V EU začíná platit zákaz mývalů či želv. Na ruzyňské letiště vyráží kontroly

Autor: ČTK - 
3. srpna 2016
07:12

V Česku i ostatních zemích Evropské unie ve středu začíná platit unijní směrnice, podle níž mají členské země přísněji chránit své území před pronikáním nepůvodních a invazivních přírodních druhů. Seznam zakázaných živočichů a rostlin v červenci schválila Evropská komise, druhy ze seznamu by mohly při přemnožení ohrožovat biologickou rozmanitost nebo ekosystémy. Zda se do ČR nedovážejí nepůvodní druhy, začnou od středy na pražském ruzyňském letišti kontrolovat veterináři.

Směrnici předloni schválil Evropský parlament, nařízením chtěl přispět k poklesu hospodářských a ekologických škod, které podle něj agresivní druhy zvířat, rostlin a hmyzu působí na evropském území. Škody v celé EU jsou podle odůvodnění návrhu minimálně 12 miliard eur (asi 325 miliard Kč) za rok. Kritici se obávají, že směrnice může vést k omezování práv na dovoz hojně rozšířených exotických zvířat.

Na seznamu zakázaných živočichů je například želva nádherná, skokan volský, veverka liščí, veverka popelavá, nutrie, jihoamerická šelma nosál červený, mýval severní, některé ryby, ptáci, korýši a bezobratlí živočichové. Pokuty pro dovozce budou mezi 20.000 korun u fyzické osoby a jedním milionem u právnických osob. Zadržená zvířata se budou vracet do země původu, utracení zákon sice umožňuje, ale jde o krajní možnost. Veškeré poplatky a náklady kolem zadržené zásilky má platit člověk, který je za ni zodpovědný.

Podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na seznamu chybí některé nepůvodní planě rostoucí rostliny a volně žijící živočichové, kteří už v Česku rozšíření jsou a působí újmy přírodě, hospodářství i lidskému zdraví. Česko je plánuje zařadit na svůj vlastní národní seznam zakázaných druhů. Jde například o bolševník velkolepý, rostliny křídlatky, ambrózii peřenolistou produkující nebezpečné alergeny, norka amerického a psíka mývalovitého.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

djaba ( 3. srpna 2016 19:44 )

 Zavlečeny sem byly i brambory a kukuřice .

tgbg ( 3. srpna 2016 19:15 )

Bolševik je skutečně svinstvo. Už je i na Hradě.

ivoadler ( 3. srpna 2016 10:47 )

Tak tohle schvaluju. Viděl jsem v západních Čechách porosty bolševníku a je to děs. Viděl jsem fotky z jihu USA, které zaplavuje nějaká japonská popínavá rostlina. Představa - přivezu si, co se mi zlíbí, je naprosto zcestná.

janejaneja ( 3. srpna 2016 10:40 )

Už jim evidentně všem v tom slavném europarlamentu hrabe, pokud toto opravdu schválili !!! Vyházet z oken, nic jiného si za to, kam nás vedou ta pakáž zbohatlická nezaslouží !

zubni.pasta ( 3. srpna 2016 09:32 )

 To se mi snad jenom zdá, EU vymýšlí jenom samy zákazy, příkazy, než by řešili úplně jiné a závažnější věci. Pryč z EU, EU zničí všechno...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud