Cena plynu klesá, ale...! Dodavatelé si k ceně přirážejí až 140 procent!

Autor: red - 
25. 1. 2016
13:17

Tak takhle ne! Blesk se rozhodl rozkrýt skandální jednání velkých dodavatelů plynu. Jejich nehorázné jednání z lidí tahá miliardy korun navíc! I když cena plynu padá, oni drží ceny na takové úrovni, že na platbách od domácností mají až 140% marže!

Šedesát procent Čechů používá v domácnosti plyn. Na vaření, ohřívání i topení. V bytech i domech. A díky těmto zhruba 2,6 milionu domácností si dodavatelé dokážou zajistit obrat odhadem 30 až 40 miliard korun ročně. Jenže za jakou cenu? Blesk se rozhodl toto jejich jednání rozkrýt. Ukázat lidem, jaká je pravda. Pomoct tím napravit prostředí v Česku, které toto jednání dodavatelům umožňuje…

Už několik let jde cena plynu s menšími výkyvy neustále dolů. Víte, za kolik se prodával zemní plyn na energetické burze v prosinci? Cena za megawatthodinu (MWh) se pohybovala okolo 16 až 17 eur. Teď je ještě níž. Co to znamená? Že nákup MWh by teď dodavatele stál třeba 430 – 460 Kč. A kolik vám pak účtuje?

Podle základních ceníků 6 největších hráčů klidně 900, 1200 i 1400 korun! To je palba, co? V průměru lze říct, že jejich marže se pohybují kolem 100 %! To znamená, že lidé platí dvojnásobek. A suverénně nejdražší je v základních cenících Pražská plynárenská, která si přirazí až 140 %!

Jak nás vysává šest hlavních dodavatelů?

Blesk porovnal ceníky 6 největších hráčů v Česku, kteří spolu ovládají 93 % trhu. Jsou to RWE, Pražská plynárenská, ČEZ, E.ON, Bohemia Energy a Centropol. A jejich marže? Závratné! Tyto ceníky, které jsou u dodavatelů ty nejdražší, jsou zároveň i nejčetnější! Pokud jste nikdy neměnili dodavatele ani smlouvu s ním, tak máte s pravděpodobností hraničící s jistotou právě takovýto základní ceník.

Jak to změnit?

Výběr dodavatele nemá žádný dopad na to, jaký plyn odebíráte. Vždy se jedná o jeden a ten samý plyn. Výdaje za distribuci jsou dané regulátorem a nemůže je ovlivnit ani dodavatel, ani zákazník. My vám ale ukážeme v těchto tabulkách položky na fakturách, které zásadně ovlivňují vaše výdaje – ceny, které můžete sami ovlivnit výběrem dodavatele. A ušetřit tím zásadní peníze!

Triky velkých dodavatelů

Slyšíte z všech stran lákadla na bonusy, a přesto vidíte tyto neuvěřitelné marže? Co tedy všechny ty reklamy v televizi a na billboardech, například bonus až 2 tisíce korun nebo sleva až 11 % znamenají? Na první pohled lákavá nabídka, ve skutečnosti jde jen o způsob, jak si zajistit nehorázné marže na několik let dopředu.

Blesk má pro vás konkrétní příklad. Pražská plynárenská například hlásá: »Supernabídka, uzavřete s námi smlouvu na 3 roky a my vám dáme slevu 11 %.« Jinými slovy to ale znamená, že Pražská plynárenská vám opravdu mírně sníží cenu (rozhodně ne ale tak, aby to kopírovalo vývoj ceny plynu na trhu) a vy se za to zavážete platit 3 roky jejich nehorázné marže. Je to výhodné? Pro Pražskou plynárenskou určitě…

Dodavatelé plynu: K ceně plynu vám přirážejí až 140 %!

Dodavatelé plynu: K ceně plynu vám přirážejí až 140 %!

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

sensey ( 25. ledna 2016 14:37 )

ŠMEJDI... nic jiného než státem uznávaní ŠMEJDI. Poslanci a senátoři spolu s majiteli těchto firem tvoří jednu nedotknutelnou skupinu nadlidí. Vláda není schopná ničeho, jen stále slyšíme : jednáme, projednáváme, navrhujeme, a nic. Poslanci nedělají nic jiného než se hašteří a řeší si svoje mindráky u kecapultu a zákony se odsouvají stále dále až spadnou ze stolu. Co v parlamentu projde napříč celou poslaneckou sněmovnou jsou jedině jejich výhody, platy a trafiky. Prostě si hrají na svém písečku a obyčejný člověk je dobrý jen jako dojná kráva na daně, poplatky, příplatky, přidané hodnoty, pokuty a prostě drž hubu a plať. Prostě nevolit tu chátru zlodějů a podvodníků, ať jsou z ČSSD, ODS, TOP, černo***níky, zelené, fialové, šikmooké ...

y1xcvbnm ( 25. ledna 2016 14:18 )

vždyť to není jen u plynu ale u všeho

Zobrazit celou diskusi
Další videa