Lobbista Dalík se kvůli pandurům obrátil na Nejvyšší soud. Do vězení ale musí

Autor: bud, ČTK - 
21. července 2016
07:25

Advokáti lobbisty Marka Dalíka, který si má za korupci při nákupu pandurů odpykat čtyři roky ve vězení, podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Argumentují v něm, že soudy nesprávně vyhodnotily důkazy a nebyly se schopny shodnout, co přesně měl někdejší nejbližší spolupracovník bývalého premiéra Mirka Topolánka udělat. Informoval o tom server Neovlivní.cz. Dalík očekává každým dnem výzvu od soudu, aby nastoupil do vězení.

„Dovolání jsme připravili a odeslali na Nejvyšší soud. Detaily z dovolání ale nemohu bez souhlasu klienta zveřejňovat,“ potvrdil informace serveru Dalíkův právník Tomáš Sokol.

Pravomocný verdikt v kauze padl na konci května téměř po dvou letech od začátku soudního procesu. Pražský vrchní soud poslal Dalíka do vězení na čtyři roky, o jeden rok tak zmírnil původní rozsudek. Dalík musí zaplatit také peněžitý trest čtyři miliony korun. Pokud je nezaplatí, tak stráví ve vězení o dva roky víc. Dalík vinu odmítá.

Dalík požadoval půl miliardy korun

Policisté vyšetřovali Dalíka na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o peníze řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Termín nástupu Dalíka do vězení mají v rukou úřednice soudu. Až jej napíší a pošlou, musí někdejší lobbista obratem za mříže. Přesné datum ale ani Dalíkovi nikdo neřekl.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tvujosudzmrde ( 24. srpna 2016 12:47 )

Tahle krisa a Topolanek zloděj se z toho vykroutí..dejte na mě!!!Pro tyto platí pouze TREST SMRTI,stejně jako zlodějpropiska Klaus!!

zdenek43 ( 21. července 2016 08:44 )

A JAK?? CHCETE NECO DOVYSETRIT ..... kdyz KOZLOVE JSOU ZAHRADNICI CESKE REPUBLIKY ......... Milos ZEMAN .... PRESIDENT CR Bohuslav SOBOTKA .... PREMIER CR Soudy CR - soudruzske Policie CR - soudruzske Armada CR - soudruzska Nejvyšší soud - soudruzsky Ústavní soud - soudruzsky Nejvyšší správní soud - soudruzsky Státní zástupci -- soudruzsky Parlamet CR -- soudruzsky Senat CR -- soudruzsky Hejtmane -- soudruzi TAK CO CHCETE DELAT???????????????????????? ......2010 Klíčový svědek o pandurech nic nepoví, ochrnul při podivné nehodě na lovu +++Zbrojařský magnát Pavel M u s e l a je svědkem, který by mohl rozkrýt pozadí nákupu pandurů. O zakázce, nad níž se vznáší podezření z korupce, ale nikdy nic neřekne. Nemůže. V říjnu 2008, kdy vrcholila jednání o nové smlouvě mezi Steyrem a ministerstvem obrany, utrpěl vážná zranění při lovu. +++Bývalí manažeři firmy Steyr (vyrábějící transportéry Pandur) přitom na skryté kameře MF DNES označili Muselu, velmi dobrého přítele bývalého šéfa ČSSD a expremiéra Stanislava Grosse, za klíčového hráče při zákulisních dohodách s politiky++++ Policie zpočátku vyšetřovala zranění Musely jako nehodu. Na lovu v lese byl se zbrojařem jen jeho kamarád Luboš N., který uvedl, že jeho šéf nešťastnou náhodou spadl z posedu. "Tvrdil, že ušel asi 20 až 30 metrů od posedu, uslyšel nějaký zvuk, a když se obrátil, viděl padat tělo," popisuje zlínský krajský státní zástupce Roman Kafka. Sám Luboš N. s médii nekomunikuje. Musela utrpěl vážná poranění mozku a otevřené zlomeniny lebky. Přerazil si také osm žeber a krček kloubu nohy. Podle informací však přišla kriminalistům celá řada okolností podezřelá - především přílišná vzdálenost těla od posedu či role Luboše N., který už byl v minulosti trestán za násilí. Znalec z oboru forenzní biomechaniky Jiří Štraus navíc vyloučil, že by se Muselovo tělo mohlo dostat na místo nálezu pádem z posedu. Štraus navíc uvedl, že pádem by si zbrojař nezpůsobil najednou tak masivní zranění hlavy a h

jarypadlo ( 21. července 2016 08:32 )

Tohle bude těžká bolest a potom operace hlavy,nástup se odloží...něco mi říká že Janoušek už to má za sebou.

zdenek43 ( 21. července 2016 08:30 )

Daliku, Daliku to vis, ze si pujdes sednout .... a to rozhodne teatralne pred VOLBAMA a brucet budes rozhodne pres volby 2016 a 2017 ........V roce 2016 se v České republice uskuteční řádné volby do zastupitelstev krajů a do 1/3 Senátu Parlamentu ČR. Podle rozhodnutí prezidenta republiky č. 138/2016 Sb. se budou volby konat v pátek 7. října a sobotu 8. října 2016. Druhé kolo voleb do 1/3 Senátu Parlamentu ČR se uskuteční o týden později, tj. v pátek 14. října a sobotu 15. října 2016. ........volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by se měly konat 20. - 21. 10. 2017 DOTOHO SE JESTE ZAMICHAJI Necas + Nečasova Nagyová - A Koktejl na oblbovani LUZI bude kompletni ...... +++++DODNES NENI DORESEN??????? kde aktivne pracovali??? SOUDRUZI-PRATELE Z CSSD a jejich pratele ......zaznamenal svědectví dvou zástupců firmy Steyr, která do České republiky dodala obrněné transportéry Pandur. Zástupce firmy Wolfgang Habitzl popisuje reportérovi, jak jednu z největších armádních zakázek v Česku provázela korupce. Dohoda vznikla v roce 2002, tedy zhruba o rok dříve, než se vláda premiéra Vladimíra Špidly usnesla, že země potřebuje nové vojenské kolové transportéry. Vlček se v dohodě zavazuje, že rakouskému výrobci transportérů zprostředkuje schůzky s ministrem vnitra Stanislavem Grossem, ministrem průmyslu Jiřím Rusnokem (oba ČSSD), s velitelem generálního štábu Štefkou nebo s náměstkem ministra obrany Škopkem. STEJNE JAKO GRIPENY..................Bývalý vicepremiér a ministr zahraničí ve vládě Miloše Zemana Jan Kavan bude mluvit jako jeden z hlavních svědků v závěrečné části dokumentu švédské televize o údajné korupci spojené s neuskutečněným nákupem stíhaček Gripen pro českou armádu......Kavan mj. uvádí v souvislosti s údajnými úplatky, že skutečnost, že peníze šly z ruky do ruky, byla přinejmenším v parlamentu veřejným tajemstvím. Dodává také, že korupce šla napříč politickým spektrem a týkala se ODS, ČSSD a lidovců. Odhadl, že se to může týkat tuctů lid

chyba.tretiho.uctu ( 21. července 2016 08:25 )

přidávat mu budou obuškama každý den

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud