Odlet na dovolenou z Pardubic? Možná už brzo. Letiště postaví nový terminál

Autor: sou - 
30. 1. 2016
07:14

Pardubické letiště bude mít nový terminál. Shodli se na tom oba jeho akcionáři, tedy Pardubický kraj i město Pardubice. Stavba by mohla být dokončena už do dvou let. Podle ředitelky letiště je to důležitý krok k tomu, aby se tam rozjel obchod. V minulém roce se totiž museli vyrovnat se ztrátou 77 % ruské klientely. Nyní se chtějí zaměřit na dovolenkové destinace, nízkonákladové letecké společnosti a nebo na dopravní leteckou přepravu.

„Hlavní závěry jsou jasné: ani jedna strana nezpochybňuje výstavbu terminálu, a pokud půjde vše, jak má, mohla by už výstavba začít v druhém čtvrtletí roku 2016. Její realizace odpovídá harmonogramu, který vychází ze zadávací dokumentace už vyhlášeného výběrového řízení. Do dvou let by stavba mohla stát a sloužit veřejnosti,“ prohlásil hejtman Martin Netolický.  

Kraj svůj podíl zafinancuje z rozpočtu. Už v letošním roce může vyčlenit částku 30 milionů na výstavbu nového pardubického terminálu. „Zároveň jsme se shodli na tom, že je potřeba vyjasnit řadu podmínek ve vztahu ke směnečnému programu, který bude přijímat město. Jedná se o problematiku zástavního práva,“ upřesnil Netolický.

Ze setkání měl velmi dobrý pocit i primátor města Pardubic. „Jsem optimista, a proto jsem přesvědčen, že po dnešním jednání obou rad se rozjezdu stavby terminálu můžeme dočkat ještě v první polovině roku,“ popsal primátor Pardubic Martin Charvát.  

Obchod bez terminálu se prý nerozjede 

„Obchod se bez terminálu nerozjede a díky úspěchu dnešního jednání jsem opět o kus blíže ke splnění zadaných úkolů,“ upřesnila výkonná ředitelka Hana Šmejkalová. Má totiž i zvýšit zájem o pardubické letiště u leteckých společností.

Letecká přeprava neustále roste a dopravci hledají pro svá spojení převážně menší regionální letiště. „Pro pardubické letiště je důležité získat nové pravidelné dopravce z řady nízkonákladových společností. Tyto aktivity však nejsou možné bez podpory regionu a majitelů letišť,“ informovala Šmejkalová. 

„Mimo to jsme zvláště na konci roku zaznamenali i mírný nárůst cargo přepravy, což podporuje naše cíle rozvinout i cargo přepravu a to zvláště ve spolupráci s velkými společnostmi v regionu. Prioritní je naše spolupráce se společností Foxconn a propojení našich spojení na železnici,“ upřesnila Šmejkalová.

V minulém roce se ale letiště muselo vyrovnat i se ztrátou 77 % ruské klientely, za kterou podle ředitelky stojí liberalizace přepravního trhu mezi Českou republikou a Ruskem a následné uvolnění pravidel na trase Praha-Moskva.

„Neustále pracujeme na rozvoji dovolenkové dopravy, letos budou z pardubického letiště odlétat klienti na dovolenou do bulharského Burgasu, na řecký ostrov Rhodos, na tureckou riviéru do Antalye, do Černé Hory a Albánie. Nevzdáváme ani boj o ruský trh,“ dodala Šmejkalová. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa