Muslimka Romana: ISIS je jako „šmejdi“. Češi za nenávist k islámu nemůžou

Autor: Michaela Bezvodová - 
7. srpna 2016
21:27

Romana Č. (23) je česká muslimka a studentka bezpečnostních studií. Islám praktikuje necelé čtyři roky, zajímá se o něj od sedmnácti. V české komunitě muslimů pomáhá s organizováním setkání s veřejností. Praktiky Islámského státu považuje za propagandistickou manipulaci podobnou „šmejdům“. Za ISIS podle ní nesou odpovědnost všichni muslimové a nejde z nenávisti k islámu obviňovat Čechy. 

„Islámský stát má velice dobrou propagandu. Hlásá, že Západ vám lže a u nich je ráj. Lidé, kteří mají hodnoty nastavené odlišně, hodně chtějí rodinný život a chtějí mít manžela, uvěří jim. Tím přesvědčí mnoho žen i mužů. Řeknou jim, že u nich povedou příkladný život a že se budou mít dobře. Osobně nechápu, proč se tam ženy vydají „za štěstím“ po tom, co vidí v televizi, k čemu v IS dochází. Nakonec je tam někdo prodá a znásilňuje a už se nikdy nevrátí. Podobně jako byste odjeli do Severní Koreje,“ řekla Romana.

Sama chápe, že mají lidé z islámu strach, a přiznává, že Češi a jiné národy nemůžou za to, že se islámu bojí a odsuzují ho. „Spousta českých muslimek se bojí jezdit v MHD. Není to vina Čechů, ale vina těch, co dělají útoky. Věříme, že většina národa je dobrá, ale nevědí, nemají informace. Všichni nemají čas hledat materiály, číst si ze zdrojů. Hlavním zdrojem je televize, kde se neustále zobrazují jen útoky, takže se nedivím, že mají nenávistné názory. Myslím si, že kdyby to v televizi viděli i z té druhé strany, tak to bude prospěšné pro obě strany,“ uvedla dál žena.

Podporu boji proti terorismu chce muslimská obec v Česku vyjádřit pietní demonstrací ve středu, kdy se sejdou před kostelem na Jiřího z Poděbrad. Záštitu nad tím převzali také křesťané a Romana Č. dodala, že uvítá, když se přidá co nejvíce lidí i bez vyznání a budou chtít podpořit společnou věc. V minulosti už pořádali oběd v mešitě pro veřejnost a jejich snahou podle Romany je dát najevo, že chtějí bojovat za společnou věc.

Útoky osamělých vlků

Na otázku, zda bude vliv Islámského státu narůstat, Romana odpověděla, že je tu hrozba pořád. Islámský stát ale podle ní začíná oslabovat. „Z Islámského státu nezůstává nic, většina jeho bašt je dobytá a z IS se stane klasická bojůvka jako z al-Káidy, takže bude operovat hodně přes internet, což bude produkovat tzv. osamělé vlky, kteří budou útočit na vlastní pěst,“ uvedla.

„Dva kluci z IS, co zaútočili na kostel, byli jednoduše hlupáci. I podle videa, co natočili, bylo vidět, že vůbec nemají ponětí, co dělají. Pro některé je to forma protestu, ale vůbec si neuvědomují, co bude následovat. Nekladu za vinu Čechům, že muslimy nemají rádi, za to si muslimové můžou sami. Už je u konce ta doba pouhého slovního odsuzování a omlouvání, že s tím nemáme nic společného. Teroristé vycházejí ze stejných zdrojů, hlásí se ke stejnému náboženství jako my, ale chápou ho jinak a špatně, a proto je důležité se od nich důrazně a veřejně distancovat,“ řekla Romana.

Podle ní je třeba propagovat velké mešity a radikální zakázat. V komunitě českých muslimů se chce zasadit o to, aby mohli fungovat i s ostatními po boku západní společnosti. „Líbí se mi třeba rakouský přístup, který si imámy (islámské duchovní vůdce, pozn. redakce) vychová sám, nepouští je ze zahraničí, a tím pádem kontroluje, kam se komunita ubírá. Mají jediný výklad koránu, neexistuje ta možnost zneužití. Propagace víry může znít Čechům nebezpečně, ale ve skutečnosti je to cesta, jak zabránit, aby lidé sklouzli k radikalismu,“ podotkla Romana. Tvrdí, že „oficiální“ mešity jsou pod kontrolou a v případě podezření z radikalizace skutečnost nahlašují policii.

Hrozba společnosti

Romana navíc upozornila, že vzájemná spolupráce mezi společností a mešitami například v Česku by měla být otevřená. Nemyslí si, že represe něčemu pomůžou. „U nás jsou dveře téměř pořád otevřené. Dobrým způsobem je mešity monitorovat, ale spolupracovat. Ne jako to, co se stalo v Čechách, když tehdy policie naběhla do jedné mešity v centru,“ upozornila.

„Naším zájmem je, aby tu byl klid, abychom si nenadávali a přestali se vzájemně bát. Lidé se maximálně umí pohádat na Facebooku, proto na naší demonstraci bude stánek, kde se lidé budou moct ptát a konfrontovat nás. Nemůžeme sedět doma a nic nedělat.“

Připomněla, že za útoky ve Francii a Německu i dalšími stojí lidé, kteří zanevřeli na společnost a často byli nezaměstnaní, k islámu konvertovali narychlo, protože pokud chce dnes někdo podle Romany udělat něco šíleného, je „módou“ se přidat k IS.

„Často se přidávají k IS tzv. rychlokonvertité. Nejsou muslimy, ale narychlo se jimi stanou. Přitom před tím pili alkohol, nebyli spokojeni se životem, pohybují se v kriminálním prostředí, násilí rozvíjí v počítačových hrách a podobně. Vyústí to v to, že si myslí, že své neštěstí oplatí tím, že zabijí nevinné lidi,“ uzavřela žena. Praktiky lákačů IS přirovnala ke šmejdům, kteří podle ní umí lidi přesvědčit o nesmyslných nákupech v desítkách tisíc a dostat je do dluhů, následky IS jsou ale fatální.

Podle svých slov se zajímala o islám od sedmnácti let. V její rodině k tomu nikdo vztah neměl, sama si hledala dostupné informace, ve dvaceti to dospělo k „obrácení“ na víru. „Nerada bych říkala, že je to kvůli tomu, že by se mi nelíbilo, co je v křesťanství, nerada bych házela špínu. Islám mi vyhovoval svým logickým přístupem k životu,“ popsala žena, která ve své víře dodržuje „základní pravidla“. Nejí vepřové a nepije alkohol a také dodržuje půst během ramadánu. Rodina toleruje její víru i zahalování.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud