Kotlíková revoluce? Brabec chce druhou vlnu dotací, první už je rozebraná

Autor: ČTK, kle - 
25. března 2016
07:08

Zájem o dotace na výměnu neekologických kotlů je obrovský, více než polovina krajů již vyčerpala dotace a zastavila příjem nových žádostí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl pro Blesk.cz, že pokud kraje letos stihnou vyčerpat tři miliardy korun z první dotační vlny, uvolní další tři miliardy korun v lednu 2017, tedy o půl roku dříve, než původně plánoval. 

Ve středu zastavil Moravskoslezský kraj příjem žádostí o dotaci na ekologický kotel. Obyvatelé regionu totiž podali 4570 žádostí v celkové výši 598 milionů korun. A to je o 108 milionů více, než měl kraj v první výzvě k dispozici.

Zájem i z ostatních regionů je obrovský. Výrazně menší je v Praze, na druhé straně polovina krajů již dotace vyčerpala. V Pardubickém kraji přišlo za první tři dny vyhlášení výzvy 1054 žádostí. V sousedním Královéhradeckém kraji museli úředníci zastavit příjem žádostí již po 14 dnech.

V první vlně dotací na výměnu starých kotlů uvolnilo ministerstvo krajům tři miliardy korun. Celkem se má do roku 2020 rozdělit devět miliard korun. Ovšem kraje požadují peníze již nyní a poukazují právě na zájem veřejnosti.

Jako poslední se zatím ozval Moravskoslezský kraj, který požaduje po ministerstvu navýšit přidělenou částku o 250 milionů korun. Peníze by přitom „nepřitekly zvenčí“, částka by byla použita z celkové sumy 1,5 miliardy korun, která je pro kraj až do roku 2020 připravena.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) přiznal, že zájem veřejnosti je obrovský. „Potvrzuje se, že jde opravdu o kotlíkovou revoluci v Čechách. Pokud kraje vyčerpají prostředky ještě letos, budeme moci spustit další vlnu na začátku příštího roku, což je o půl roku dříve, než bylo původně plánováno,“ říká. Předtím však podle něj bude nutné vyhodnotit aktuální první vlnu dotací.

Ministr také přislíbil, že v případě Moravskoslezského kraje bude ještě v tomto týdnu intenzivně jednat. „Prověříme u Evropské komise možnosti a podmínky pro případné uvolnění peněz nad rámec tří miliard schválených pro první výzvu,“ dodal s tím, že však nemůže za Evropskou komisi garantovat uvolnění dalších peněz bez „požadovaného vyhodnocení konkrétních přínosů první výzvy“.

Do roku 2020 je připraveno na dotace na výměnu starých kotlů celkem devět miliard korun. Vyměněno by mělo být až 100 tisíc kotlů a nahrazena by tak měla být až třetina nejvíce znečišťujících kotlů v tuzemsku.

Domácnost může získat na výměnu kotle 70 až 80 procent nákladů z celkové částky 150 tisíc korun. Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle. Dalších pět procent je zvýhodnění pro obce s překročenými imisními limity.

Dlouhé fronty před úřady:

 

tgbg ( 25. března 2016 09:01 )

Kotlíkové dotace. Za komunistů byly akorát dotace ruských okupantů z východu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud