Další „ťafka“ pro USA. Fajáda spojovaného s teroristy po ČR nevydal ani Libanon
Podezírají ho ze spolupráce s teroristy. Alímu Fajádovi hrozí v USA doživotí, do Spojených států ho však nevydalo nejprve Česko a nyní ani Libanon. Fajád tam odcestoval poté, co byl propuštěn z české vazby a na letiště v Praze-Kbelích přicestovala pětice Čechů zadržovaných v Libanonu. O kauze Fajád by přitom česká opozice ráda jednala i tento týden na půdě Poslanecké sněmovny. Prosazuje i vytvoření vyšetřovací komise.
Libanonské ministerstvo spravedlnosti odmítlo žádost o vydání Alího Fajáda do USA, kde je muž podezřelý ze spolupráce s teroristy. Informoval o tom v úterý zpravodajský web L'Orient-Le Jour. Pikantní přitom je, že se odvolává na list Al-Akhbar. Tedy na list blízký teroristickému hnutí Hizballáh, s nímž Fajáda libanonský tisk spojuje.
Libanonec Fajád se do vlasti vrátil z Česka začátkem února. Podle spekulací díky výměně za pětici Čechů, kteří byli v Libanonu zadrženi v červenci 2015.
Fajáda spolu s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem viní Američané ze zamýšlené spolupráce s teroristy. Domlouvat se měla i v Praze. Američané tvrdí, že při schůzce v jednom pražském hotelu chtěli Fajád a spol. prodat kokain a zbraně teroristům, kteří však byli převlečení agenti amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami.
Česká policie zadržela trojici v čele s Fajádem v dubnu 2014. Jenže na jeho vydání od té doby čekali v USA marně. „Předpokládám pro pana Fajáda velmi pozitivní vývoj. Očekávám jeho propuštění na svobodu,“ komentoval nejnovější vývoj v případu jeho český advokát Vladimír Řičica pro Lidové noviny.
Fajáda a Marabího odmítl do USA vydat ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se rozhodoval na základě povahy skutku i zpravodajských informací, které nemůže konkretizovat.
Ministrův krok ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. Pelikán sice nepotvrdil, že Fajádovo propuštění souviselo s návratem pěti unesených Čechů do vlasti, spojitost případů ale připustil ministr obrany Martin Stropnický.
Pět Čechů, mezi nimiž byl další Fajádův český advokát Jan Švarc či příslušník české vojenské tajné služby Martin Psík, zmizelo loni v Libanonu, ovšem když se vraceli vládním speciálem zpět do Česka, byli z vazební věznice propuštěni právě Fajád s Marabím.
Fajád je od té doby v libanonském vězení, o Marabím nejsou k dispozici informace. Třetí z Fajádovy „party“ Jaber, který je z Pobřeží slonoviny, do USA vydán bude, rozhodl na konci února Pelikán. Také Jaberovi hrozí v USA až doživotí.
Schválí poslanci program schůze k Fajádovi?
Kauza Fajád přitom dál rezonuje českým politickým prostředím. Tento týden má přijít na pořad jednání na půdě Poslanecké sněmovny. Opoziční TOP 09 se však obává toho, že poslanci vládních stran ve čtvrtek neschválí program mimořádné schůze branného výboru ohledně zadržení jednoho z pětice „libanonských“ Čechů Martina Psíka. Uvedl to místopředseda strany Marek Ženíšek.
Pokud by se tak stalo, lidovci by podle Ivana Gabala (KDU-ČSL) podpořili vznik vyšetřovací komise, kterou prosazuje opozice. Spekulace o výměně Čechů za Fajáda totiž souvisejí i s možným únikem informací z Bezpečnostní rady státu či vlády. Opoziční poslanci toto nebezpečí chtěli probrat v polovině února na neveřejném jednání, ale prosadit se jim to nepodařilo. „Myslím si, že je dost otázek, aby to výbor pro obranu projednal,“ míní nyní Gabal.
Stejně za tím vším svinstvem stojí tajné služby RUSSKA.
