Kauza Pandur: Lobbista Dalík je vinen, za mříže má jít na 5 let

Autor: ČTK, Marcel Mihalik, tmp - 
2. 2. 2016
11:10

Lobbista Marek Dalík (41) je vinen v kauze údajné korupce při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud. Trest oznámil na závěr rozsudku. Státní zástupce pro Dalíka požadoval sedm let vězení a peněžitý trest 22 milionů korun. Dalík vinu odmítá. Jeho advokát chtěl, aby byl zproštěn obžaloby.

Samotný Dalík se soudu nezúčastnil. „Odsuzuje se k 5 rokům vězení za přijímaní úplatku a k peněžitému trestu,“ rozhodl soud v rozsudku.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.

Dalík vinu odmítá. Soud v minulosti upozornil na to, že může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V dalším případě také na nepřímé úplatkářství, za které hrozí až tři roky.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

babamotorkarka ( 4. července 2016 05:49 )

Vladimir Olsina, Bruntál a já : No, a chlap s gulama je zase z obliga. "Běžná částka" půl mega, to se jim to pak staví ty paláce, nakupují vily v Miami a Toscánsku a o akciích a cihličkách zlata ani nemluvě. Ale aspon že tak ... 4 roky. Možná ,že se ho podaří během dalších 9 let dostat tam, kam patří aspon na 1/2 roku. A nejen jeho. To ale zas bude stehů na hlavě (komediant Janoušek si schválně vyholil k soudu = pro TV kamery lebku na straně údajného zranění) a též záruk od clubu kominíků (za Alexandra Nováka se zaručil čerstvě vzniklý club pochybných motorkářů a možná, že se přidá i club VIP kriminálníků).

marais ( 5. února 2016 14:12 )

veřejnost by zajímal majetek pana Dalíka...

tomik007 ( 3. února 2016 02:21 )

 Ostravsky poradce ktery nerozezna uhelny kombajn od tanku.

salto ( 2. února 2016 14:51 )

Ódées je připravena převzít zodpovědnost za tuto zemi...

salto ( 2. února 2016 14:26 )

Janoušek si to taky myslel

Zobrazit celou diskusi
Další videa