Pro třetinu letošních novomanželů nejde o první pokus. Zájem o svatby klesá

Autor: ČTK, sou - 
13. 6. 2016
18:20

Víc než třetina nevěst a ženichů, kteří letos uzavřeli sňatek, nešla na radnici poprvé. Muži se znovu žení v průměru v 50 letech, ženy se znovu vdávají průměrně ve 45,2 roku. Údaje o obyvatelích za první letošní čtvrtletí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Sňatků proti loňským prvním třem měsícům ubylo. Nejvíc se lidé berou v Praze a v Karlovarském kraji, nejméně v kraji Pardubickém a na Vysočině.

Statistici zaznamenali 3253 sňatků. Je to zhruba o 400 méně než za stejnou dobu loni. Druhá či další svatba to tentokrát byla pro 1156 ženichů, tedy 35 procent. Minimálně podruhé své „ano“ říkalo 1221 žen, tedy 37 procent nevěst. Na 1677 svatbách se brali svobodní snoubenci. 

Poprvé se muži žení v bezmála 33 letech a ženy vdávají v 30 letech. Věk se každoročně zvyšuje. Před pěti lety muži poprvé uzavírali manželství ve 31,8 roku, ženy ve 29 letech.

V Česku na tisícovku obyvatel připadá statisticky 1,2 sňatku. Nejvíc se lidé berou v Praze a Karlovarském kraji, kde je na tisíc obyvatel 1,5 sňatku. Nejméně o svatbu stojí páry na Vysočině a v Pardubickém kraji. Na tisíc lidí je tam jeden uzavřený svazek. Zatímco na Lounsku připadají dvě svatby na tisícovku obyvatel, v Rychnově nad Kněžnou či v Benešově jen 0,7.

Nejvíce rozvodů je mezi pátým a devátým rokem manželství 

Průměrné manželství v Česku trvá 14,8 roku. Podle statistiků se nejvíc rozvodů odehrává mezi pátým a devátým rokem manželství. Letos v prvním čtvrtletí soudy rozvedly 6265 dvojic. V téměř dvou pětinách případů se na rozchodu dohodli oba partneři.

Pro pětinu rozváděných to nebylo první rozpadlé manželství. Další pokusy o oficiální svazek nevyšly letos v prvním čtvrtletí 1221 mužům a 1226 ženám. Poprvé se rozvádělo 5044 manželů a 5039 manželek. 

V téměř třech pětinách rozvedených manželství byly nedospělé děti. Celkem se rozvedlo 3662 rodičovských párů. V 201 rodinách žili víc než tři potomci. Rozvod dopadl na celkem 5700 chlapců a děvčat.

Nejméně rozvodů je ve Zlínském kraji 

Nejméně se rozvádějí dvojice ve Zlínském, nejvíc v Libereckém kraji. Na východě Moravy připadaly na tisícovku obyvatel statisticky ani ne dva rozvody, na severu Čech to bylo 2,7. V Praze-západ se letos rozpadlo 3,2 manželství na tisíc obyvatel, naopak v Rokycanech či Benešově 1,7. 

Podle rodinných poradců nyní mnozí lidé přistupují k soužití stejně jako k rozbitým věcem. Když se vztah porouchá, nesnaží se ho opravit, ale vymění ho za nový. Šéf Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy pražského centra sociálních služeb Petr Šmolka už dřív řekl, že se od malička lidé také učí víc vidět spíš chyby, neumějí moc chválit a ocenit.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa