Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Češi firmám na práci už nestačí. Chtějí rychle získat šikovné Ukrajince

Autor: mib - 
11. června 2016
19:30

Podniky v České republice apelují na to, aby mohly rychle zaměstnat kvalifikované pracovníky z Ukrajiny. V Česku totiž „došli lidi“. Nezaměstnanost je nejnižší od roku 2009, s cifrou 5,4 procenta byla za květen nejmenší ze všech států EU. Trh práce se tak ocitl na hranici přirozené nezaměstnanosti a lidé, co práci chtějí, už ji mají. Ostatní jsou na ni málo kvalifikování nebo nejsou ochotni ji za daných podmínek vzít.

Z celkového počtu 394 789 nezaměstnaných by mohlo okamžitě pracovat ve vhodném zaměstnání 375 879 lidí. Jenže většina uchazečů nemá správné dovednosti, aby uspokojila poptávku firem, významnou část tvoří nezaměstnaností strukturální. Proto firmy žádají o možnost získat síly z Ukrajiny. Vyplývá to z analýzy ministerstva práce, kterou má k dispozici ČTK.

A o koho firmy stojí? Nejvíce o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, kováře, nástrojaře či řidiče nákladních vozů a autobusů. Za uplynulý měsíc firmy nabídly také okolo 800 krátkodobých pracovních pozic. Většina firem si však brigádníky hledá spíše prostřednictvím inzerce či přes vlastní zaměstnance. Úřad práce se proto s nimi snaží být v kontaktu, aby mohl volné pozice přímo nabídnout uchazečům o práci. Jinak často zůstávají v evidenci úřadu dlouhodobě.Malá mzda, nevhodná kvalifikace, nulová praxe

„Šanci na získání práce mnohdy snižuje omezená mobilita, věkový a zdravotní handicap či péči o malé děti,“ řekla ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. Na druhé straně jsou ale tací, co nejsou spokojení s nabízenou mzdou, mají nedostatečnou praxi nebo nevhodnou kvalifikaci. I ti patří mezi dlouhodobě nezaměstnané, kterých je v současnosti téměř 43 procent. 

Úřad práce ČR Úřad práce ČR | Petr Novotný

Rekvalifikační kurzy úřad nestíhá nabízet

Úřad práce nabízí tři druhy kurzů, v minulém roce se jich účastnilo na 40 tisíc lidí a zájem se dál zvyšuje. Některé kurzy si mohou vybrat sami uchazeči o práci nebo je nabídne zaměstnavatel. V hledáčku jsou ale především ty plně zabezpečované úřadem práce. Nestíhají totiž reagovat na poptávku, a tak situaci na trhu práce v současnosti podle ministerstva práce, vedeným Michaelou Marksovou (ČSSD), nevyřeší.

„Pro nás je klíčová kvalita, nejen cena. Ale úřad práce je povinen postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Na základě zákona může vybírat ty plně zabezpečované kurzy,“ dodává Kateřina Beránková. Nestihne tak včas otevřít kurz zaměřený na kvalifikace, kterou momentálně poptává zaměstnavatel a uchazečům k ničemu není.

Z analýzy vyplývá, že podle ministerstva práce a sociálních věcí k přijetí práce nemotivují ani nízké výdělky, protože příjem z dávek bývá vyšší. Resort navrhuje zvyšování minimální mzdy. Problém představují také dluhy a exekuce a následné srážky ze mzdy. Resorty práce, vnitra a spravedlnosti mají také připravit úpravu pravidel exekucí, aby nebránila přijetí místa.

O lidi mechanicky zručné je zájem neustále. O lidi mechanicky zručné je zájem neustále. | Profimedia.cz

Nezaměstnanost je v některých oblastech stále vysoká

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 3,1 uchazeče. 
Z toho nejvíce v okresech:

  • Karviná: 14,7
  • Ústí nad Labem: 12,4
  • Chomutov: 9,8
  • Sokolov: 8,5
  • Bruntál: 8,3
  • Hodonín: 7,4
  • Most: 7,3
  • Jeseník: 7,2

Návrhy novely zákoníku práce, která by měla od nového roku upravit práci z domova (tzv. home office) a mohla by být pro některé lidi zajímavou alternativou, se ale přiklání k tomu, aby náklady na práci vyplácely firmy pouze těm, kteří z domu pracují většinu času. Například matkám s nemocnými dětmi pak mimo výhody být doma zaměstnavatel neposkytne nic navíc. 

sendrasak ( 12. června 2016 14:02 )

Ze které třídy jsi vyšla? Ty určitě nebudeš dělat otroka, protože s takovým vzděláním , které tady prezentuješ, tě nikdo nezaměstná.

anna ( 12. června 2016 08:46 )

Vytváření dalších problémů v sociálně slabých oblastech. Ve vyjmenovaných městech v tomto článku se nabízí práce za !!! 50,- Kč/hodinu !!! Koho tedy můžou očekávat?

gabreta ( 12. června 2016 08:41 )

To,že zbylí nezaměstnaní nepracují není tím, že by nebyli kvalifikovaní a nestačili by na práci. Ale tím, že štědrý sociální systém je k hledání práce nenutí a prostě dělat nechtějí a nebudou! Já třeba nikdy neviděl cikánskýho bezdomovce. Jen proto, že od státu bydlení dostanou zdarma, neplatí nájemné, energie a přes to se vozí na pracák a sociálku v autech! Na úřadech by je měli nakopat do perdele a ne jim ještě vycházet vstříc. Kocáby, Dentsbiery a jim podobné blby vyhnat z úřadů!

meverickx ( 12. června 2016 07:17 )

Pořád lepší Ukrajinec ,,než Muslim,, Ale za minimální,, nebo skoro minimální mzdu nebudou dělat ani oni ,.,.,A pokud jim Eu zruší víza ,, o čemž se uvažuje ,,Tak by byli hloupí,kdyby šli makat do Česka .,,. Já osobně bych v Česku nedělal ani za zlaté prase .,., Pracuji v Německu a je to lepší jak podnikat v Čechách a nevědět co proti mně zase naše slavná vláda zaprodanců a i.diotů zase vymyslí ,.,.Například ,když jsem žádal o příspěvek na zaměstnance co bych vytáhl z pracáku ,tak jsem dostal kilové i když mi to vyřizoval kamarád co se tím živí ,.,. Ale jak se u nás otvíral nový Supermarket ,,tak to dostal na každého .,.,Takže v Česku už žádné investice .,,. Lze pak od vlády čekat jen nějaký podraz ,.., Pokud nejste náhodou jedna ruka s někým vedení Města .,,.To je pak jiné kafe a jiné ceny za výkon ,.,. Mínus menší provize pro podvodníky s Radnice

dsmann ( 12. června 2016 01:52 )

Tohle se vyřeší samo po zavedení EET až tu stejně jako v Chorvatsku stoupne do půl roku nezaměstnanost na víc jak 12%.

Zobrazit celou diskusi