„Vítej v pekle,“ volali vězni na Dalíka. Přišel si odpykat trest

Autor: bru/ČTK - 
1. 9. 2016
15:42

Lobbista Marek Dalík dnes nastoupil do ruzyňské věznice, kde si má začít odpykávat čtyřletý trest kvůli kauze kolem nákupu vozidel Pandur pro českou armádu. Odsouzený lobbista s čekajícími novináři nemluvil. Vězni na něj při příchodu podle zpravodajky zpoza mříží hlasitě pokřikovali „Vítej v pekle“. Jeho kauzou se ještě bude zabývat Nejvyšší soud, kam podal dovolání.

Dalík ve středu odjel do zahraničí. Následně se v médiích objevily spekulace, jestli do vězení nastoupí. Termín pro nástup do výkonu trestu mu měl vypršet dnes v 16:00, Dalík přijel zhruba o 20 minut dříve. Před věznicí vystoupil z auta a s novináři nechtěl hovořit. Oči mu zakrývaly sluneční brýle, na sobě měl bílé triko a tmavě modré sako.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit, a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády. Lobbista vinu celou dobu odmítá.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Doporučujeme
flec ( 3. září 2016 08:34 )

Kamarádi z lochu, nebojte se rádoby mafiána z Prahy ! Dejte grázlovi, co proto i za nás, obral nás všechny o milióny a s Topolánkem asi o miliardy.

salto ( 2. září 2016 11:27 )

To říkám furt, kdyby se kradlo jenom o polovinu méně, tak dneska můžeme žrát koňská vejce

salto ( 2. září 2016 11:24 )

tvujosudzmrde ( 2. září 2016 10:02 )

Tady je tedy opěta banda TUPCŮ...

zdenek43 ( 2. září 2016 00:10 )

je zajimave, ze Vam vubec nevadi ....... za slavnyma PANDURAMA stoji soudruzi-pratele z CSSD a to president CR Milos ZEMAN , premier Bohuslav Sobotka.....Vláda Miloše Zemana (1998 -2002) - Stanislav Gross - ministr vnitra +Jiří Rusnok - ministr financí+Jaroslav Tvrdík - ministr obrany.......Vláda Vladimíra Špidly (2002 - 2004/ -JUDr. Stanislav Gross - 1. místopředseda vlády a ministr vnitra+Mgr. Bohuslav Sobotka - ministr financí (od 30. 10. 2003 místopředseda vlády)+Ing. Jaroslav Tvrdík - ministr obrany+Ing. Jiří Rusnok - ministr průmyslu a obchodu+ Armáda v roce 2003 spočítala, že bude potřebovat 394 transportérů..... +++Bývalí manažeři Steyru Wolfgang Habitzl a Herwig Jedlaucnik tvrdí: na zákulisních dohodách se podíleli Stanislav Gross, Karel Kühnl a Martin Barták. Historie zakázky sahá až do roku 2003, tedy do doby sociálnědemokratických vlád. Jednání vyvrcholila kontraktem podepsaným v roce 2006 ministrem Karlem Kühnlem právě na 199 pandurů za 20 miliard. První smlouvu na pandury uzavřela po dlouhém jednání Paroubkova vláda. Cena všech transportérů byla 20 miliard--smlouvu na dodávku 199 obrněných transportérů Pandur II. Dvě až tři procenta by tak znamenala půl miliardy. Politici Barták, Gross a Kühnl jsou podle manažerů součástí dohod, které vedly k tomu, že Steyr zakázku získal. http://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?foto1=JB31354a_steyr.jpg Karel Kühnl podepsal spornou zakázku v době, kdy byl v demisi. "Klíčovým hráčem je PAMCO," tvrdil Jedlaucnik. Tuto společnost vlastní Grossův dobrý známý Pavel Musela. V roce 2008 se jej někdo zřejmě pokusil zavraždit. Motiv zatím není jasný. Musela je ve vážném stavu a společnost zastupuje jeho kolega Petr Veselý. NEJAK SE ZJISTILO??? ze 199 ZELENYCH VOZITEK na tak malinkatou zemicku je strasne moccccc, takze se hledalo reseni jak ten pocet SNIZIT jelikoz JAK JE ZVYKEM V Cesku , smlouvy jsou nevypoveditelne a kdyz tak za mega penale......... takze se DOHODLO nakup JEN 107 AUTICEK za 14,4 miliard korun

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa