Úmyslně se nakazil HIV, aby udržel vztah. Po viru touží i další Češi

Autor: Tomáš Polák - 
6. 1. 2016
06:10

Motivace mají rozdílné, ale chtějí to stejné – nakazit se virem HIV. To jsou tzv. bugchaseři. Lidé, kteří se záměrně chtějí nakazit tímto zákeřným virem, jsou sice vzácní, ale existují. V českém prostředí jednoho takového léčil psychiatr ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice Ivo Procházka.

„Setkal jsem se jednou s člověkem, který měl úmyslně s HIV pozitivním partnerem nechráněné styky a myslel si, že když se od něj nakazí, tak od něj ten partner neuteče, což samozřejmě pak pravda nebyla,“ řekl Ivo Procházka, který pomáhá řešit problémy pohlavního života přes 15 let.

Muž, který praktikoval tzv. bugchasing, se nakonec od svého partnera skutečně nakazil. Slepit jejich vztah to ovšem nepomohlo. „Byl u něj zároveň zjištěn alkoholismus, který byl důvodem, proč vztah stejně nevydržel,“ vysvětlil specialista.

O bugchasingu se ví zhruba jednu dekádu. „Časopis Rolling Stones o tom poprvé referoval před deseti lety,“ vzpomíná doktor. Právě nejčastější motivací se nakazit je touha prožívat nemoc s partnerem. „Chtějí sdílet dobré i zlé. V minulosti, kdy se na AIDS ještě umíralo, existovaly pocity viny porovnatelné s těmi, co přežili holocaust. Říkají si: byli jsme na stejné lodi, tak proč oni umřeli a já ne?“ řekl Procházka Blesk.cz.

Dalšími motivacemi je pak sexuální vzrušení. Pro některé bugchasery jde o takovou ruskou ruletu. „Může to být spojené sexuální vzrušení s celkovou úzkostí. Někoho může sexuálně vzrušovat i něco jiného nebezpečného, to existuje, ale není to časté,“ vysvětlil odborník.

V Česku ani ve světě žádné statistiky či oficiální přehledy o této „zálibě“ neexistují. Mnoho lidí totiž ani nepřizná, že se nakazilo schválně: „Většina lidí vám samozřejmě řekne, že se nakazila náhodně a že to nechtěli.“ Právě kvůli tomu v českém prostředí ani neexistuje žádná prevence. „Samozřejmě jsme to zaregistrovali, ale že bychom na to zatím mířili prevenci nebo dělali osvětu, to ne,“ řekl ředitel Domu světla z České společnosti AIDS pomoci Jiří Pavlát.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

13ka ( 31. ledna 2016 06:07 )

 Je to divné. Nevěřím, že to existuje. To je jako toužit po amputaci vlastní nohy. Jsou to blázni

rumungro ( 6. ledna 2016 14:30 )

Padáky a shodit je na IS.

frantacizek ( 6. ledna 2016 09:39 )

 rovnou je zastřelit, nejsou normální.

Zobrazit celou diskusi
Další videa