Zemřel vlivný člen amerického Nejvyššího soudu Antonin Scalia: Čeká se bitva o jeho nástupce

 (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
14. února 2016
09:00

Vlivný člen Nejvyššího soudu Spojených států Antonin Scalia (79) zemřel na ranči na západě Texasu. Ten slouží jako luxusní rekreační středisko. Nyní se očekává velká politická bitva mezi prezidentem Barackem Obamou a republikány ovládaným Senátem o to, kdo Scaliu nahradí jen několik měsíců před prezidentskými volbami.

 

V USA prezident jmenuje členy Nejvyššího soudu, avšak ty ještě musí schválit Senát. Republikáni požadují, že nového soudce jmenoval až příští prezident. Naopak vůdce demokratické menšiny v Senátu Harry Reid prohlásil, že stávající prezident může a měl by okamžitě odeslat do Senátu svůj návrh na nového soudce.

Sám Obama, který je právě na návštěvě Kalifornie, v krátkém prohlášení před novináři uvedl, že hodlá splnit svou ústavní povinnost a jmenovat na uvolněné místo nového člena nejvyššího soudu. Nijak nenaznačil, koho vybere, jen řekl, že tak učiní v pravý čas.

Avšak republikáni v Senátu podle stanice BBC udělají vše, co je v jejich silách, aby prezidentovi, kterému zbývá méně než 11 měsíců do konce mandátu, zabránili jmenovat Scaliova nástupce v nejvyšším soudu, ostře rozděleném na konzervativce a liberály.

Republikáni mohou zpožďovat potvrzení nového soudce v naději, že jejich kandidát vyhraje prezidentské volby v listopadu. Ale pokud Obama úspěšně prosadí Scaliova nástupce ještě před lednovým odchodem z Bílého domu, mohlo by to vést – poprvé za několik desetiletí – k příklonu soudu doleva, poznamenala agentura Reuters.

Soudce Scalia se podle listu San Antonio News-Express na ranči zúčastnil v pátek soukromého večírku. Když v sobotu nepřišel na snídani, personál vstoupil do soudcova pokoje, kde hosta našel mrtvého. Podle úřadů soudce nejspíše zemřel ve spánku z přirozených příčin.

Texaský guvernér Greg Abbott označil Scaliu za dobrého muže, vlastence a „neochvějného obránce litery ústavy“. Modlí se, aby takový byl i Scaliův nástupce.

Scaliu jmenoval členem nejvyššího soudu ještě prezident Ronald Reagan v roce 1986. Soudce proslul doslovnou interpretací ústavy, konzervativními názory, dávanými hlasitě najevo, smyslem pro humor i divadelní atmosférou v soudní síni.

Scalia se jako katolík italského původu stavěl proti interrupcím a homosexuálním sňatkům i proti pozitivní diskriminaci. Byl přívržencem trestu smrti i práva na držení zbraní. Agentura AP jej označila za „nejvíce provokativního“ člena nejvyššího soudu, který využíval svůj bystrý intelekt a misionářský zápal k tomu, aby soud posunul co nejvíce doprava.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

drazor ( 14. února 2016 10:16 )

No a co? Copak ho někdo znal? To se jako máme possrat, vážení bleskáči zprávy ze zahraničí mají být z celého světa a ne jenom z přiblblé ameriky. Nás zajímá co se dějě kolem a ne co se děje na druhé straně země. Žijeme v evropě a ne v zassrané americe. Zprávy o dění v evropě jsou v menšině, PROČ???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud