Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Dalík půjde do vězení 1. září v 16:00 nejpozději, určil lobbistovi soud

Autor: ČTK, kal - 
24. srpna 2016
11:05

Lobbista Marek Dalík by měl nastoupit do vězení nejpozději 1. září, tedy první školní den. V Ruzyni si má odpykat čtyřletý trest za kauzu související s nákupem obrněnců pandur. Uvedla to mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Soud vynesl pravomocný rozsudek nad Dalíkem na konci letošního května po téměř dvouletém procesu. Případem se ještě bude zabývat nejvyšší soud, kam Dalík podal dovolání.

Policisté vyšetřovali Dalíka, přítele a bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Podle spisu si o peníze řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.

Trest za podvod a snahu vylákat miliony

Soud Dalíka poslal do vězení za to, že podváděl, když předstíral, že může zakázku ovlivnit a pokusil se tím od zbrojařů vylákat peníze. Neprokázalo se naopak, že by šel pro úplatek na žádost někoho z vlády.

Soud vyhotovil pravomocný rozsudek ke konci letošního června. Mluvčí pražského městského soudu dnes ČTK potvrdila, že byl Dalíkovi v těchto dnech rozsudek doručen. V rozsudku je i termín nástupu trestu. Dalík musí do vězení nastoupit nejpozději příští čtvrtek v 16:00.  

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

hejhej ( 27. srpna 2016 18:00 )

A nezačne být Dalík 31.8. těžce nemocen a žádat odklad nebo zrušení trestu jako ožrala Janoušek ??? Z těch t.zv lobistů - zlodějů se dělá špatně.

..krakonos500 ( 25. srpna 2016 14:48 )

Ratha chytili na ulici se sedmi miliony, když předtím v odposlechu slyšeli, že je přebírá. A tak si na něj počíhali. Jenže naše zkorumpovaná socanská justice koná tak, jak jí ČSSD přikazuje.

salto ( 25. srpna 2016 09:03 )

Taky doufám, že se mu nepřitíží

..krakonos500 ( 24. srpna 2016 22:28 )

ODSáka dostat za mříže není v této prohnilé justici problém, i když úplatek neproběhl. U Ratha proběhl, byl přímo chycen za ruku, ale do vězení nepůjde, protože to ČSSD nedovolí. Fuck naše zkorumpovaná justice.

tvujosudzmrde ( 24. srpna 2016 12:46 )

Tahle krisa a Topolanek zloděj se z toho vykroutí..dejte na mě!!!Pro tyto platí pouze TREST SMRTI,stejně jako zlodějpropiska klaus!!

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud