Francie uvalila daň na dovoz palmového oleje. Startuje už příští rok

Autor: ula - 
30. března 2016
05:50

Francie jako jedna z prvních zemí Evropské unie zavedla daň na dovoz palmového oleje. Jeho dva největší producenti, Indonésie a Malajsie, to považují za diskriminaci. Daň se totiž vztahuje pouze na olej, který nebyl produkován udržitelným způsobem. Platit začne od roku 2017.

Francii neobměkčily ani námitky, že expanze palmového oleje pomáhá v rozvojových zemích k růstu ekonomiky. Podle Barbary Pompili, tajemnice ministryně pro životní prostředí, produkce palmového oleje podporuje odlesňování a sociální konflikty. Zároveň dodala, že schválením této daně dává francouzská vláda jasně najevo, že to s ochranou životního prostředí myslí vážně.

Malajsie: Je to diskriminace

Yusof Basiron, předseda rady pro pěstování palmového oleje v Malajsii prohlásil, že daň je diskriminační, zvláště pokud se vztahuje pouze na palmový olej, který nebyl produkován udržitelným způsobem. Na olej produkovaný udržitelným způsobem, který se označuje logem RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil, Kulatý stůl o udržitelném palmovém oleji, pozn. red.), žádná daň zavedena nebyla. Podle Basirona je daň proti pravidlům Světové obchodní organizace i Evropské unie.

Taxa by měla začít platit od roku 2017, kdy bude začínat na 30 eurech (810 korun) za tunu, a postupně vzroste na 90 eur (2430 korun) za tunu v roce 2020.

Certifikovaný olej a nedostatečný monitoring

Velké potravinářské společnosti jsou členy neziskové organizace RSPO, jejímž cílem je trvale udržitelný rozvoj hospodaření s palmovým olejem. RSPO sdružuje výrobce palmového oleje, jeho zpracovatele, obchodníky, maloobchodníky, banky a investory a dbá na to, aby producenti nevypalovali pralesy, neohrožovali oblasti se vzácným a bohatým ekosystémem a při pěstování uplatňovali základy správné zemědělské praxe.

Pokud tedy narazíte na logo RSPO, máte jistotu, že v konkrétním výrobku byl použit olej z udržitelných zdrojů. Podle Koalice proti palmovému oleji má však certifikace několik zásadních „much“. „Hlavní z nich je, že není dostatečný monitoring, zda certifikované plantáže opravdu dodržují standardy, ke kterým se zavázaly, upozorňuje mluvčí Koalice Kateřina Holubová a dodává: „Pouze 20 procent palmového oleje ve světě je certifikováno a z toho jen polovina se reálně prodá na mezinárodním trhu.“

Dražší olej, vyšší ceny?

Podle mluvčí společnosti Andrey Brožové ze společnosti Nestlé Česko lze očekávat, že ve Francii dojde ke zdražení výrobků s palmovým olejem: „Ačkoliv se často výrobci snaží kompenzovat rostoucí ceny vstupů, v určitém okamžiku jsou nucení tyto náklady promítnout do prodejních cen.“ Pokud by byla podobná daň zavedena i v Česku, podle Brožové by zvýšení ceny palmového oleje nijak neohrozila výrobu v moravských závodech Zora a Sfinx. „Nenakupujeme totiž takové množství palmového oleje,“ dodala Brožová.

Podle Jany Dostálové, odborné garantky iniciativy Vím, co jím, se palmový olej používá hlavně ve výrobcích, které nejsou z hlediska výživy přínosné, a pokud by je lidé jedli méně kvůli vyšší ceně, bylo by to jen ku prospěchu.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud