Úterý 7. prosince 2021
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno 0°C

Bývalí vězni si připomněli hrůzy lágrů v Jáchymově. Tisíce muklů tu zemřely

Autor: ČTK, sou - 
21. května 2016
14:35

Nelidské podmínky někdejších táborů nucených prací si v sobotu připomněli bývalí političtí vězni v Jáchymově na Karlovarsku. Jak na shromáždění, které se konalo už posedmadvacáté, bývalí muklové z 50. let 20. století připomněli, s komunismem je dál třeba bojovat a o jeho zrůdnosti vyprávět zejména mladým.

Podle předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděždy Kavalírové s tím, jak postupně ubývá vězňů, kteří si peklo jáchymovských táborů prožili, ztrácí se i svědectví o životě v době takzvaných dělnických prezidentů, tedy Klementa Gottwalda a Antonína Zápotockého. 

„Mně dnes nevadí staří komunisté. Mně vadí, že do těch řad vstupují mladí lidé. Oni nevědí, že tento -ismus byl zločinný a zavrženíhodný. Všechny totality jsou zvrhlé a ta komunistická byla zvlášť zvrhlá. A ona získává v našich zemích, protože jsme zlo nepotrestali, mladé lidi,“ řekla Kavalírová.

Mlčenlivým způsobem se prý komunismus nikdy neporazí

Ještě ostřeji se vyjádřil místopředseda Konfederace politických vězňů Slovenska Jozef Banik. „My naším mlčenlivým postojem nikdy komunismus neporazíme. Na komunismus platí jaký pytel, taková záplata. Je třeba bojovat s nimi, ne jako oni s námi, že nás bili, ale je třeba je řezat slovy kritiky a pravdivou historií, aby dějiny věděly, co tu bylo,“ prohlásil Banik. 

V Jáchymově bylo celkem 15 táborů, v nichž nuceně pracovali v 50. letech hlavně političtí vězni. Tábory jich prošlo asi 70 tisíc, mnozí v nich zemřeli, další si odnesli z těžké práce na rubání uranu pro Sovětský svaz doživotní zdravotní následky. Mnozí také zemřeli při pokusu o útěk. 

Nelidské podmínky tehdejšího komunistického vězení  připomíná v Jáchymově například pomník Brána svobody, naučná stezka Jáchymovské peklo nebo Štola č. 1.

1912 ( 21. května 2016 18:37 )

MĚ NEZAJÍMA CO BYLO ALE CO BUDE KDYŽ NÁS BUDOU OKUPOVAT ZLOČINÁ VOJSKA US A JĚŠTĚ NÁS EKONOMICKY BUDOU NIČIT A VYVOLÁVAT VÁLKU S RUSKEM A NÁS DO TOHO ZATAHOVAT JEN SAMÉ LŽI A ODVRACET OD SKUTEČNOSTECH CO SE NYNÍ DĚJE !! NEDÁVNO ZDE PSALA ŽE TURCI S NĚMCI BUDOU ROZHODOVAT O TĚCH UPRCHLÍCÍCH TAK NÁM BUDOU JIŽ DODÁVAT TEN NEJHORŠÍ VÝBĚR ISLAMISTU A UŽ JE TO TU ANO VZDĚLANÉ A MLADÉ SI PONECHAJÍ NĚMCI I TURCI A NÁM POŠLOU TY NEJHORŠÍ A HLAVNĚ STARÉ I NEMOCNÉ !!A PAK VĚŘTE TĚM SOBOTKŮM A TAKOVÝM ZMETKŮM Z EU !!

tgbg ( 21. května 2016 16:01 )

O komunistickém koncentráku obehnaného ostnatým drátem z dob před r. 1989. Obrovský komunistický koncentrák ČSSR: kde každý měl práci, ale peníze nestačily ani na jídlo, které bylo odporné kvality a stejně nebylo k dostání, kde se na byt čekalo 15 roků, kde zdravotnictví bylo na úrovni středověku a lidé umírali bez pomoci, kde mladí mužové museli posluhovat komunistickým imbecilům 2 roky na vojně, kde nebylo nic k dostání a tak se podplácelo a šmelilo o sto šest, kde se roztahovali ruští okupanti, kteří zde vraždili a kradli co se dalo, kde se denně vypínal el. proud, protože prostě nešel, kde často netekla voda, kde se stály fronty na úplně všechno,kde vzdělání bylo jen pro děti komunistické elity, kde nebylo maso vůbec k dostání, kde komunisti vraždili a odsuzovali k trestu smrti každého, kdo se jim znelíbil, kde byli na hranicích vražděni lidé kteří z tohoto koncentráku chtěli odejít, kde se nedalo odjet na dovolenou do jiné země aniž by to komunističtí darebáci (ne)schválili, kde byli lidi záměrně zavíráni do komunistických kriminálů jako levná pracovní síla, kde byly pro komunistickou elitu Tuzexy, kde se platilo valutami(penězi ze západu!!!!!), kde si komunisti kradli jak chtěli až tento komunistický koncentrák zcela rozkradli a dovedli do naprosté bídy a krachu

mirkazam ( 21. května 2016 15:57 )

pepen...když víš o celé tehdejší situaci prdino,tak se raději k tomu nevyjadřuj...a jednalo se o bojovníky proti komunistům.To jen pro upřesnění...Jenom mě udivuje,jak můžeš komentovat něco,o čem nemáš ani páru!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa