Při letním sexu se mějte na pozoru. HIV má v Česku dalších 136 lidí
Počty nakažených virem HIV se v Česku zvyšují. Jen za prvních pět měsíců roku přibylo 136 lidí, kterým lékaři nákazu diagnostikovali. Na AIDS za letošní květen pak šest lidí zemřelo, uvedl ve zprávě o výskytu šíření HIV Státní zdravotní ústav. Osvětová kampaň je podle organizací nedostatečná. Ministerstvo zdravotnictví ale kontrovalo, že zvyšuje osvětu i počty středisek, kde se lze nechat vyšetřit.
„Několikrát ročně testujeme na HIV i veřejnost a neznalost některých lidí ohledně zásad bezpečnějšího sexu je v době, kdy lze informace snadno dohledat na internetu, opravdu alarmující. Lidé se například ptají, zda se mohli HIV nakazit při masáži, myslí si, že je HIV/AIDS léčitelná nemoc a podobně,“ řekl pro Blesk.cz Jan Losenický z organizace Rozkoš bez rizika.
Organizace se primárně zaměřuje na sociální poradenství a zdravotní služby určené ženám, které nabízejí placené sexuální služby. U této skupiny nárůst nových případů HIV není.
Ministerstvo zdravotnictví však Blesk.cz informovalo, že právě prevenci HIV věnuje zvýšenou pozornost. Dotace organizacím, které s problematikou HIV pracují přímo, a také neziskovým organizacím se podle ministerstva navyšují.
„Zatímco v roce 2014 šly do dotačních programů jen tři miliony korun, v roce 2015 to bylo již 5,1 milionu korun a v roce 2016 10,9 milionu korun. Výsledkem zvýšení dotací bylo mimo jiné jen za poslední rok otevření sedmi nových poraden AIDS, jejichž počet tak v ČR vzrostl z 23 na 30,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. Poradny chtějí letos dál rozšiřovat, aby byly dostupné po celé ČR.
Chybí kampaně v médiích i na ulici
Tomáš Kračmar z České společnosti AIDS pomoci (ČSAP) ale podotýká, že to, co chybí, jsou přímé reklamní kampaně na ulicích. „Stát přestal tyto kampaně financovat a neziskový sektor nemá finanční sílu stát nahradit. Veřejnoprávní média se problematice věnují pouze ve zpravodajství a publicistice. Česká společnost AIDS pomoc přišla s několika návrhy na společnou kampaň, ovšem pokaždé bez odezvy veřejnoprávních médií. Vedeme proto vlastní menší kampaně, které propagují naše bezplatné a anonymní HIV testování,“ vysvětlil.
ČSAP nabízí bezplatné anonymní testování v poradnách v Praze, Ostravě i Olomouci. Lidé ale mohou také přijít do pojízdných sanitek, kde testují na počkání z kapky krve. V Praze mohou lidé sanitku najít ke konci července na I. P. Pavlova nebo na Vinohradské tržnici a za týden v centru Ostravy.
Kračmar si myslí, že osvětové kampaně v ČR citelně chybí. „Problém s nedoceněným rizikem nákazy se týká zejména nejmladší generace. Ta nezažila masivní informační kampaně z 90. let,“ řekl. Rozkoš bez rizika upřesnila, že o problému HIV i bezpečnějším sexu mluví méně, než by bylo potřeba. „Třeba v devadesátých letech o HIV/AIDS informovaly masivní kampaně na školách apod. V současné době většinu nových případů HIV tvoří muži, kteří měli sex s muži, určitě by bylo vhodné zaměřit preventivní kampaně přímo na tuto skupinu,“ poznamenal Losenický.
Přes sto nakažených a mrtvých
Podle statistik Státního zdravotního ústavu se za prvních pět měsíců letošního roku nakazilo virem HIV už 136 lidí, což je ve srovnání s předchozími lety „rekordní“ číslo.
Za minulé tři roky se bilance nakažených pohybovala okolo 250 za celý rok. Od roku 1985, kdy se počty nakažených monitorují, je narůst až desetinásobný. A právě mladé generaci informovanost chybí. Nejmladšímu nakaženému nebylo ani dvacet let. Nejvíce nakažených je v generaci od 20 do 35 let. Přes sto osob na následky HIV letos zemřelo.
wimr taky bez gumy