Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 22°C

Lékaři: Se zikou je to možná celé jinak. Deformuje dětem hlavy očkování?

Autor: ula, vet - 
26. února 2016
18:50

Čeští gynekologové zmínili pochybnosti nad tím, že právě virus zika způsobuje mikrocefalii, tedy zastavení vývoje mozku u dítěte. Deformace hlaviček, které se staly symbolem viru, teoreticky mohou mít i jiné vysvětlení. Jenže lékaři zároveň označili teorii, že za deformaci může očkování, za příliš „divokou“.

„Můj názor je podložený fakty a údaji, které jsou k dispozici, a z těch vyplývá, že souvislost mezi mikrocefalií a virem zika nikdy nebyla dostatečně prokázána,“ řekl Blesk.cz Miroslav Břešťák ze Screeningového centra Praha.

Stejný názor má i Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK A VFN v Praze, který tomuto tématu věnoval rozsáhlou studii.

„Pokud lze onemocnění virem zika dávat do souvislosti s onemocněním plodu v děloze, potom budou potřeba dobře provedené studie, ne kazuistiky, které doloží souvislost mezi tímto onemocněním a změnami u plodu,“ uvádí Calda ve zprávě a dodává: „Současnou mediální hysterii, opřenou o hypotetické zprávy nepodložené evidencí, je nutno odmítnout, minimálně do doby, než se podaří získat kvalitní informace opravňující. Ať už k jakémukoli závěru. Ohrožení těhotných virem zika je sice reálné, ale stále se může jednat o fikci.“

„Teorie, že za mikrocefalií stojí virus zika, je postavená na dvou případech, které se vyskytly téměř nezávisle na sobě, a stavět souvislost mezi tak závažnou věcí, jako je mikrocefalie, a mezi výskytem nějaké virové infekce na dvou izolovaných případech – to je, slušně řečeno, nemožné,“ doplňuje Caldu Břešťák.

Nárůst mikrocefalie? Prý jen zdánlivý

V listopadu 2015 oznámilo brazilské ministerstvo zdravotnictví, že v oblastech s výskytem viru zika byl nahlášení 10x vyšší výskyt mikrocefalie. Podle Caldy není mechanismus rychlého nárůstu případů mikrocefalie v Brazílii příliš jasný a o příčinách lze jen spekulovat.

„Těch případů není více než obvykle,“ řekl Břešťák. „V Brazílii dosud neexistovala pořádná statistika, neevidoval se výskyt mikrocefalie, a pokud tam evidovaná byla, tak výskyt byl významně nižší než kdekoliv jinde na světě,“ upozorňuje lékař. Vyšší výskyt mikrocefalie než v Brazílii je podle něj ve Spojených státech amerických, kde mají lépe vedené statistiky.

Může tedy být na vině něco jiného než virus zika? „Celý svět, včetně Světové zdravotnické organizace takto situaci v současné době hodnotí. Zda dojde k přehodnocení, to nevím. Zatím je to ale téměř jisté,“ myslí si Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Virus zika se objevil v Česku:

Video Vše o Češích nakažených virem zika: Už jsou doma, říká primářka. - Tomáš Polák, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Co je mikrocefalie a konspirační teorie

Lékaři se shodují, že mikrocefalie je velmi vzácné onemocnění. Rozdělují ji na primární, kdy za deformací hlavičky stojí porucha množení buněk, a sekundární, která může být získaná. Zároveň je možné, že matka, která se v těhotenství nakazí zikou, nemusí nutně porodit dítě s mikrocefalií. „K zastavení vývoje mozku dojít může, ale nemusí. Zatím ale neznáme machanismus ani podmínky, za jakých k tom dojde, a ani procento postižených,“ řekla Roháčová.

Objevují se i teorie, že za mikrocefalií skutečně nestojí virus zika, ale očkování matek. Lékaři se ovšem shodují na tom, že jde o velmi „divokou“ konspirační teorii. „Je to spekulace a naprostý nesmysl,“ odmítla teorii Roháčová.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud