Protiteroristický balíček bude informovat občany o aktuální teroristické hrozbě

Bezpečnostní rada státu projednala protiteroristický balíček.  (Autor: Foto Blesk - Jaroslav Šimáček)
Autor: ČTK - 
18. ledna 2016
22:05

Členové Bezpečnostní rady státu projednali otázky boje proti terorismu. Protiteroristický balíček počítá se čtyřmi stupni bezpečnostního ohrožení terorismem, včetně systému jejich vyhlašování. Nejdřív musí získat legislativní podobu, pak ho odsouhlasí vláda.

Členové bezpečnostní rady se zabývali například hrozbami a riziky ve střednědobém a dlouhodobém horizontu a na to navazující otázkou auditu národní bezpečnosti. O ten loni v listopadu požádal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Cílem je v návaznosti na hrozby a rizika doporučit opatření k případnému zlepšování stavu bezpečnosti státu,“ uvedlo tiskové oddělení. Podle dřívějších informací by se měl materiál zabývat terorismem, migrací, domácím extremismem, ekonomickou stabilitou, energetickou nezávislostí nebo vlivem cizích mocností na českém území.

Rada státu projednala i takzvaný protiteroristický balíček, ve kterém jsou možnosti potírání terorismu. „Navrhované podněty budou po schválení materiálu vládou uloženy k dalšímu rozpracování a implementaci formou takzvaného akčního plánu,“ uvedl Úřad vlády. Zahrnuje třeba systém vyhlašování čtyř stupňů bezpečnostního ohrožení terorismem. Občany má informovat o aktuální úrovni teroristické hrozby.

Na programu Bezpečnostní rady státu dále byla struktura české armády, která určuje, kolik vojáků by Česko mělo mít. Materiál v návaznosti na nedávno schválenou Koncepci výstavby Armády České republiky do roku 2025 stanovuje organizační strukturu českého vojska.

Členové Bezpečnostní rady státu projednali i strategii prevence kriminality v Česku do roku 2020 a vyhodnocení podobné strategie mezi lety 2012 až 2015. Prioritami pro další období jsou podle Úřadu vlády třeba rozšíření možnosti působení dobrovolníků při zajišťování bezpečnosti, poskytování pomoci a poradenství obětem trestné činnosti nebo zaměření se na narůstající problém kriminální recidivy.

Dále bezpečnostní rada projednala situaci kolem sporu Správy státních hmotných rezerv se společností VIKTORIA GRUPPE AG nebo nákupu tisíců tun ropy do státních hmotných rezerv.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

flesch2z ( 19. ledna 2016 23:06 )

Sobotka a Chovanec z nás nepřestanou dělat voly. Kdypak by nás chtěli informovat? Pane Sobotko, my už o ní víme, to je překvapení co? Tak teď už abyste šel do......i s dg.chovancem.

flesch2z ( 19. ledna 2016 22:48 )

tomik007 ( 19. ledna 2016 14:44 )

 TEN BALICZEK - bude letos potreba jako prase drbani

kalina107 ( 19. ledna 2016 14:38 )

Pokud tady to duo nepřestane lhát a podvádět občany , tak je třeba je vyhnat svinským krokem . Oni u pultu kecají o bezpečnosti a posel k Merkelové už je na cestě aby sem poslala pokud možno co nejvíc vrahů .

balika ( 19. ledna 2016 08:56 )

Já ti Sobotko kašlu na balíček. Zavřete hranice. Už jste někdy četli v novinách, že politický vůdce nebo premiér > > islámského národa navštívil Japonsko? Už jste někdy našli zprávu, že > > prezident Íránu nebo katarský princ nebo princ Saúdské Arábie > > navštívil Japonsko? > > Japonsko je země, která nemá islám. Japonsko uložilo přísné omezení > > islámu a všech muslimů. > > Důvody jsou následující: > > 1.) Japonsko je jediný národ, který neuznává občanství pro muslimy. > > 2.) V Japonsku muslimům nejsou udělována povolení k trvalému pobytu. > > 3.) je silný zákaz šíření islámu v Japonsku. > > 4.) Na univerzitě v Japonsku se neučí arabština nebo jiné islámské jazyky. > > 5.) Nelze importovat Korán psaný v arabštině. > > 6.) Podle údajů zveřejněných japonskou vládou bylo vydáno povolení k > > přechodnému pobytu jen 2.000 muslimům, kteří musejí dodržovat japonské > > právo platné v zemi. Tito muslimové musí mluvit japonsky a vykonávat > > své náboženské rituály pouze v jejich domovech. > > 7.) Japonsko je jediná země, která nemá řadu zastupitelských úřadů v > > nevýznamných islámských zemích. > > 8.) Japonci nejsou přitahováni islámem. > > 9.) Muslimové žijící v Japonsku jsou zaměstnáni pouze zahraničními společnostmi. > > 10.) Nejsou poskytována pobytová víza muslimským lékařům, inženýrům > > nebo manažerům zasílaných zahraničními společnostmi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa