Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

„Vítej v pekle,“ volali vězni na Dalíka. Přišel si odpykat trest

Autor: bru/ČTK - 
1. září 2016
15:42

Lobbista Marek Dalík dnes nastoupil do ruzyňské věznice, kde si má začít odpykávat čtyřletý trest kvůli kauze kolem nákupu vozidel Pandur pro českou armádu. Odsouzený lobbista s čekajícími novináři nemluvil. Vězni na něj při příchodu podle zpravodajky zpoza mříží hlasitě pokřikovali „Vítej v pekle“. Jeho kauzou se ještě bude zabývat Nejvyšší soud, kam podal dovolání.

Dalík ve středu odjel do zahraničí. Následně se v médiích objevily spekulace, jestli do vězení nastoupí. Termín pro nástup do výkonu trestu mu měl vypršet dnes v 16:00, Dalík přijel zhruba o 20 minut dříve. Před věznicí vystoupil z auta a s novináři nechtěl hovořit. Oči mu zakrývaly sluneční brýle, na sobě měl bílé triko a tmavě modré sako.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu celou dobu odmítá.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

flec ( 3. září 2016 08:34 )

Kamarádi z lochu, nebojte se rádoby mafiána z Prahy ! Dejte grázlovi, co proto i za nás, obral nás všechny o milióny a s Topolánkem asi o miliardy.

salto ( 2. září 2016 11:27 )

To říkám furt, kdyby se kradlo jenom o polovinu méně, tak dneska můžeme žrát koňská vejce

salto ( 2. září 2016 11:24 )

tvujosudzmrde ( 2. září 2016 10:02 )

Tady je tedy opěta banda TUPCŮ...

balaton ( 1. září 2016 21:53 )

pěkně se oholil,ostříhal a hlavně si nezapomněl vzít sluneční brýle a snad i tenisovou raketu,švihák lázenský(krriminální)

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud