Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Začal soud s exšéfem Homolky. Bezostyšné a nehorázné lži, odmítá obviněný

Bývalý šéf nemocnice Na Homolce Dbalý skončil ve vazbě.
Bývalý šéf nemocnice Na Homolce Dbalý skončil ve vazbě.  (Autor: Archiv Blesku, ČTK)
Autor: ČTK, kle - 
11. ledna 2016
09:53

Exšéf Homolky Vladimír Dbalý odmítl obžalobu, která jej viní z ovlivňování zakázek a korupce. Státní zástupce nehorázně a bezostyšně lže, řekl při výpovědi. Obviněný je dále náměstek Michal Toběrný a dalších pět lidí. Dbalý si měl podle obžaloby takto přijít na 27 milionů korun.

Jako bezostyšné a nehorázné lž označil v pondělí Dbalý obvinění státního zástupce před soudem.

Tendr na digitalizaci 75 milionů papírových chorobopisů začal v roce 2009. Kromě Dbalého a Toběrného v této části kauzy figuruje tehdejší úředník ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek a předseda představenstva společnosti HOLTE MEDICAL Petr Kutil.

Tato čtveřice podle obžaloby vymyslela plán, že zakázku získá nastrčená firma, kterou budou ovládat, a zakázku provede subdodavatel za výrazně nižší cenu než z tendru. „Rozdíl mezi touto částkou a částkou skutečně vyplacenou Nemocnicí Na Homolce vyvedou na další spřízněné společnosti jako platbu za fiktivní plnění, aby zastřeli původ těchto peněz a následně je z účtů těchto společností nechají vybrat a rozdělí si je,“ napsal do obžaloby státní zástupce Zdeněk Matula.

Dalším obviněným je Kutilův známý Tomáš Kadlec, který se stal jediným jednatelem nastrčené firmy DISOL. Dbalý s Toběrným byli členové výběrové komise a při otevírání obálek s nabídkami zjistili, že nastrčená firma má soupeře s ekonomicky výhodnější nabídkou.

Obžalovaní se proto podle Matuly rozhodli, že lepší nabídku z tendru vyřadí pro údajné nesplnění zadávacích podmínek. Jejich plán vyšel a podle obžaloby tím nemocnici vznikla škoda nejméně 57 milionů korun. DISOL totiž dostala za zakázku zaplaceno přes 150 milionů, firma ICZ mohla dle spisu stejnou práci udělat za necelých 94 milionů. Nemocnici tak podle žalobce vznikla škoda téměř 57 milionů korun.

V této části kauzy vstupuje do hry další obžalovaný – Josef Veselý. Tento muž byl jednatelem společnosti DRUPPI, přes kterou se „čistily“ peníze z veřejné zakázky. Peníze pak Kutil vybíral v bankomatech nebo peněžních ústavech. Celkem na zakázce obvinění podle obžaloby vydělali přes 53 milionů korun.

Dbalému připadlo 25 milionů a zbytek si rozdělili Toběrný, Kutil a Kocourek. Zakázka na digitalizaci chorobopisů přitom byla dokončena až po termínu, za což měl DISOL zaplatit pokutu 130 milionů korun. Dbalý však pokutu kvůli své angažovanosti na zakázce vůbec nepožadoval.

Druhý skutek se týká nákupu Leksellova gama nože z roku 2009. Dbalý a Toběrný podle obžaloby nejprve vedli jednání s ministerstvem zdravotnictví, aby jejich nemocnice získala dotaci a poté zakázku přidělili firmě, se kterou se na podmínkách dopředu domluvili. Její jednatel Jozef Kalavský je posledním obviněným v kauze.

Zdravotnický přístroj, který slouží k odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu, měl vyjít na necelých 140 milionů korun a lékaři měli získat úplatek ve výši čtyř procent z celé zakázky. Úplatek 5,6 milionu korun si Dbalý od Kalavského převzal před Vánocemi 2009 v pražském hotelu Mövenpick. O peníze se pak podle obžaloby rozdělil s Toběrným.

Poté, co Homolka gama nůž koupila, tvrdili někteří odborníci, že za něj nemocnice zaplatila o třetinu více, než je běžné v zahraničí.

Případ vyšetřovala protikorupční policie, která proti obviněným zasáhla v červnu 2014, žalobci kauzu poslali k soudu letos v dubnu. Dbalý s Toběrným jsou viněni z manipulací se zakázkami, praní špinavých peněz, porušování povinností při správě cizího majetku a přijímání úplatku. Oběma hrozí až 12 let vězení. Ostatním pěti obžalovaným hrozí za popsanou trestnou činnost až osm let vězení.

Soudkyně zatím nařídila deset termínů soudního jednání od 11. ledna a stejný počet dní od 7. března.

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa