Zloději ukradli tři vzácné obrazy od syna šamana: Zmizely cestou na výstavu!

Autor: Vlaďka Hradská - 
19. dubna 2016
05:20

Měly být lákadlem nově otevřené výstavy v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru. Tři vzácné obrazy, jejichž autorem je Dimas Paredes Armas z Peru, ale někdo cestou do Česka ukradl.

„Ve čtvrtek slavnostně otevíráme hlavní expozice sezony a o dílech nemáme žádné zprávy. Jejich hodnotu si neodvážím vyčíslit. Přípravy v Peru byly velmi náročné, počínaje jednáním s ministerstvem, zabalením, přes desinfekci a protidrogovou kontrolou konče,“  řekla ředitelka Egon Schiele Art Centra Hana Jirmusová Lazarowitz.

Peruánský umělec vystavuje po celém světě. Poprvé ale opustí Peru, aby přijel do Čech. Cesta uměleckých děl trvala měsíc. Obrazy pluly přes moře na lodi, k jejich odcizení došlo pravděpodobně v překladu v přístavu. Když přijel spediční kamion do Českého Krumlova, byli zaměstnanci centra zděšeni. Některé obrazy našli nezabalené a tři o rozměru 120x85 cm chyběly. Řidič se dušoval, že takto zásilku v Hamburku převzal.

„Jsem zklamaná z liknavého přístupu německé strany. Jako by jim to bylo jedno. Kde je ta pověstná německá důslednost. Zásilka přišla se zpožděním, některé bedny měly odlomená víka,“ dodala Hana Jirmusová Lazarowitz, která doufá, že se díla ještě podaří najít.

Umělec je syn šamana

Dimas Paredes Armas (62) čerpá inspiraci z vizí a snů, ve kterých komunikuje se svým zemřelým otcem, jenž býval věhlasným šamanem a léčitelem. Jeho první cesta za hranice v životě vede právě do Čech. V souvislosti s jeho výstavou ho organizátoři pozvali na měsíční tvůrčí pobyt do ateliéru Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud