Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Nízké mzdy i líný zadek. Češi přenechají 135 tisíc volných míst cizincům

Autor: bud - 
10. srpna 2016
05:14

Přes 135 tisíc volných pracovních míst neumí české firmy obsadit. Důvodem nejsou jen nízké mzdy, za které lidé nechtějí pracovat, ale také nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Češi si navíc stále nezvykli dojíždět do zaměstnání a ti, kteří dlouhé roky vykonávali určitou profesi, nejsou schopni přistoupit na změny. Naproti tomu firmy často zapomínají třeba na stravenky, na které lidé nedají dopustit.

Kuchaři, řidiči autobusů i nákladních aut, dělníci ve výrobě, skladníci, nástrojaři nebo třeba CNC operátoři. To všechno jsou pracovní pozice, na kterých v Česku chybí desetitisíce lidí. Jen úřad práce eviduje přes 135 tisíc míst a reálně jich bude ještě více.

Jenže Češi se na nejčastěji poptávaná místa příliš nehrnou, protože se jim nelíbí podmínky. „Kromě nedostatku praxe, kvalifikace, dovedností a znalostí ze strany uchazečů o zaměstnání to může být úroveň nabízené mzdy, práce na směny, hlavně v případě rodičů malých dětí či osob se zdravotním postižením, nebo také fyzicky náročná práce,“ řekla Blesk.cz mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Podle ní potenciální zájemce často odrazují také vysoké nároky ze strany zaměstnavatele či nepříjemná nejistota v podobě časově omezených smluv.

Peníze na prvním místě

Skutečnost, že je pro české zaměstnance výše mzdy velice důležitá, potvrzuje také Jitka Součková z pracovní agentury Grafton Recruitment. „Finance jsou podle našeho průzkumu mnohem více motivující než například zajímavá pracovní náplň anebo dobrý pracovní kolektiv,“ uvedla pro Blesk.cz. Dodala, že peníze jsou také nejčastějším důvodem, proč lidé ze zaměstnání odcházejí.

O tato pracovní místa není zájem. Firmy hledají tisíce lidí. O tato pracovní místa není zájem. Firmy hledají tisíce lidí. | Archiv CNC

Jedním ze zásadních problémů je také neochota Čechů za prací cestovat do jiných měst. Místo výkonu práce je pro ně podle zmíněného průzkumu po výši mzdy druhým nejdůležitějším kritériem, podle něhož si vybírají práci. A podobně neflexibilní jsou také v případě, že musí změnit svou profesi.

Jestliže dvacet let vykonávají určitou profesi, měli by být připraveni na to, že ji mohou i změnit. Firma může skončit a pak mohou jít do podobné firmy, která bude mít třeba jinou technologii,“ upozorňuje Beránková z úřadu práce. Podle ní je třeba na rozdíl od dřívějška počítat s tím, že už si nevystačíme se znalostmi ze školy.

Firmy zapomínají na stravenky

Bez viny ovšem nejsou ani samotné firmy. Podle odborníků dlouhodobě zanedbávají svou nabídku benefitů, na které Češi nedají dopustit. Zájem mají hlavně o stravenky, týden dovolené navíc nebo příspěvky na sport a další aktivity. „Do popředí požadavků uchazečů se dostává jakákoliv flexibilita pracovní doby, ať už posunuté začátky a konce pracovní doby, občasná práce z domu či pravidelný home office,“ říká Součková.

Podle aktuálních odhadů je nyní na trhu až o třetinu více pracovních míst, než bylo v tuto dobu loni. Vláda chce tento problém řešit i tím, že do Česka naláká dělníky třeba z Ukrajiny. Nedávno přijala návrh ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) na vyřízení většího množství žádostí o zaměstnanecké karty pro kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny. Nárok na rychlejší vyřízení zaměstnaneckých karet získá ročně až pět tisíc uchazečů.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

dzery ( 10. srpna 2016 10:41 )

panda82 ( 10. srpna 2016 09:39 )

Ale,ale líný zadek? Ví se co obnáší dojíždění do práce, tak ten v.ů.l co to napsal neví co to obnáší, z té almužny vést vlastně dvě domácnosi, jízdné, přijet domů v pátek v neděli znovu balit, mezitím vyprat a j. to jsou vyhlídky těch líných zadků

Zobrazit celou diskusi