Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Apple získal ze starých a rozbitých iPhonů tunu zlata. Téměř za miliardu korun

Autor: tmp - 
15. dubna 2016
21:40

Bezmála tunu zlata získala americká technologická společnost Apple ze starých a nepoužívaných iPhonů, iPadů a Mac počítačů. Uvádí to roční zpráva o životním prostředí, kterou společnost vydala tento týden. Získané zlato má hodnotu v přepočtu 960 milionů korun. 

Přesně 999,7 kilogramů zlata se podařilo získat americkému gigantu Apple z recyklovaných přístrojů této značky. Zlato je v elektrotechnice využíváno pro svoji výbornou vodivost a averzi vůči korozi. Stříbro je sice vůbec nejlepší vodič, ale zato snadno koroduje.

Z téměř 41 milionů kilogramů recyklované elektroniky se Applu podařilo znovu využít téměř 68 procent materiálu. Zlata bylo relativně málo, ale pro svoji aktuální vysokou hodnotu by ho na trzích získal Apple za v přepočtu 960 milionů korun.

Podle zprávy se společnosti podařilo zpět získat 10,4 milionu kilogramů oceli, 5,9 milionu kilogramů plastu, 5,4 milionu skla, 2 miliony hliníku a téměř 3000 kilogramů stříbra.

Společnost Apple v posledních letech posílila své recyklační programy. Například tzv. Apple Renew program umožňuje zákazníkům recyklovat jakékoliv zařízení značky Apple v jakémkoliv Apple Store v USA. Podle prohlášení společnosti se získané materiály využijí na výrobu nových zařízení.

andinenka ( 16. dubna 2016 08:06 )

Každý dollárek dobrý, když druhé čtvrtletí po sobě musí Apple snižovat produkci toho americého zázraku o 30%. Důvod? Nezájem zákazníků o nové iPhony.

Zobrazit celou diskusi