Další kiks těžařů: Majitelé OKD nezveřejnili závěrku, hrozí jim pokuta

Autor: vr, ČTK - 
18. května 2016
14:39

Největší zaměstnavatel v Moravskoslezském kraji, OKD, je v úpadku a dluží 17 miliard korun. A je možné, že jeho majiteli – těžařské firmě New World Resources (NWR) – přibude další problém. Nezveřejnila totiž ve lhůtě hospodářské výsledky za první čtvrtletí a hrozí jí pokuta.

Právě ve středu měla podle finančního kalendáře NWR zveřejnit čtvrtletní závěrku. Na webových stránkách firmy místo ní bylo lakonické prohlášení: „V důsledku nedávných událostí v NWR Group, týkajících se podání insolvenčního návrhu na OKD, není NWR v současnosti v pozici, aby oznámila výsledky za první čtvrtletí roku 2016.“

Podle zjištění Blesku by kvůli tomu NWR, v níž měl ještě na začátku roku podíl miliardář Zdeněk Bakala, mohla hrozit pokuta. Informační povinnost totiž pořád přetrvává, a pokud se záležitosti chopí příslušný rejstříkový soud a firma navzdory výzvě závěrku nedodá, může dostat pokutu až do výše 100 tisíc korun.

Ekonom Kovanda: Může zasáhnout i finanční úřad

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy to ale není konec. Zasáhnout může i finanční úřad a vyměřit firmě pokutu až do výše tří procent majetku. Důležité je zde slovo »může«. Z Kovandovy zkušenosti totiž úřady přistupují k podobným záležitostem laxně.

„Krajský soud v Ostravě pak ve své laxnosti v dané věci mezi českými soudy ještě smutně vyniká. Pokud by český stát pokuty řádně vymáhal – a pochopitelně nejen od NWR – připutuje do státní kasy dodatečných až 256 miliard korun. To je mnohonásobně více, než má vynést celá »slavná« elektronická evidence tržeb,“ napsal Blesku.

Cena uhlí rychle poklesla

NWR už v polovině dubna oznámila, že za první tři měsíce letošního roku vytěžila 1,873 milionu tun uhlí, meziročně zhruba o sto tisíc tun více. Klesly ale ceny, za které uhlí prodávala. Letos za tunu v průměru utržila o 14 eur méně. V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, kvůli úpadku firmy jsou ohrožena i místa lidí v navazujících profesích.

O lidi se nyní hlásí další české společnosti, ale podle všeho to nebude stačit. Vláda minulou středu schválila příspěvek pro propuštěné zaměstnance firmy. Horníci by měli dostávat 8000 a ostatní pracovníci 7000 Kč měsíčně. Podpora k překlenutí dopadů útlumu těžby se má vyplácet tři měsíce až pět let.

joudajoudovy ( 19. května 2016 09:02 )

Další kiks těžařů ? ti jsou vysmati jak mesic na hnoji.

hanka666 ( 18. května 2016 15:48 )

Proč ne ně nedáte trestní oznámení. To by bylo, abyste na ně něco nenašli. Vždyt se to tuneluje i nadále a informace určitě máte. Tak na co se če ká???

lug70 ( 18. května 2016 15:39 )

OKD se dál vykrádá skrze fiktivní zakázky externím firmám. S manažery OKD spřízněné dopravní firmy svážejí náklaďáky bezúčelně velké objemy uhlí mezi jednotlivými šachtami. Prostě jeden celý den se vozí ze skládky Dolu ČSM uhlí na skládku u Dolu Lazy a na druhý den zase to samé uhlí vozí zpět. A tak pořád dokola a OKD za to platí obrovské peníze, které potom chybí na výplaty horníkům a splácení gigantického dluhu po Bakalovi.

Zobrazit celou diskusi