FOTO: Lobbista Dalík má zítra nastoupit za mříže. Odletěl ale do zahraničí

Autor: všm/čtk - 
31. srpna 2016
11:30

Marek Dalík by měl nastoupit do vězení nejpozději 1. září. K tomuto datu dokonce vznikla recesistická událost na sociálních sítích „Slavnostní nástup Marka Dalíka do věznice Praha-Ruzyně“. Otázkou je, jestli se toho Česko dočká. Lobbista totiž den před nástupem do vězení odletěl do zahraničí, uvedl web Neovlivní. 

Lobbista Marek Dalík odletěl do zahraničí den před nástupem do vězení, kde si má odpykat čtyřletý trest kvůli kauze nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Fotografii Dalíka pořízenou na pražském letišti dnes zveřejnil na Twitteru europoslanec Petr Ježek (ANO).

 

Ztratit se nechystám

Dalík serveru Neovlivní.cz sdělil, že měl naplánovanou cestu, o které předem informoval soudkyni. Do vězení musí nastoupit nejpozději ve čtvrtek.

Ztratit se nechystám. Zítra jsem zpět,“ napsal Dalík serveru Neovlivní.cz. Dalík vinu celou dobu odmítá. Serveru nedávno poskytl první rozhovor po svém odsouzení. Trest mimo jiné označil za nespravedlivý, protože podle něj nešlo o korupci, ale standardní provizní smlouvu, která nebyla určena pro něj. V případu prý figuroval jako prostředník slovenského lobisty a poradce premiéra Miroslava Výboha.

V rozhovoru také uvedl, že má z vězení strach. „To, že tam půjdu, už je jasné, ale smířený s tím nejsem. Jsem z toho vyřízený. To je lepší slovo než smířený. Že se stane zázrak, to si nemyslím,“ řekl Dalík.

K nástupu lobbisty do vězení vznikla dokonce na sociální síti i recesistická událost: Slavnostní nástup Marka Dalíka do věznice Praha-Ruzyně, ke které se přihlásilo několik stovek lidí. Pořadatelé v pozvánce uvádějí: „Všechny voliče ODS zveme k účasti na slavnostním nástupu Marka Dalíka do Věznice Praha-Ruzyně, který se koná nejpozději dne 1. 9. 2016 v blíže neurčený čas. Všem ostatním občanům ČR pak přejeme co nejvíc podobných eventů v budoucnu.“

Půl miliarda za nákup pandurů

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Podle spisu si o peníze řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.

Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády.

Do vězení musí nastoupit nejpozději ve čtvrtek v 16:00. Jeho kauzou se ještě bude zabývat Nejvyšší soud (NS), kam podal dovolání. Další jednání před soudy však nemá vliv na odklad nástupu do výkonu trestu.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. 

tomik007 ( 31. srpna 2016 18:27 )

Mr.Dalik je hbitejsi nezli Neczesany

kupredu-leva ( 31. srpna 2016 17:58 )

Takže to je stejná sfině jako Volf z ČSSD, který takhle uniká trestu již několik let? Kdyby nebyl z ODS ale z ČSSD, tak by odsouzen nebyl a mohl být v pohodě jako Rath.

moiaza ( 31. srpna 2016 17:35 )

 Odéesák už od pohledu. Jeho kamarád Mirek mu bude do basy určitě posílat kapesné a laskominky. Jenže já tam Dalíčka ještě nevidím. Lump lumpa jen tak nesežere. Oni si uměji vzájemně pomáhat. Jo a u voleb nezapomeňte znovu volit Dalíky, Mirky a jim podobné.

holcman ( 31. srpna 2016 17:24 )

Vidím to velice podobně a je mi smutno. Taky jsem čím dál víc na tento potento-národ nas....

holcman ( 31. srpna 2016 16:58 )

V ý s m ě c h ! http://www.ceskatelevize.cz/ct24/sites/default/files/styles/scale_1180/public/images/1210252-40 2096.jpg?itok=pWhMcA2i

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud