Obama poprvé jako prezident v mešitě: Kritizoval útoky politiků na islám

Autor: ČTK, simao - 
3. 2. 2016
21:00

Barack Obama navštívil vůbec poprvé ve funkci prezidenta americkou mešitu. A na rozdíl od prezidentského kandidáta Donalda Trumpa se muslimů zastával. Právě proti jejich hlasitým kritikům.  

Americký prezident Barack Obama při středeční návštěvě mešity v Baltimoru kritizoval jako neomluvitelné útoky některých politiků proti muslimům a islámu. Prohlásil, že útok proti jedné víře je útokem proti všem náboženstvím, napsala agentura AFP.

Návštěvou mešity chtěl Obama podle dřívějších prohlášení Bílého domu demonstrovat princip svobody vyznání, a to v situaci, kdy v zemi po loňském případu střelby v kalifornském San Bernardinu zesílila protimuslimská rétorika.

„Útok na jednu víru je útokem na všechny víry,“ varoval Obama. „V našich životech máme všichni mnoho identit. Jsme synové, dcery, bratři a sestry nebo spolužáci... Dnes jsou ve světě hlasy, které vás neustále nutí, abyste si vybrali mezi svými identitami. Nevěřte jim. Nejste muslimové nebo Američani. Jste muslimové a Američani,“ upozorňoval během svého projevu. 

„Jsem prostě Američanka a mám povinnost být loajální vůči své zemi jako každý jiný,“ říkala muslimská školačka s hidžábem na hlavě Sabah, které se dostalo té cti promluvit před americkým prezidentem. Právě muslimské školačky vítaly v mešitě Obamu, jako by přijela „týnejdžrovská“ superstar.

Napětí ve vztahu k muslimům se v Americe rozvinulo poté, co manželská dvojice s vazbami na radikální islám v prosinci v San Bernardinu zabila 14 lidí.

Ostře proti muslimům vystupuje například republikánský uchazeč o prezidentskou funkci Donald Trump, který mimo jiné navrhl lidem s islámskou vírou zakázat vstup na území USA.

Obama přistupoval k muslimům zcela jinak. Korespondent CBS Mark Knoller na Twitteru upozornil i na jeden drobný detail, že se prezident v Baltimoru před projevem uctivě zul.

Obama se však po projevu dočkal i kritiky. „Nejdůležitějším úkolem vlády je udržet Američany v bezpečí. Obama selhal při konfrontaci s odhalením vážných hrozeb pro naši bezpečnost,“ zaútočil prezidentský kandidát Ben Carson.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa