Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Stovky lidí si připomněly Ležáky. Nacisté je vypálili před 74 lety

Autor: ČTK, sou - 
26. června 2016
15:18

Několik stovek lidí se v neděli zúčastnilo pietního aktu u příležitosti 74. výročí vyhlazení osady Ležáky nacisty a uctilo památku 52 vyvražděných obyvatel obce. Například předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček ve svém projevu připomněl, že Ležáky jsou místem tragédie, kterým před 74 lety prošlo strašné zlo.

„Stojíme na místě, které je věčnou připomínkou toho, čeho všeho špatného jsou lidé schopni, když je vede nenávistná ideologie,“ řekl Hamáček. Ten také uvedl, že obyvatelé Ležáků podle žádných měřítek nemohli být vojenským cílem. „Stali se obětí msty a totalitní zvůle, obětí zla puštěného ze řetězu,“ řekl Hamáček. 

Pietního aktu se zúčastnili kromě lidí z okolních obcí také hosté z Česka i ze zahraničí. Nad místem na závěr akce přeletěl opakovaně vojenský vrtulník, původně plánovaný seskok parašutistů byl kvůli nepříznivému počasí zrušený. Mezi účastníky bylo poměrně hodně mladých lidí. „To je samozřejmě velmi dobře, že mladí nezapomínají. Jsem rád, že jsem tady viděl hodně mladých a že celou pietu provázejí projekty připravované mladými, například ten pochod. Na Ležáky není možné zapomínat, protože pokud bychom zapomněli, tak bychom si tu historii asi museli zopakovat a to by nikdo nechtěl,“ řekl Hamáček. 

Dorazily i sestry, které vyvraždění vesnice přežily

Do Ležáků v neděli dorazily obě sestry Šťulíkovy, které jako jediné vyvraždění vesnice přežily. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. Jarmila Doležalová, rozená Šťulíková, dnes novinářům řekla, že má několik vzpomínek na válečné roky. „Úplně první vzpomínka je, kdy jsme s nějakou větší dívkou chodily v umývárně a hledaly jsme něco k jídlu. Pak si pamatuji, že jsme byly v nějakém dětském domově,“ řekla Doležalová. 

V Ležákách byla ke koupi nová kniha dcery Doležalové nazvaná Osud jménem Ležáky, která podrobně mapuje životy ležáckých obyvatel popravených či zemřelých na následky věznění během druhé světové války i dalších osob úzce s obcí spojených. „Se zájmem lidí jsme spokojeni,“ řekla autorka knihy Jarmila Doležalová. 

Ležáky nacisté vypálili dva týdny po vyhlazení Lidic

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že v Anglii vycvičení parašutisté z Ležáků udržovali vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. 

Nacisté 24. června v Pardubicích popravili 34 dospělých obyvatel obce, dalších sedm lidí z Ležáků a více než 40 spolupracovníků parašutistů nacisté zastřelili 25. června a 2. července 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, osadu připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

fotrpjotr ( 26. června 2016 20:58 )

O tom se moc nesmí psát,jsou to Němci,že Hermane.

majojo ( 26. června 2016 18:58 )

Bývaly doby, kdy na tyto akce jezdíval prezident. Dnes už to asi není tak akutní, tak posílá Hermana - což je výsměch. A víte, kam si ten svůj křížek můžete strčit, pane ministře?

Zobrazit celou diskusi
Další videa