly. Jedná se přitom často o desítky i stovky let staré domy.

„V celé ČR se nachází tisíce budov v oblasti památkové zóny nebo v jejím ochranném pásmu, jejichž energetická náročnost je již desítky a stovky let stále stejná a jiná nebude,“ píše kolektiv autorů ve studii pražské Univerzity Karlovy, která se týká zbytečně zatěžujících transpozic evropských směrnic. Změna přišla až v roce 2015.

Nebezpečný odpad: Povolení ke skladování i pro původce

Podobný případ, kdy si Česko samo hodilo pomyslné klacky pod nohy, byl také zákon o odpadech. V roce 2008 chtěla Evropská unie rozlišit mezi skladem nebezpečného odpadu a firmou, která ho produkuje a tím pádem s ním musí dočasně nakládat. Takové společnosti totiž chtěla osvobodit od nutnosti mít povolení k jeho skladování.

Český úřední šiml se ale rozhodl, že to firmám zas tak neulehčí a v zákonu o odpadech podmínil jakékoliv nakládání s nebezpečným odpadem souhlasem místních úřadů. „Jednalo se o transpozici zbytečně zatěžující, která přinášela značnou administrativní zátěž původcům odpadů. Toto si uvědomil i samotný zákonodárce,“ píše se ve studii. O pět let později byl zákon novelizován a firmy, které odpad produkují, souhlas k jeho shromažďování nepotřebují.

zdenek43 ( 3. září 2016 12:08 )

haloooo, konecne se probudte???? a to se pise rok 2016....... problem je hlavne v UREDNIKOVI v Ceske republice ..... uvedomujete si , ze na tech urednickych mistech sedi stejny aparatnik - stejny BAFUNAR ktery tam sedel pred Sametovou revoluci 1989???? a nebo jim vychovany mlady perspektivni kadr-ktery byl dosazen na jeho misto............ TAKZE TO MYSLENI JE DANO ------ uhlavni nepritel CESKO..... SOCIALISTICKEHO STATU je imperialista,vlastnik pudy....... PARDON ted budujeme DEMOKRACII??? - ale stale pro toho urednika je uhlavni nepritel IMPERIALISTA - TEDY ZIVNOSTNIK+majitel pudy........zarny priklad je mysleni soudruhu-pratel z CSSD ////// Živnostníci parazitují, řekl Mládek. ČSSD chce daň z příjmu 38 procent...Vůbec poprvé také prozradil, že neplánuje snižovat DPH, pokud se jeho strana dostane po volbách do vlády. ČSSD přitom velice tvrdě vystupovala proti zvýšení daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent.....//// NOOOOOO a prave ta doporuceni??? sjednocovani???? norem diky EU CESTI UREDNICI z n e u z i v a j i k sikane prave ZIVOSTNIKU ....... viz.slavne bezdotykove baterie.........Podobně aktivní byli čeští úředníci v roce 2001, kdy se měla do českých zákonů „zavést“ směrnice, která vyžaduje v kuchyních restaurací tekoucí teplou a studenou vodu a prostředek na mytí rukou. Ministerstvo zdravotnictví, tentokrát pod vedením Bohumila Fischera, toto zadání asi špatně pochopilo a vymyslelo, že všechny restaurace musí mít na všech místech jak mýdlo, tak bezdotykové baterie na vodu. Těžko říct, proč si takto Češi chtěli zkomplikovat život, faktem je, že během tří let totéž ministerstvo v tichosti tuto svou vyhlášku přepracovalo a zmírnilo.

agfor ( 3. září 2016 11:41 )

Vidím, že když všude prohlašuji, že se zákony, které schválila vláda, kterou jsem nevolil, si můžu tak akorát vytřít . . ., mám pravdu. Nikdy nevolím ČSSD, TOP09, KSČM, ODS, Zelené.

ivoadler ( 3. září 2016 10:48 )

Můj kominík ode mně vytrvale vyžaduje, abych odřízl prkna na střeše na vzdálenost 5 cm od komína. Nojo, jenže ty prkna tvoří střechu. Na nich leží plechová krytina. Mám udělat 5 cm mezeru ve střeše? Asi pošlu kominíka do prd ele.

josef ( 3. září 2016 07:51 )

Český politický blb musí svou blbostí překonat blba z Bruselu, aby byl připraven na případnou funkci v Bruselu.

bizon_pepa ( 3. září 2016 07:38 )

Tos asi popletl. Agenta Bureše bych za pražského úředníka nepovažoval.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud