V Praze se dražilo: Ladův Hon na návsi se prodal za 1,3 milionu korun

Ladův Hon na návsi se prodal za více než 1,3 milionu korun.
Autor: ČTK - 
28. 5. 2016
20:58

Obraz Josefa Lady Hon na návsi se na sobotní aukci Dorothea v Praze prodal za 1,32 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla 700 000 korun. Zájem byl i o tři akryly designéra a malíře Ladislava Sutnara, které dohromady vynesly 1,92 milionu korun. Sdělila to ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum Mária Gálová. Dražba nabídla téměř 600 uměleckých předmětů a starožitností.

Ladovo dílo pochází z roku 1942. „Obraz vyniká svým formátem, barevností i dynamičnosti. Jde rozhodně o jedno z nejhodnotnějších Ladových děl, která se dosud objevila na českém trhu s uměním,“ uvedl expert Dorothea na výtvarné umění Michal Šimek.

Kromě Lady a tří Sutnarových Venuší měli dražitelé zájem například i Pivoňky Václava Špály, které se prodaly za 780 000 korun. Pro slovenské dražitele byl lákadlem obraz Reflexy na Malé Uži Vojtěcha Erdélyiho. „Po několikaminutové přestřelce příhozů v sále i na telefonu zvítězil zájemce, který nabídnul 480 000 korun,“ uvedla Gálová.

Vyvolávací cenu 38 000 korun několikanásobně překročily dvě umělecké fotografie Josefa Sudka Zátiší se sklenicí a ovocem a Okno mého ateliéru. Prodaly se za 144 000 a 108 000 korun. „Sudkovy práce si podmanily sběratele po celém světě, takže jsme očekávali zvýšený zájem i ze zahraničí. Obě práce ale nakonec skončily v rukou českých dražitelů,“ dodala Gálová.

Aukční souboj svedli dražitelé také o dílo Orient express výtvarníka Adolfa Borna, který minulou neděli zemřel. Zájem sběratelů vyhnal cenu z vyvolávací ceny 40 000 korun až na 204 000 korun včetně aukční přirážky.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa