Vandal postříkal barvou desítky čínských vlajek. Po viníkovi pátrá policie

Autor: ČTK, tmp - 
26. 3. 2016
09:01

V noci na sobotu někdo barvou poškodil desítky čínských vlajek, které jsou po Praze rozmístěny v souvislosti s nadcházející návštěvou čínského prezidenta v ČR. Policie tak pátrá po neznámém pachateli, který je podezřelý z trestného činu poškození cizí věci.

„V noci na dnešek tak zatím neznámý pachatel poškodil několik desítek vlajek v rozmezí od Malé strany až po Ruzyni. Potřísnil je černou barvou, řekl pro Blesk.cz policejní mluvčí Jan Daněk. My na tom případu pracujeme, hledáme neznámého pachatele, který je v tuto chvíli podezřelý z trestného činu poškození cizí věci,“ dodal mluvčí.

Vlajky byly poškozeny například i v ulici Jelení a Mariánské hradby nedaleko Pražského hradu. Na zemi jsou poházená vyfouknutá vajíčka, která byla naplněna modrou a šedivou barvou. Někdo je pak zřejmě házel na vlajky, které jsou rozmístěny ve výšce na sloupech veřejného osvětlení.

Jedná se již o druhý „útok“ na čínské vlajky. V noci ze čtvrtka na pátek odřízl dvě vlajky i muž (33), kterého při činu chytla policie. Případ se vyšetřuje ale zatím nebyl klasifikován jako trestný čin nebo přestupek.

Vlajky se v Praze objevily ve středu v souvislosti s pondělní návštěvou čínského prezidenta. S nápadem nesouhlasí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), který organizátory označil za „patolízaly“. Do něj se ovšem pustil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, podle kterého je TOP 09 „nebezpečná extremistická strana“. Podle Ovčáčka právě TOP 09 nese odpovědnost za vandalismus v Praze, který se odehrál i v noci na sobotu. „Poškozování státních vlajek nás vrací do doby druhé republiky, tedy do doby, kdy řádili fašizující Čecháčci," řekl pro Blesk.cz.

Poškození čínských vlajek trdě odsoudil i místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). „Poškození vlajek Čínské lidové republiky považuji za projev odporného vandalismu, a v souvislosti například s tím, že nic takového se nestalo při návštěvě prezidenta Si Ting Phinga ve Velké Británii, i za důkaz velmi nízké duševní úrovně autorů vandalismu, kteří tak poškozují jméno České republiky mezi civilizovanými státy," uvedl Filip.

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta se chystají i některé protestní akce. Například aktivisté ze Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla hodlají umístit po dobu jeho návštěvy u Evropské ulice v Praze billboard se společnou fotografií bývalého prezidenta Václava Havla a dalajlamy. Plán je reakcí na samotnou návštěvu a právě i na čínské vlajky a uvítací billboardy pro čínského prezidenta instalované po Praze, které jsou podle spolku výsměchem svobodě, lidským právům a demokracii.

Přečtěte si: Vše o návštěvě čínského prezidenta v Praze

Doporučujeme
kukuku ( 27. března 2016 09:34 )

Primitivovi Tvého kalibru stačí, aby mu ČT omílala, že čínské hospodářství je v krizi (roční růst klesl ze 7% na 6%) a americký růst je 1% ... a blb ochotně vezme svá vejce do ruky a ve jménu boje za správnou věc vyrazí do Dejvic, i když by měl zamířit do Bohnic.

mrd.bejka ( 27. března 2016 01:33 )

chyťte nějakýho zm.rda ze ztohoven, dejte mu waterboarding a výsledek je na světě

1912 ( 26. března 2016 20:59 )

https://www.youtube.com/watch?v=nIP9GRRiVw8

tgbg ( 26. března 2016 19:17 )

za vším je zkur vená zlodějská KSČM,v čele se zlodějskými komunisty uroven českého národa je nižší jak blechy.češi,národ luzy která za peníze ruských zloděju udělá vše.

1912 ( 26. března 2016 18:10 )

lidi a hlavně jejich politici jsou zfanatizovány tou zločinou US demokracií která má nyní zájem zničit celou EUROPU https://youtu.be/5cAnE6Vg4vc

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa