Češi firmám na práci už nestačí. Chtějí rychle získat šikovné Ukrajince

Autor: mib - 
11. června 2016
19:30

Podniky v České republice apelují na to, aby mohly rychle zaměstnat kvalifikované pracovníky z Ukrajiny. V Česku totiž „došli lidi“. Nezaměstnanost je nejnižší od roku 2009, s cifrou 5,4 procenta byla za květen nejmenší ze všech států EU. Trh práce se tak ocitl na hranici přirozené nezaměstnanosti a lidé, co práci chtějí, už ji mají. Ostatní jsou na ni málo kvalifikování nebo nejsou ochotni ji za daných podmínek vzít.

Z celkového počtu 394 789 nezaměstnaných by mohlo okamžitě pracovat ve vhodném zaměstnání 375 879 lidí. Jenže většina uchazečů nemá správné dovednosti, aby uspokojila poptávku firem, významnou část tvoří nezaměstnaností strukturální. Proto firmy žádají o možnost získat síly z Ukrajiny. Vyplývá to z analýzy ministerstva práce, kterou má k dispozici ČTK.

A o koho firmy stojí? Nejvíce o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, kováře, nástrojaře či řidiče nákladních vozů a autobusů. Za uplynulý měsíc firmy nabídly také okolo 800 krátkodobých pracovních pozic. Většina firem si však brigádníky hledá spíše prostřednictvím inzerce či přes vlastní zaměstnance. Úřad práce se proto s nimi snaží být v kontaktu, aby mohl volné pozice přímo nabídnout uchazečům o práci. Jinak často zůstávají v evidenci úřadu dlouhodobě.Malá mzda, nevhodná kvalifikace, nulová praxe

„Šanci na získání práce mnohdy snižuje omezená mobilita, věkový a zdravotní handicap či péči o malé děti,“ řekla ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. Na druhé straně jsou ale tací, co nejsou spokojení s nabízenou mzdou, mají nedostatečnou praxi nebo nevhodnou kvalifikaci. I ti patří mezi dlouhodobě nezaměstnané, kterých je v současnosti téměř 43 procent. 

Úřad práce ČRÚřad práce ČR | Petr Novotný

Rekvalifikační kurzy úřad nestíhá nabízet

Úřad práce nabízí tři druhy kurzů, v minulém roce se jich účastnilo na 40 tisíc lidí a zájem se dál zvyšuje. Některé kurzy si mohou vybrat sami uchazeči o práci nebo je nabídne zaměstnavatel. V hledáčku jsou ale především ty plně zabezpečované úřadem práce. Nestíhají totiž reagovat na poptávku, a tak situaci na trhu práce v současnosti podle ministerstva práce, vedeným Michaelou Marksovou (ČSSD), nevyřeší.

„Pro nás je klíčová kvalita, nejen cena. Ale úřad práce je povinen postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Na základě zákona může vybírat ty plně zabezpečované kurzy,“ dodává Kateřina Beránková. Nestihne tak včas otevřít kurz zaměřený na kvalifikace, kterou momentálně poptává zaměstnavatel a uchazečům k ničemu není.

Z analýzy vyplývá, že podle ministerstva práce a sociálních věcí k přijetí práce nemotivují ani nízké výdělky, protože příjem z dávek bývá vyšší. Resort navrhuje zvyšování minimální mzdy. Problém představují také dluhy a exekuce a následné srážky ze mzdy. Resorty práce, vnitra a spravedlnosti mají také připravit úpravu pravidel exekucí, aby nebránila přijetí místa.

O lidi mechanicky zručné je zájem neustále.O lidi mechanicky zručné je zájem neustále. | Profimedia.cz

Nezaměstnanost je v některých oblastech stále vysoká

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 3,1 uchazeče. 
Z toho nejvíce v okresech:

  • Karviná: 14,7
  • Ústí nad Labem: 12,4
  • Chomutov: 9,8
  • Sokolov: 8,5
  • Bruntál: 8,3
  • Hodonín: 7,4
  • Most: 7,3
  • Jeseník: 7,2

Návrhy novely zákoníku práce, která by měla od nového roku upravit práci z domova (tzv. home office) a mohla by být pro některé lidi zajímavou alternativou, se ale přiklání k tomu, aby náklady na práci vyplácely firmy pouze těm, kteří z domu pracují většinu času. Například matkám s nemocnými dětmi pak mimo výhody být doma zaměstnavatel neposkytne nic navíc. 

1912 ( 13. června 2016 06:52 )

ty magore právě že pracovala po EU

sendrasak ( 12. června 2016 14:02 )

Ze které třídy jsi vyšla? Ty určitě nebudeš dělat otroka, protože s takovým vzděláním , které tady prezentuješ, tě nikdo nezaměstná.

flesch2z ( 12. června 2016 12:08 )

Hodná ČSSD potřebuje k nám natahat muslimy, afričany a ukrajince, jde jen o hlasy v dalších a dalších volbách. Vždyť vidíme, co se děje při hlasování, jak asi může dopadnout Brexit díky přičmoudlým hlasům? To jsme viděli při volbě starosty Londýna, kde nemají rozhodující hlas britové, ale přivandrovalci nemakačenkové čmoudi.

flesch2z ( 12. června 2016 12:01 )

Ukrajinci kšeftují lidskými kostmi s Němci, to je to, co jde Ukrajincům nejlépe, na to jsou fakt odborníci. Tohle tu ještě naše vláda nezavedla.

1912 ( 12. června 2016 09:01 )

ta Tominova je ..k..ra..va češi že nestačí :??ano ukrajinci a poláci budou dělat třeba i ZA POLOVIČNÍ PPLAT JAK PO CELÉ EU KAZÍ NORMY !!!A TA MINISTRINĚ BY MĚLA VYPADNOUT Z FUNKCE NEBOT ČEŠI NECHTĚJÍ DĚLAT OTROKY ZAHRANIČNÍM MIRMÁM ZA ŽEBRAČENKY ONA ASI VERBUJE SAMA TY UKRAJINCE ZA PENÍZE PRO FIRMY CO ????A NA NAŠE LIDI KAŠLE CO BY SE MĚLA STARAT ABY BYLI DOBŘE PLACENI OPĚT PODRAZ NA VLASTNÍ NÁROD TA ČSSD JE ZLODĚJSKÁ PROLHANÁ KAM SE PPDÍVÁŠ A DĚLAT Z NÁS OTROKY A BLBCE !!VYPADNĚTE Z VLÁDY VY HOVA..DA !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud